fb
RU










Ale kosmos!

Aelita
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Jakow Protazanow
Scenariusz: Fiodor Ozep, Aleksiej Tołstoj, Aleksiej Fajko
Zdjęcia: Jurij Żelabużski, Emil Schunemann
Rok produkcji: 1924
Czas trwania: 113 min.

Opis:
Jest wojna. Inżynier Łoś zajmuje się konstruowaniem maszyny latającej. Marzenie inżyniera to wyprawa na Marsa – stoi za nim jednak nie tyle chęć odkrycia nowych, niezbadanych światów, ile pragnienie ucieczki od problemów ziemskiej codzienności, a szczególnie od sąsiada, natarczywie adorującego żonę projektanta. Podczas jednej z licznych rodzinnych kłótni zazdrosny Łoś strzela do żony. Wybiega z domu, zdecydowany natychmiast wyruszyć w kosmos. Razem z nim w podróż zabiera się zdemobilizowany czerwonoarmista Gusiew, pragnący szerzyć na nowej planecie ideały rewolucyjne, a także śledzący Łosia detektyw. Na Marsie serce inżyniera pobija piękna władczyni planety – Aelita, a cała trójka przeżywa szereg niezwykłych przygód.



Ciężar nieważkości
Gatunek: Film dokumentalny
Reżyseria: Maciej Odoliński
Scenariusz: Maciej Odoliński
Rok produkcji: 1997
Czas trwania: 55 min.

Opis:
W 1978 roku w ramach programu `Interkosmos` Mirosław Hermaszewski odbył lot kosmiczny na radzieckim statku Sojuz 30. Osiem dni spędzonych na orbicie wraz z towarzyszami radzieckimi miało być symbolem współpracy i przyjaźni PRL i ZSRR. Rzeczywista, naukowa wartość lotu i prawdziwe odczucia Hermaszewskiego nie były ważne. Wkrótce Hermaszewski stał się niewolnikiem propagandy sukcesu. Dziś po 20 latach funkcjonowania w mediach fałszywych informacji (zmieniony życiorys, udział w przygotowaniach stanu wojennego, rzekome zabicie człowieka na polowaniu) Hermaszewski po raz pierwszy ujawnia całą prawdę.

Drabina w niebo
Gatunek: Film dokumentalny
Reżyseria: Jurij Baturin
Scenariusz: Jurij Baturin
Muzyka: Paweł Owsiannikow
Rok produkcji: 1997
Czas trwania: 52 min.

Opis:
To nie jest film o konkretnej załodze. To opowieść o zawodzie kosmonauty. O tych ludziach, „którzy wznoszą drabinę do nieba i wspinają się po niej w kierunku kosmosu”. Poszczególne epizody filmu to zapis szkolenia astronautów, pożegnania z rodziną i znajomymi. Z wielkim dramatyzmem i napięciem pokazane są momenty startu, wyjścia na orbitę, dokowanie i spotkanie z przyjaciółmi na pokładzie stacji kosmicznej „Mir”. Fragmentom filmów towarzyszy komentarz naocznego świadka i uczestnika wszystkich wydarzeń Jurija Baturina.



Droga ku gwiazdom
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Paweł Kłuszancew
Scenariusz: Boris Ljapunow, Wasilij Sołowiow
Zdjęcia: Michaił Galpier
Rok produkcji: 1957
Czas trwania: min.

Obsada:
Gieorgij Sołowiow

Opis:
Pierwszy film z lat pięćdziesiątych XX-go wieku o efektach specjalnych na tak wysokim poziomie. Celem filmu było przedstawienie nadchodzącej ery badań kosmicznych. Reżyser snuje wizję rozwoju kosmicznych lotów załogowych, wypraw na Księżyc i na Marsa, oraz lotów w okolice Saturna. Premiera filmu odbyła się na miesiąc po starcie sztucznego satelity Ziemi – Sputnika. Film stał się wzorem dla Stanleya Kurbicka przy kręceniu filmu „2001: Odyseja kosmiczna”.

Mgławica Andromedy
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Jewgienij Szerstobitow
Scenariusz: Iwan Jefriemow, Władimir Dmitrijewskij, Jewgienij Szerstobitow
Muzyka: Jakow Łapinskij
Zdjęcia: Nikołaj Żurawliow
Rok produkcji: 1967
Czas trwania: 77 min.

Obsada:
Siergiej Stolariow, Wija Artmanie, Nikołaj Kriukow, Tatiana Wołoszyna

Opis:
Odległa przyszłość. Pojazd gwiezdny Ziemian „Tantra” wszedł w pole grawitacyjne jednej z niezbadanych planet. Nikt wcześniej tu nie był, ale wszyscy wiedzą o "złym" usposobieniu Żelaznej Gwiazdy. Podróżnicy nie są w stanie wyrwać się z silnego pola grawitacyjnego, ponieważ kończy się im paliwo. Muszą wybrać: albo zostać na orbicie 20 lat, albo lądować na nieznanej planecie…



Papierowy żołnierz
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksiej German-młodszy
Scenariusz: Aleksiej German jr., Władimir Arnusza, Julia Gliezarowa
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 118 min.

Obsada:
Merab Ninidze, Czulpan Chamatowa, Anastasija Szewieliowa, Kiriłł Uljanow

Nagrody/wyróżnienia:
2008 – „Srebrny Lew” za reżyserię na MFF w Wenecji

Opis:
Opowieść o kilku tygodniach życia i pracy doktora Daniła Pokrowskiego, pracownika Bajkonuru, który uczestniczy w programie przygotowawczym dla przyszłych kosmonautów. Danił rozdarty jest między Moskwą a Bajkonurem, między żoną, piękną i wytworną Niną, a prostą i mało atrakcyjną kazachską kochanką Wierą. Nie potrafi wybrać, na którym życiu, ani na której kobiecie naprawdę mu zależy. Zadręcza się również losem swoich podopiecznych. Ma świadomość, że za którymś kolejnym razem, w imię wyższych racji, jego mocodawcy zaryzykują, a część odpowiedzialności za nieuniknioną śmierć młodego pilota spadnie na niego.

Planeta burz
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Paweł Kłuszancew
Scenariusz: Aleksandr Kazancew, Paweł Kłuszancew
Muzyka: Johan Admoni, Aleksandr Czernow
Zdjęcia: Arkadij Klimow
Rok produkcji: 1961
Czas trwania: 99 min.

Obsada:
Władimir Jemielianow, Gieorgij Żżonow, Gieorgij Tiejh

Opis:
Na planetę Wenus udaje się pierwsza radziecka ekspedycja kosmiczna, składająca się z 3 statków. Przy próbie lądowania na Wenus jeden ze statków się rozbija. Załodze pozostałych statków udaje się wylądować. Na ich pokładzie znajduje się cudzoziemiec i robot „żelazny John”. Okazuje się, że Wenus zamieszkana jest przez wiele gatunków zwierząt, podobnych do dinozaurów…



Przez ciernie do gwiazd
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Richard Wiktorow
Scenariusz: Kir Bułyczow, Richard Wiktorow
Muzyka: Aleksiej Rybnikow
Zdjęcia: Szandor Bierkieszi, Aleksandr Rybin
Rok produkcji: 1980
Czas trwania: 128 min.

Obsada:
Jelena Metiolkina, Jewgienij Karielskich, Nadieżda Siemiencowa

Opis:
Gdzieś w głębinach wszechświata statek patrolowy „Puszkin” odkrył tajemniczy statek kosmiczny. We wnętrzu statku znajdowało się laboratorium klonowanie organizmów żywych, a w nim jedną żywą istotę – Niję. Reszta załogi poniosła śmierć. Dziewczyna z wyglądu przypomina człowieka. Urodziła się w niezwykły sposób – została wyhodowana z żywych komórek i posiada niezwykłe zdolności: potrafi się szybko przemieszczać i reagować, przenosić wzrokiem przedmioty i ma ogromną siłę. Po przybyciu na Ziemię naukowcy odkryli, że w jej mózgu znajduje się panel sterowania, który ma na celu zapewnienie gwarancji wypełnienia „specjalnej misji”. Zdalne sterowanie zaczyna działać, gdy Nija, która jest członkiem ziemskiej ekspedycji, ląduje na swojej rodzimej planecie – Dessie.



Saratów: pas startowy w życie
Gatunek: Dokument
Reżyseria: Jana Czumakowa, Olga Jakowliewa
Scenariusz: Tatiana Zorina
Muzyka: A. Kostyriaczenko, I. Finogiejew
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 52 min.

Opis:
Film opowiada o młodości Jurija Gagarina, którą spędził w Saratowie, gdzie uczył się w technikum przemysłowym i był uczniem saratowskiego aeroklubu. To film o jego podróżach w rodzinne strony i o spotkaniach z mieszkańcami miasta po odbyciu lotu w kosmos. W filmie wykorzystane są unikatowe zdjęcia i kadry z wideo kroniki o pobycie Jurija Gagarina na saratowskiej ziemi.

Solaris
Gatunek: Melodramat fantastyczno-naukowy
Reżyseria: Andriej Tarkowski
Scenariusz: Andriej Tarkowski, Fridrich Goriensztien
Zdjęcia: Wadim Jusow
Rok produkcji: 1972
Czas trwania: 165 min.

Obsada:
Donatas Banionis, Olga Barnet, Natalia Bondarczuk

Nagrody/wyróżnienia:
1972 – Nagroda FIPRESCI na festiwalu Cannes

Opis:
Umieszczona w przyszłości fabuła opowiada o wydarzeniach na stacji kosmicznej krążącej po orbicie planety Solaris. Owo ciało niebieskie w całości pokryte jest ogromnym oceanem, a niektórzy podejrzewają, że to gigantyczne morze jest formą jakiegoś rodzaju wyższej inteligencji. Tymczasem na stacji kosmicznej zaczyna dziać się coś niepokojącego. Ziemia wysyła na orbitę Solaris psychologa Krisa Kalwina z misją zbadania sprawy. Na miejscu okazuje się, że jeden z członków załogi stacji nie żyje, a dwoje pozostałych zachowuje się bardzo dziwnie.



Spotkanie na Kasjopei
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Richard Wiktorow
Scenariusz: Isaj Kuzniecow, Awienir Zak
Muzyka: Władimir Czernyszew
Zdjęcia: Andriej Kirillov
Rok produkcji: 1974
Czas trwania: 84 min.

Obsada:
Innokenty Smoktunowskij, Lew Durow, Michaił Jerszow, Aleksandr Grigoriew

Opis:
Na Ziemię dociera sygnał z planety Alpha z gwiazdozbioru Kasjopeja. W związku z projektem Wiktora Sieriedy zostaje wysłana tam ekspedycja. Zespół składa się z młodych ludzi w wieku poniżej 14 lat. Załoga młodych kosmonautów jest wyposażona w unikalną technikę. Musi jednak rozwiązać wiele trudnych problemów i wykazać się wyjątkową kreatywnością…



W drodze na Kasjopeję
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Richard Wiktorow
Scenariusz: Isaj Kuzniecow, Awenir Zak
Muzyka: Władimir Czernyszew
Zdjęcia: Andriej Kirillov
Rok produkcji: 1974
Czas trwania: 83 min.

Obsada:
Innokienty Smonktunowski, Michaił Jerszow, Władimir Basow, Olga Bitiukowa

Opis:
Rewelacyjna komedia, Science Fiction, która przenosi nas w daleką wyprawę w kosmos na planetę Alfa. Wiktor Sierieda, szkolny autorytet w dziedzinie nauk ścisłych ma zamiar udać się do innej galaktyki, na planetę Alfa, która pochodzi z gwiazdozbioru Kasjopei. Bohaterowie planują polecieć statkiem kosmicznym „Zorza” Przed startem w kosmos zaczynają się piętrzyć problemy, ale misja udaję się dzięki tajemniczej postaci I.O.O., co oznacza pełniący specjalne obowiązki… Postać I.O.O. rewelacyjnie odegrał Innokentij Smoktunowskij znany z takich filmów jak 9 dni jednego roku, Hamlet, Czajkowski, Wujaszek Wania, Zbrodnia i kara. Polecamy dla miłośników kosmosu, Science Fiction i komedii.



Złote ręce
Gatunek: Film dokumentalny Reżyseria: Ludmiła Cwietkowa
Scenariusz: Ludmiła Cwietkowa
Zdjęcia: Aleksandr Niegowskij
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 36 min.

Opis:
Film poświęcony jest Jurijowi Siłajewowi, który był konstruktorem pierwszego satelity (sputnika) pod kierownictwem Korolowa. Satelita była zbudowana w całkowitej tajemnicy. Pierwszy sputnik planety Ziemia był wysłany w przestrzeń kosmiczną 7 października 1957 roku.



Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską