fb
RU


Rewolucja w kinie rosyjskim

Aelita
Gatunek: Science fiction
Reżyseria: Jakow Protazanow
Scenariusz: Fiodor Ozep, Aleksiej Tołstoj, Aleksiej Fajko
Zdjęcia: Jurij Żelabużski, Emil Schunemann
Rok produkcji: 1924
Czas trwania: 113 min.

Opis:
Jest wojna. Inżynier Łoś zajmuje się konstruowaniem maszyny latającej. Marzenie inżyniera to wyprawa na Marsa – stoi za nim jednak nie tyle chęć odkrycia nowych, niezbadanych światów, ile pragnienie ucieczki od problemów ziemskiej codzienności, a szczególnie od sąsiada, natarczywie adorującego żonę projektanta. Podczas jednej z licznych rodzinnych kłótni zazdrosny Łoś strzela do żony. Wybiega z domu, zdecydowany natychmiast wyruszyć w kosmos. Razem z nim w podróż zabiera się zdemobilizowany czerwonoarmista Gusiew, pragnący szerzyć na nowej planecie ideały rewolucyjne, a także śledzący Łosia detektyw. Na Marsie serce inżyniera pobija piękna władczyni planety – Aelita, a cała trójka przeżywa szereg niezwykłych przygód.
Ziemia
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksandr Dowżenko
Scenariusz: Aleksandr Dowżenko
Muzyka: Wiaczesław Owczinnikow, Lew Riewuckij
Zdjęcia: Danii Diemuckij
Rok produkcji: 1930
Czas trwania: 78 min.

Obsada:
Siemion Swaszenko, Stiepan Szkurat, Julia Sołncewa, Elena Maksimowa, Nikołaj Nadiemskij, Iwan Franko, Piotr Masocha, Władimir Michajłow

Opis:
Głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu. Film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy. „Ziemia” przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników i drzew uginających się od owoców. Ten właśnie świat burzy pomysł założenia kołchozu i pojawienie się traktora, co jest zapowiedzią nieuchronnej modernizacji. Przeciwko sobie staną kułacy, bogaci chłopi i ci, którzy mając bardzo niewiele postanawiają założyć kołchoz. Film w 58. międzynarodowym rankingu znalazł się w gronie 12 najlepszych filmów wszechczasów.


Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską
wykonanie, aktualizacja serwisu: boria.pl