Kino made in Russia

Sputnik – Festiwal Filmów Rosyjskich to wydarzenie co roku powracające do Warszawy. To emocje, wspomnienia, refleksje, nieoczekiwane wrażenia, który zaprzeczają wcześniejszym oczekiwaniom. Festiwal ten staje się instytucją – kulturalnym mostem łączącym Polskę i Rosję. A powierzchnia taśmy filmowej, choć delikatna, bo ma zaledwie 35 milimetrów, już od 4 lat z powodzeniem integruje słowiańskie narody.

Począwszy od 5 listopada, przez 10 kolejnych, festiwalowych dni Warszawa będzie stolicą rosyjskiej kultury. Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które są nieodłącznymi elementami struktury Sputnika. Wystawy, debaty, koncerty i spotkania z twórcami są wyśmienitym dopełnieniem programu filmowego Festiwal angażuje najlepsze miejskie przestrzenie, aby zapełnić pełen komfort odbioru sztuki. Głównym kinem festiwalowym będzie, po raz kolejny, kino Kinoteka. Towarzyszyć mu będzie kameralne kino Kultura zlokalizowane nieopodal Starego Miasta. Po codziennych projekcjach relaksować się będziemy w klubokawiarni Chłodna 25 oraz „1500 m. kw. do wynajęcia”, gdzie pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się impreza otwarcia dostępna dla wszystkich widzów. Natomiast w centrum artystycznym Nowy Wspaniały Świat odnajdziemy alternatywne atrakcje - filmy krótkometrażowe oraz koncerty. Festiwal funkcjonować będzie również mobilnie – na Iplex.pl, a także w postaci replik w ponad dwudziestu miastach całej Polski.

Czerwony dywan.
Wraz z najlepszymi produkcjami rosyjskiej kinematografii organizatorzy zapraszają do Polski ich twórców. Już w tym roku będziemy mieli niesamowitą okazję by osobiście porozmawiać z Aleksiejem Bałabanowem, który polskim kinomanom znany jest przede wszystkim jako reżyser filmów „Brat” oraz „Ładunek 200”. W listopadzie będziemy mieć możliwość poznania innych, równie interesujących dzieł tego reżysera. W ramach retrospektywy jego filmów obejrzymy m.in. „O potworach i ludziach” (1998), „Wojna” (2002) oraz jego najnowszy obraz – „Palacz” (2010).
Przekrojowy obraz reżyserskiej sztuki zaprezentuje również Paweł Łungin, autor „Wyspy” – filmu będącego przeżyciem duchowym. Będziemy mieli okazję porównać „Wesele” rosyjskie z polskim. A to podczas międzynarodowej debaty z udziałem reżyserów – Wojciecha Smarzowskiego i Pawła Łungina. Towarzyszyć im będą krytycy filmowi – Tadeusz Sobolewski (Polska) oraz Wiktor Matizen (Rosja). Będą oni również debatować nad „Ładunkiem 200” i „Domem złym”. Spotkania te ukażą nam podobieństwa i różnice w nurtach i inspiracjach filmowych naszych krajów.
Dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie na pewno film „Akt natury”. To pierwszy, pełnometrażowy film w Rosji, nakręcony w całości za pomocą aparatu fotograficznego. Prezentować go będą - reżyserzy Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian oraz odtwórczyni głównej roli – Ksenia Kutiepowa, znana nam głównie z roli Natalii w filmie „Podróż ze zwierzętami domowymi” (reż. Wiera Storożewa).

Konkurs główny.
Spośród najnowszych produkcji kina rosyjskiego, selekcjonerzy Festiwalu Sputnik wybrali obrazy biorące udział w konkursie głównym. To sekcja kina ambitnego, artystycznego, nagradzanego na festiwalach rosyjskich i międzynarodowych. To filmy z ostatnich dwóch lat, wśród których odnajdziemy debiuty oraz dzieła doświadczonych twórców. W tym m.in. film Aleksieja Mizgiriowa („Słowo jak głaz”) – „Bęben bębenek”, będący historią miłosną, w której kłamstwa i żądza zemsty tworzą tło dla uczuć Katii, bibliotekarki mieszkającej w prowincjonalnym miasteczku. Aleksandr Łungin i Siergiej Osipian z filmem „Akt natury” pokazują nam jeden dzień z życia Jurija, mieszkańca Moskwy czerpiącego energię z obcowania z naturą. Czy powróci on do życia w wielkim mieście? W filmie „Półtora pokoju” reżyser Andriej Chrżanowskij przedstawia swoją fantazję na temat powrotu Josifa Brodskiego do Petersburga. Jak mówi reżyser, jest to film na podstawie twórczości Brodskiego, inspirowany jego wierszami, rysunkami, wspomnieniami i prozą. Debiutujący w pełnometrażowym kinie fabularnym Jurij Bykow mówi nam po prostu – „Żyć”. Jego film opowiada o dwóch zupełnie różnych systemach wartości. Są one ujęte metaforycznie poprzez pokazanie przypadkowego spotkania myśliwego i drobnego przestępcy, który ścigany jest przez groźnych złoczyńców. Chcąc nie chcąc – myśliwy staje się zwierzyną. Spośród wyżej wymienionych filmów oraz innych produkcji, jury konkursowe wybierze zwycięzcę konkursu głównego oraz przyzna pozostałe miejsca na podium. Na czele komitetu konkursowego stanie Andrzej Żuławski, polski reżyser i pisarz, juror na wielu europejskich festiwalach filmowych. Towarzyszyć mu będą: Anita Piotrowska, krytyk filmowy, dziennikarka Tygodnika Powszechnego oraz Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

Dla dużego i małego – widza.
Festiwal Filmów Rosyjskich – Sputnik to festiwal filmowy ukierunkowany przede wszystkim na widzów. Co roku ukazuje to rosnąca frekwencja odbiorców festiwalu sięgająca kilkunastu tysięcy widzów. Specjalnie dla nich organizatorzy przygotowują sekcje tematyczne – „Rosja oczami kobiet”, „Duży ekran” prezentujący kasowe przeboje kina rosyjskiego, „CineTrain” nawiązujący do międzynarodowego kolejowo – kinowego projektu, retrospektywy mistrzów, debiuty, filmy dokumentalne, animowane oraz „Mały Sputnik” dedykowany dzieciom. Organizatorzy na bieżąco usprawniają funkcjonowanie festiwalu i zapraszają wszystkich chętnych do bliższej współpracy. A żądnych wrażeń kinomanów - już w listopadzie, do warszawskich kin!

Copyright 2010 © Sputnik nad Polską
wykonanie strony www: boria.pl