fb
RU










Rosyjski Eros

Ciało
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Nikita Chubow
Scenariusz: Siergiej Liwniew
Zdjęcia: Oleg Runuszkin
Rok produkcji: 1990
Czas trwania: 89 min.

Obsada:
Anna Kliuka, Maksim Bieliakow, Andriej Żygałow, Elena Salichowa, Aleksiej Sieriebriakow

Nagrody/wyróżnienia:
1990 – Nagroda za najlepszą rolę męską dla Andrieja Żygałowa na festiwalu filmowym „Złoty Duke”

Opis:
Główna bohaterka filmu została przemocą zmuszona do stosunku ze swoim chłopakiem.
W dokonaniu gwałtu pomagał przyjaciel chłopaka. Dziewczyna doznała szoku i nie potrafiła się odnaleźć w trudnej dla niej rzeczywistości. Po napaści dziewczyna złożyła oświadczenie, które obciążyło obu zatrzymanych w tej sprawie mężczyzn. Chłopak dziewczyny błagał o wycofanie zeznań za co obiecał jej ślub, którego tak pragnęła od wielu lat. Dziewczyna jednak na przekór chłopakowi zgodziła się wyjść za mąż za przyjaciela niedoszłego narzeczonego.Po wielu problemach zorganizowano ślub podczas którego nowo poślubiony małżonek upił się do nieprzytomności i zasnął w stodole pozostawiając żonę i gości weselnych na Sali.Atmosfera filmu coraz bardziej staję się napięta. Stodołę podpala były chłopak dziewczyny...


Czterdziesty pierwszy
Gatunek: Dramat wojenny
Reżyseria: Grigorij Czuchraj
Scenariusz: Grigorij Kołtunow
Muzyka: Michaił Glinka, Modest Musorgskij, Michaił Prokofiew
Zdjęcia: Siergiej Astachow
Rok produkcji: 1956
Czas trwania: 88 min.

Obsada:
Izolda Izwickaja, Nikołaj Kriuczkow, Oleg Striżenow

Opis:
Debiutancki film Czuchraja był remakiem niemego filmu Protazanowa z 1927 r. Czuchraj stworzył dzieło wyjątkowe, nasycone wielkim ładunkiem emocji, dojrzałe, pełne lirycznego piękna, a jednocześnie naznaczone tragizmem na miarę dramatu antycznego. Mariutka – żołnierz oddziału czerwonoarmistów – eskortuje pojmanego w jednej z potyczek białego oficera. Wkrótce klasowe uprzedzenia wypiera rodzące się uczucie. Bieg wypadków rzuca tych dwoje na bezludną wysepkę i wydaje się, że nic już nie stoi na przeszkodzie, by ich wzajemna miłość rozkwitła. Idylla jest jednak krótka.


Dziwadła i ludzie
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksiej Bałabanow
Scenariusz: Aleksiej Bałabanow
Muzyka: Michaił Glinka, Modest Musorgskij, Michaił Prokofiew
Zdjęcia: Siergiej Astachow
Rok produkcji: 1998
Czas trwania: 93 min.

Obsada:
Wiktor Suchorukow, Angelika Nowelina, Dinara Drukarowa, Siergiej Makowiecki, Aleksandr Mezentsew, Wadim Prochorov, Aleksej De, Chingiz Tsydendabayew

Nagrody/wyróżnienia:
1999 – Nagroda „Nika” Rosyjskiej Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię i najlepszy film
1999 – Nagroda specjalna na MFF w Stambule
1999 – Nagroda na MFF w Maładze dla operatora i najlepszego aktora (Siergiej Makowiecki)

Opis:
Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann genialny fotograf, z drugiej – zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar – przekształca ludzi w potwory.


Encore, jeszcze raz!
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Piotr Todorowski
Scenariusz: Piotr Todorowski
Muzyka: Piotr Todorowskij
Zdjęcia: Jurij Rajskij
Rok produkcji: 1992
Czas trwania: 104 min.

Obsada:
Walentyn Gaft, Irina Rozanowa, Jewgienij Mironow, Elena Jakowliewa

Opis:
Akcja filmu toczy się zaraz po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w maleńkim, zaśnieżonym garnizonie. Pułkownik Winogradow ma żonę, z którą związał się jeszcze przed wojną, i młodą kochankę Lubę, którą spotkał na froncie i bez pamięci zakochał się. Wszystko przebiega zgodnie z planem pułkownika i nikt nie wie o jego schadzkach z kochanką do czasu, gdy pułkownik dowiaduje się o romansie Luby z młodym porucznikiem. Pułkownik znajduje się w sytuacji bez wyjścia… Film o bardzo trudnej miłości, można by powiedzieć, że niemożliwej do zrealizowania. Fantastyczna rola Walentyna Gafta oraz Iriny Rozanowej.



