KINOPOCIĄG / CINETRAIN

Wstęp
Kinopociąg nie jest klasyczną składanką filmów, zrealizowanych przez różnych reżyserów. Kinopociąg to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego uczestnicy mogli bliżej poznać Rosję oraz kraje byłego Związku Radzieckiego, odwiedzić miejsca, w których z rzadka bywają obcokrajowcy, zapoznać się z miejscową ludnością i udokumentować swoje wrażenia na taśmie filmowej. Dane projekt wsparli rosyjscy mistrzowie kinematografii. Ekipa odbyła dwie wyprawy. W 2008 roku, trasa Moskwa – Władywostok, a w 2009 Kirgistan – Moskwa. Przywiezione z podróży filmy wyróżniają się różnorodną stylistyką, specyficznym nastrojem oraz niekonwencjonalnym spojrzeniem na rosyjską rzeczywistość. Z 11 filmów Kinopociągu na pokaz „Sputnika” zostały wybrane 6, które mamy nadzieję Was zainteresują.


Dziecięce gierki
Reżyser Denes Nagy (Węgry), operator Leo Bruges (Wielka Brytania), dźwięk Florian Krebs (Niemcy), montaż Anna Dmitrijewa (Bułgaria), 2008
Dzieci. One lubią udawać dorosłych i poważnych. I tak jest w rzeczy samej, dlatego też z powodzeniem naśladują dorosłych, grając w nieskomplikowane gry, koniecznie demonstrujące zdolności, siłę i zręczność.


Terytorium
Monika Baptista, Filip Syczysnki, Eugeniy Goryainov, Georgy Groshkov, 2008
Czeczenia – to szczególny temat rosyjskiej historii, aby to zrozumieć trzeba koniecznie udać się na Kaukaz. Jak wskazuje doświadczenie młodego portugalskiego reżysera Moniki Baptysty, z tym narodowym problemem można spotkać się w dowolnym miejscu na świecie, na przykład w pociągu Czeczenia – Jekaterinburg. Starając się znaleźć: sprawiedliwych i winnych, dobrych i złych. Monika spotyka wielu ludzi, zwolenników różnych metod, ale marzących tylkoi wyłącznie o jednym: pokoju w świecie.




Między snami
Reżyser: Iris Olsson (Finlandia)
Оperator: Natalia Pawłowskaja (Rosja)
Dźwięk: Jewgienij Goriajnow (Rosja)
Montaż: Dimitris Tolios (Grecja)
Rok produkcji: 2008

Czy zastanawiacie się czasem nad snami? Kolorowe i czarno-białe, prorocze i nieznaczące, wesołe i smutne, takie, które człowiek zapamiętuje na całe życie i takie, które zapomina od razu po przebudzeniu. Niezwykła rzecz: oto jedzie pociąg przez Syberię i każdemu z 54 pasażerów śni się sen. Jaki jest sen transsyberyjskiej magistrali, przewożącej ludzi w niewygodnych kuszetkach w niedaleką przyszłość?


20 lat po ZSRR
Reżyser: Thomas Sheridan (Wielka Brytania)
Operator: Joona Petterson (Finlandia)
Dźwięk: Jelena Petrosjan (Rosja)
Montaż: Dimitris Tolios (Grecja)
Rok produkcji: 2009

W miastach i na pustyniach, w lasach i górach, na drodze z Kirgistanu do Moskwy, spotykają się ludzie urodzeni w jednym kraju, lecz teraz żyjących w różnych państwach. Dzielą się swoimi marzeniami, strachem, złością i nadzieją. Po 20 latach po rozpadzie Związku Radzieckiego, mamy możliwość usłyszeć, co myślą jego byli obywatele o granicach, imigracji, o tym jak żyło się w przeszłości i z jakimi nadziejami wiążą swoją przyszłość.




PONAJECHALI!
Reżyser: Ramune Cekuolyte (Litwa)
Operator: George Karvelas (Grecja)
Montaż: Olivier Jourdain (Belgia)
Rok produkcji: 2009
Ludzi na całym świecie łącza proste marzenia. Mieć swój dom, dobrą prace, wziąć ślub, urodzić dzieci. Nie wszystkim jednak jednakowo łatwo zrealizować swoje marzenia w rzeczywistości. „Gastarbajter” - robotnik-imigrant. „Ponaekhali”- słowa, które słyszą w Rosji robotnicy z Kirgistanu




Przewoźnicy
Reżyser: James Rogan (Wielka Brytania)
Operator: Stefan Neuberger (Niemcy)
Dźwięk: Igor Tarasow (Rosja)
Rok produkcji: 2009
Ten film to podróż do postradzieckich czasów, kiedy dla wielu jedynym sposobem na zarobek był nielegalny przewóz osób. Trzech „łajdaków” w różnym wieku z Kazachstanu, Kirgistanu i Rosji tworzą zbiorowy obraz społeczeństwa, czekającego na przemiany.




Copyright 2010 © Sputnik nad Polską