Jesień
Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Andriej Smirnow
Scenariusz: Andriej Smirnow
Muzyka: Alfred Sznitke
Zdjęcia: Aleksandr Kniażynski
Rok produkcji: 1974
Czas trwania: 104 min.

Obsada:
Natalia Rudnaja, Leonid Kułagin, Natalia Gudnariewa

Opis:
Bohaterowie melodramatu przyjeżdżają na kilka wolnych dni do odległej wioski i podają się za małżeństwo. W rzeczywistości on jest mężem innej kobiety, a ona ma za sobą nieudane małżeństwo. Te i inne powody przeszkadzały im do tej pory – a szczególnie jemu – aby podjąć najważniejszą, być może, decyzję w życiu …



Katia Ismaiłowa
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Walerij Todorowskij
Scenariusz: Ałła Krinicyna
Muzyka: Leonid Diesiatnikow
Zdjęcia: Siergiej Kozłow
Rok produkcji: 1994
Czas trwania: 96 min.

Obsada:
Ingeborga Dapkunajte, Alisa Friejndlich, Władimir Maszkow, Aleksandr Fieklistow, Jurij Kuzniecow, Awangard Leontjew, Marina Opienkina

Opis:
Trzydziestoletnia Katia Ismaiłowa, pierwszy raz w życiu poczuła prawdziwą chęć zniszczenia wszystkich, którzy mogą przeszkodzić jej szczęściu. Zazdrosna konduktorka staje się morderczynią. Akcja filmu toczy się w naszych czasach, chociaż niektóre motywy zaczerpnięte są z utworów N. Leskowa („Powiatowa lady Makbet”). Romans Katii bardziej przypomina grę jej chorej wyobraźni. Rzeczywista jest krew, morderstwo, samobójstwo. Wszystko jest z góry określone. Katia w konwulsyjnym rytmie stuka w klawisze starej maszyny do pisania marki „Underwood”, a następnie rozciąga się na drewnianej podłodze. Bohaterka przeżyła głęboką traumę i znalazła się na marginesie życia społecznego. Jest zdolna tylko do autodestrukcji.



Letni deszcz
Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Aleksandr Ataniesjan
Scenariusz: Aleksandr Ataniesjan
Muzyka: Enri Lolaszwili
Zdjęcia: Aleksiej Rodionow
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 98 min.

Obsada:
Konstantin Sołowiow, Igor Zołotowickij, Jewgienija Trofimowa

Opis:
Utalentowany młody chirurg, Siergiej Nazarow, pracuje w jednym z najlepszych szpitali w Moskwie. Razem ze swoim przyjacielem i kolegą Dimą marzą o otwarciu prywatnej kliniki. Jego ulubione zajęcie pochłania cały wolny czas. Z tego powodu w życiu osobistym zaczynają pojawiać się problemy. W związku z ukochaną kobietą znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Przypadkowe spotkanie z piękną Saszą, przebywającą w Moskwie przejazdem, radykalnie zmienia życie wszystkich bohaterów tej romantycznej historii…



Mała Wiera
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Wasilij Piczuł
Scenariusz: Maria Chmielik
Muzyka: Władimir Matieckij
Zdjęcia: Efim Rieznikow
Rok produkcji: 1988
Czas trwania: 128 min.

Obsada:
Natalia Niegoda, Jurij Nazarow, Ludmiła Zajcewa

Opis:
W długiej historii radzieckiego kina „Mała Wiera” jawi się jako jeden z ostatnich klejnotów, film otoczony legendą i atmosferą skandalu. Międzynarodowy rozgłos przyniosły filmowi nie zaskakująco prawdziwe obrazy życia codziennego w upadającym Związku Radzieckim, lecz niewidziane dotąd w radzieckich filmach... sceny erotyczne. Mimo oficjalnej wizy cenzury i wsparcia pierestrojkowej krytyki, film sprzedawano w kraju i za granicą jako "pierwszy rodzimy film erotyczny". Widownia w ZSRR sięgnęła 55 mln widzów. Zaskoczył ich przede wszystkim brak wszechobecnej do niedawna w tamtejszych filmach "pokazuchy". Pokazano radzieckie życie bez upiększeń: maleńkie mieszkania bez prawa do prywatności, codzienny trud zaopatrzenia domu, ludzi zniszczonych alkoholem, dezintegrację rodziny skupionej wokół telewizora... Obraz Związku Radzieckiego w „Małej Wierze” był szokujący: nigdy dotąd filmowcy nie odważyli się na tak drastyczne ukazanie rzeczywistości. Wkrótce jednak miało się okazać, że film Piczuła to dopiero początek drogi: na radzieckie ekrany nadchodziła era "czernuchy".

Miłość we troje
Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Abram Room
Scenariusz: Abram Room, Wiktor Szkłowskij
Zdjęcia: Grigorij Gibier
Rok produkcji: 1927
Czas trwania: 74 min.

Obsada:
Nikołaj Batałow, Ludmiła Siemionowa, Władimir Fogiel

Opis:
Trudne lata NEP-u (NEP, Nowa Ekonomiczna Polityka, Nowaja ekonomiczeskaja politika, polityka społeczno-gospodarcza w Rosji Radzieckiej i ZSRR prowadzona w latach 1921-1928. NEP zakładała: umożliwienie chłopom swobodnego dysponowania i sprzedaży na wolnym rynku nadwyżek żywności, wprowadzenie zasad rachunku gospodarczego w działalności przedsiębiorstw państwowych, odejście od centralizacji systemów zarządzania, wprowadzenia elementów wolnego rynku, dopuszczenie prywatnej inicjatywy w usługach i niektórych dziedzinach przemysłu.) Do Moskwy z dalekiej prowincji przyjeżdża drukarz Władimir Fogel i zatrzymuje się u swojego przyjaciela z frontu - Nikołaja Batałowa, zamieszkałego przy ulicy Mieszczańskiej 3. Żona gospodarza jest zafascynowana i wielce oczarowana gościem, a przede wszystkim tym, że w przeciwieństwie do męża traktuje ją z wyjątkowym szacunkiem i uwagą. Atmosfera w mieszkaniu coraz bardziej zagęszcza się dochodzi do intymnych i potajemnych spotkań . Coraz bardziej piętrzą się problemy i sytuacja staje się nie do zniesienia dla wszystkich mieszkańców domu. Niebawem okazuje się, że na świat przyjdzie dziecko Ludmiły…

Moskiewska parada
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Iwan Dychawiczny
Scenariusz: Nadieżda Kożusznaja, Iwan Dychawiczny
Muzyka: Jurij Bucko
Zdjęcia: Wadim Jusow
Rok produkcji: 1992
Czas trwania: 100 min.

Obsada:
Ute Lemper, Elena Antonowa, Aleksandr Bałujew, Siergiej Makowieckij, Natalia Kolakanowa, Aleksiej Kortniew, Jewgienij Sidichin, Aleksandr Fieklistow, Piotr Zajczenko

Opis:
To historia o byłej szlachciance, która w latach 30-tych została żoną oficera NKWD oraz anegdotyczna historia o przygotowaniach do parady narowistego ogiera dla marszałka Budionnego i o tym, jak ostatecznie „podsunięto” mu sprawdzoną klacz. W filmie zostały ukazane realia życia wysoko postawionych pracowników służb bezpieczeństwa, ich codzienne i „słodkie” życie z wszystkimi radościami, intrygami, zdradami i tragediami. Rosja to wir, który wszystko wciąga i niszczy…



Nad ciemną wodą
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Dmitrij Meschijew
Scenariusz: Walerij Todorowski
Muzyka: Siergiej Kuriechin
Zdjęcia: Paweł Liebieszew
Rok produkcji: 1993
Czas trwania: 95 min.

Obsada:
Aleksandr Abdułow, Jurij Kuzniecow, Władimir Ilin, Ksenia Kaczalina

Opis:
Leningrad, lata 60-te, białe noce. Piękna dziewczyna z prowincji, przechadzając się nad brzegiem Newy, spotyka trzech przyjaciół: poetę, artystę i reżysera filmowego. Każdy z tych młodych ludzi składa jej propozycję małżeństwa.



Naga w kapeluszu
Gatunek: Komedia
Reżyseria: Aleksandr Połynnikow
Scenariusz: Dalia Truskinwskaja
Zdjęcia: Olga Goriunowa
Rok produkcji: 1991
Czas trwania: 68 min.

Obsada:
Anna Nazarjewa, Aleksiej Sieriebriakow, Oleg Sztiefanko, Aleksandr Bierda

Opis:
Późną nocą do mieszkania fotoreportera, Kosti Tieliegina, włamują się dwaj mężczyźni w maskach gazowych i porywają właściciela. Na wszelki wypadek traktują go gazem usypiającym. Koledzy Kosti z redakcji gazety próbują go odnaleźć. W domu dziennikarza znajdują fotografię nagiej dziewczyny w kapeluszu i z pieprzykiem w intymnym miejscu. Przyjaciele Kosti są przekonani, że za jego porwaniem stoją sutenerzy, o których przygotowywał w ostatnim czasie materiał. W celu zbadania sprawy muszą znaleźć sposób, aby sprawdzić, która z fotografowanych przez Kostię kobiet ma pieprzyk.



Sierp i młot
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Siergiej Liwniew
Scenariusz: Władimir Wałuckij, Siergiej Liwniew
Muzyka: Leonid Diesiatnikow
Zdjęcia: Siergiej Maczilskij
Rok produkcji: 1994
Czas trwania: 93 min.

Obsada:
Aleksiej Sieriebriakow, Ałła Kliuka, Nador Mgałobliszwili, Gosza Kuchenko, Władimir Stiekłow

Nagrody/wyróżnienia:
1995 – Nagroda za reżyserię (Siergiej Liniew), nagroda za najlepszą rolę męską (Aleksiej Sieribriakow) i specjalne wyróżnienie jury za najlepszą muzykę (Leonid Diesiatnikow) na festiwalu „Kinoszok”

Opis:
Akcja filmu rozgrywa się w latach 30-tych. Stalin zatwierdza przeprowadzenie eksperymentalnej operacji zmiany płci: „Ojczyźnie potrzebni są żołnierze, więc będziemy mieć żołnierzy. Ojczyźnie potrzebne są matki, więc zostaną stworzone matki”. Tak Jewdokia Kuzniecowa staje się Jewdokimem Kuzniecowem. Kolejna zachcianka wodza – i ludzi, którzy „stworzyli” Jewdokima, okazała się szkodliwa. Bohater staje się sławnym budowniczym metra, deputowanym, dumą sowieckiej Rosji. W jego życiu pojawia się jednak miłość, która okazuje się najbardziej trudną życiową próbą.



Woźnica i król
Gatunek: Musical
Reżyseria: Władimir Alienikow
Scenariusz: Władimir Alienikow, Asar Eppiel
Muzyka: Aleksandr Żurbin
Zdjęcia: Anatolij Griszko
Rok produkcji: 1989
Czas trwania: 169 min.

Obsada:
Tatiana Wasiliewa, Zinowij Gierdt, Wiaczesław Griszeczkin

Opis:
Akcja filmu toczy się w Odessie w czasach przedrewolucyjnych, w legendarnej dzielnicy żydowskiej – Mołdawance. Opowieść oparta jest na historii życia rodziny Mendla Krzyka, który planuje sprzedać swoją słynną na całą Odessę stajnię i zostawić rodzinę dla pięknej Marusi. Na tle tych wydarzeń jego syn Benia Krzyk bierze sprawę w swoje ręce, zostaje głową rodziny, wydaje siostrę za mąż i zapobiega obławie, zorganizowanej przez posterunek policji… Benia Krzyk został okrzyknięty Królem.



Wycieczka do Wiesbaden
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Jewgienij Gierasimow
Scenariusz: Aleksiej Batałow, Iwan Turgieniew
Muzyka: Nikołaj Sidielnikow
Zdjęcia: Siergiej Onyfrijew
Rok produkcji: 1989
Czas trwania: 85 min.

Obsada:
Siergiej Żygunow, Natalia Łapina, Elena Sierpowa, Jewgienij Gierasimow

Opis:
Młody podróżnik, Dmitrij Sanin, przebywający we Frankfurcie, zakochuje się we Włoszce Gemmie – córce kawiarki. Dziewczyna również się w nim zakochuje.. Młoda para decyduje się na ślub. Jednak, żeby do niego doszło, potrzebne są pieniądze, dlatego Sanin decyduje się na sprzedaż swojego niedużego majątku…



Zazdrość bogów
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Władimir Mieńszow
Scenariusz: Marina Mariejewa, Władimir Mieńszow
Muzyka: Wiktor Lebiediew
Zdjęcia: Wadim Alisow
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 134 min.

Obsada:
Wiera Alientowa, Anatolij Łobockij, Gérard Depardieu

Opis:
Rok 1983. Sonia, która jest redaktorką telewizyjną, i Andre, tłumacz z Francji, spotkali się w Moskwie. Sonia ma nastoletniego syna i męża-pisarza. Andre również ma rodzinę w Paryżu. Nagle między nimi wybucha namiętność i rozkwita uczucie. Przez kilka dni są bezgranicznie szczęśliwi, jednak bogowie nie pozostali obojętni…



Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską