fb
RU


Sekcja konkursowa

Beduin
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Igor Wołoszyn
Scenariusz: Igor Wołoszyn
Muzyka: Gingger Szankar
Zdjęcia: Aleksiej Radionow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 90 min.

Obsada:
Olga Simonowa, Serafina Migai, Michaił Jewłanow, Remigius Sabulis

Opis:
Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.
Dolina róż
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Dmitrij Czerkasow
Scenariusz: Oleg Antonow, Dmitirj Czerkasow
Muzyka: Andriej Fieofanow
Zdjęcia: Andriej Katorżenko
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 118 min.

Obsada:
Anatolij Biełyj, Julia Snigir, Witalij Chajew, Oksana Fandiera

Opis:
To przepiękna opowieść o człowieku, który pragnie rozpocząć nowe życie w wiosce rybackiej. Nowa sceneria zapewnia mu upragniony spokój, ponieważ tutaj każdy zajęty jest swoimi sprawami i nie zadaje zbędnych pytań. Takim ludziom rybacka tawerna „Dolina róż” przynosi szczęście. Beztroskie życie mężczyzny zostaje na zawsze porzucone, gdy zjawia się w wiosce pewna kobieta. Od tej pory wszystko się zmienia…
Dom wiatru
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Wiaczesław Złotopolskij
Scenariusz: Aleksiej Timm
Muzyka: Muzyka SOUNDRAMA
Zdjęcia: Radik Askarow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 90 min.

Obsada:
Polina Kutiepowa, Denik Niewierow, Walerij Barinow, Aleksandr Ilin, Elena Morozowa, Aleksiej Zawjałow

Opis:
Spokojna, przeciętna, nierzucająca się w oczy woźna szpitala chorób zakaźnych dla dzieci – Taisia Lewszina – dowiaduje się, że jej syn, który przepadł 10 lat temu bez wieści na południowej granicy Rosji, nie żyje. Wiadomość ta doprowadziła kobietę do rozpaczy. Pewnego dnia aby zapełnić w duszy pustkę Taja postanawia zabrać ze szpitala siedmioletniego chłopczyka-Azjatę Timura-Tiomu, chorego na nieuleczalną chorobę, wszelkie diagnozy wskazują, że chłopiec niedługo umrze, jak naprawdę potoczą się losy chłopca...
Faust
Gatunek: Dramat
oryginalny język niemiecki \ napisy polskie
Reżyseria: Aleksandr Sokurow
Scenariusz: Aleksandr Sokurow, Jurij Arabow
Muzyka: Andriej Sigle
Zdjęcia: Bruno Delbonnel
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 134 min.

Obsada:
Anton Adasinskij, Georg Friedrich, Maxim Mehmet, Antoine Mono, Hanna Schygulla

Nagrody/wyróżnienia:
2011 – Nagroda główna „Złoty Lew” na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji

Opis:
„Faust” Sokurowa jest adaptacją dzieła Johana Wolfganga Goethego i ostatnią częścią tetralogii poświęconej wielkim postaciom. Historyczne realia filmu „Faust” podkreślają autentyczne stroje z epoki i dekoracje, a także gra aktorska w języku niemieckim. Według twórcy filmu dzięki temu udało się przekazać ukryty zamysł autora. Główna ideą filmu jest powiązanie sztuki europejskiej z rosyjską. Film Sokurowa to tegoroczny zwycięzca 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. „Są filmy, które sprawiają, że płaczesz, są filmy, które cię rozśmieszają. Ale są i takie, które zmieniają twoje życie. Faust jest jednym z nich” – powiedział przewodniczący weneckiego jury, uzasadniając werdykt.
Generation P
Gatunek: Dramat, komedia
Reżyseria: Wiktor Ginzburg
Scenariusz: Dżina Ginzburg, Wiktor Ginzburg
Muzyka: Kaveh Cohen, Michael Nielsen, Aleksander Hacke,
Zdjęcia: Aleksiej Rodionow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 120 min min.

Obsada:
Władimir Epifancjew, Michaił Efriemow, Andriej Fomin, Iwan Ochłobistin

Opis:
W tym czasie, gdy Związek Radziecki dożywał swoich ostatnich dni, rynki posowieckie z zawrotną szybkością zaczęły wprowadzać zagraniczne marki. Podążając za modą, główny bohater, Wawilen Tatarski, zakłada własną agencję reklamową, której misją jest popularyzacja nowych towarów za pomocą chwytliwych haseł, dostosowanych do sowieckiej mentalności. Tak zaczyna się nowa era – epoka rozpadu przestarzałych ideałów. Młodzież, która wyrosła na sloganach reklamowych, zostaje nazwana pokoleniem Pepsi.
Gromozeka
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Władimir Kott
Scenariusz: Władimir Kott
Zdjęcia: Grigorij Wołodin, Rusłan Gierasimienkow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 104 min.

Obsada:
Nikołaj Dobrynin, Boris Kamorzin, Leonid Gromow, Jewgienija Dobowolskaja, Olga Oniszczenko, Daria Siemionowi, Polina Fiłonienko

Opis:
Policjant Gromow, lekarz Kamiński i taksówkarz Mozierow – to byli koledzy z dzieciństwa, którzy w młodości grali razem w szkolnym zespole „Gromozeka”. Zespół i jego członkowie byli ulubieńcami szkolnych towarzyszy i postrachem wszystkich nauczycieli. Po wielu latach losy znajomych, splatają się. Teraz mają po 40 lat i wiele przeżytych za sobą chwil i przygód. Pewnego dnia wszyscy spotykają się na balu absolwentów. Członkowie zespołu „Gromozeka” spotykają się nie tylko po to aby porozmawiać a przeszłości ale także by jeszcze raz zagrać wspólnie hity z lat 80-tych. Wyjątkowa muzyka i zdjęcia urzekną niejednego widza. Film „Gromozeka” brał udział w konkursie 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.
Kandahar
Gatunek: Dramat, kino akcji
Reżyseria: Andriej Kawun
Scenariusz: Andriej Kawun
Muzyka: Darin Sysojew
Zdjęcia: Władimir Baszta
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 100 min.

Obsada:
Aleksandr Bałujew, Władimir Maszkow, Jurij Beliajew, Bogdan Bieniuk, Aleksandr Gołubiew

Opis:
Afganistan, rok 1995. Rosyjski samolot transportowy zostaje zmuszony do wylądowania na lotnisku w stolicy islamskiego terroryzmu – Kandaharze. Pięcioro rosyjskich lotników zostaje wziętych do niewoli przez islamskich fundamentalistów. Nie wiedzą, że w afgańskim piekle przyjdzie im spędzić 378 dni. Terroryści obiecują im wolność w zamian za zdradę ojczyzny i życie – za wyparcie się własnej wiary. Czy uda im się przetrwać i jak potoczą się ich losy? Mają tylko jedno wyjście – ucieczkę. Na lotnisku czeka na nich samolot. Pas startowy to pole minowe, myśliwce krążą po niebie, a rakiety ziemia – powietrze są gotowe do użycia. Nie będą mieli drugiej szansy na powrót do domu…
Myśliwy
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Bakur Bakuradze
Scenariusz: Bakur Bakuradze, Ilja Małachowa
Zdjęcia: Nikołaj Wawiłow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 123 min.

Obsada:
Michaił Barskowicz, Oksana Siemienowa, Giera Awdocionok, Julia Mielichowa, Jekatierina Maksjutowa

Opis:
Iwan Dunajew jest rolnikiem, który musi wstawać wcześnie rano, żeby nakarmić prosiaki, sprawdzić rachunki, naprawić ciągnik i poćwiartować mięso, z którym jeździ na rynek, aby je sprzedać. Mieszka z żoną, nastoletnią córką i małym synem. W dodatku jest myśliwym. Jego życie mija monotonnie, do czasu, gdy w gospodarstwie pojawiają się dwie nowe robotnice – Luba i Raja, więźniarki z sąsiedniej kolonii. Jego życie zaczyna się zmieniać.
Obojetność
Reżyseria: Oleg Fliangolc
Scenariusz: Michail Spiridonow, Oleg Fliangolc
Muzyka: Iwan Wasiljew
Zdjęcia: Oleg Fliangolc, Anastasij Michajłow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 82 min.

Obsada:
Fiodor Bondarczuk, Aleksandr Baszyrow, Olga Szorina, Siergiej Bragin, Artiom Prokin, Aleksiej Taratorin
Nagrody/wyróżnienia:

2011 – Nagroda główna na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

Opis:
Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka – Piotra (Fiodor Bondarczuk), zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. W filmie ukazane są spotkania głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi: dobrymi, złymi, podejrzanymi i niebezpiecznymi. Spotkania odbywają się w różnych miejscach Moskwy: w celi, w kawiarni, w prywatnych mieszkaniach albo na ulicach miasta. To film o dziwnych przygodach i przestępcach, którzy ciągle uciekają. „Obojętność” przedstawia atmosferę Moskwy lat 60-tych. Film opowiada o młodzieży, niewinności i intrydze. Miłosny trójkąt, pościgi, dramatyczne i zabawne spotkania – wszystko to splata się ze sobą w dziwny sposób. A oprócz tego śmieszna historia o psiekosmonaucie, która przewija się przez cały film. Obraz jest częściowo animowany i wykonany w stylu radzieckiej kreskówki z lat 60-tych.
Palacz
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksiej Bałabanow
Scenariusz: Aleksiej Bałabanow
Muzyka: Walieriej Didjulia
Zdjęcia: Aleksandr Simonow
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 87 min.

Obsada:
Michaił Skriabin, Jurij Matwiejew, Aleksandr Mosin, Aida Tumutowa, Anna Korotajewa, Wiaczesław Tielnow

Opis:
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.
Portret o zmierzchu
Gatunek: Dramat psychologiczny
Reżyseria: Angelina Nikonowa
Scenariusz: Angelina Nikonowa, Olga Dychowicznaja
Zdjęcia: Iben Bułł
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 115 min.

Obsada:
Olga Dychowicznaja, Siergiej Borisow, Siergiej Goliudow, Roman Mierinow, Galina Korien, Wsiewołod Woronow

Nagrody/wyróżnienia:
Uczestnik programu „Dni autorskie” międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji i sekcji konkursowej festiwalu „Kinotawr” w Soczi 2011.

Opis:
Marina znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Pewnego dnia zostaje napadnięta na ulicy i zgwałcona. Przeżyte upokorzenia i ból zmieniają bieg jej stabilnego i szczęśliwego życia. Główna bohaterka szuka możliwości zemsty. Życie okazuje się jednak bardziej skomplikowane… Marina wpada w poważne problemy i nie potrafi odnaleźć właściwej drogi. Los Mariny i jej decyzje będą wielkim zaskoczeniem dla widza….
Rozejm
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Swietłana Proskurina
Scenariusz: Dmitrij Soboliew
Muzyka: Siergiej Sznurow
Zdjęcia: Oleg Łukiczew
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 95 min.

Obsada:
Iwan Dobronrawow, Jurij Ickow, Siergiej Sznurow, Aleksiej Wiertkow, Nadieżda Tołubiejewa

Opis:
Tego miasta nie ma na mapie, ale jest zaznaczone na liście przewozowym. Właśnie tam udaje się Jegor Matwiejew, syn Piotra Matwiejewa. Spotyka się z ludźmi, którzy nie szanują swojego życia – cierpią i kochają, umierają i ożywają, okaleczają siebie i okradają innych, i pragną być kimś innym – raz Puszkinem, raz Pugaczowem.
Syberia. Monamour
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Wiaczesław Ross
Scenariusz: Wiaczesław Ross
Muzyka: Ajdar Gajnullin
Zdjęcia: Jurij Rajskij, Aleksiej Todorow
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 102 min.

Obsada:
Piotr Zajczenko, Misza Procko, Nikołaj Kozak, Sonia Ross, Siergiej Nowikow

Opis:
Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka – jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki. To staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, daleki krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Podczas jednej z wypraw wuj Jura zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu.
W sobotę
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksandr Mindadze
Scenariusz: Aleksandr Mindadze
Zdjęcia: Oleg Mutu
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 99 min.

Obsada:
Anton Szagin, Swietłana Smironowa-Marcinkiewicz, Stanisław Riadinskij, Wiaczesław Pietkun, Siergiej Kuzkin, Aleksiej Demidow

Opis:
26 kwietnia 1986 roku – pierwszy dzień po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Sobota „niewiedzy”. Sobota, kiedy życia nie można już zmienić, kiedy dziewczyny zakładają wyjściowe buty na wysokim obcasie, dlatego, że jest sobota – wolny dzień. W filmie przedstawione są wydarzenia z pierwszych 24 godzin po awarii. Główny bohater staje się mimowolnym świadkiem katastrofy. Przypadkowo odkrywa całą prawdę o tragedii i staje przed moralnym wyborem: uratować ludzi czy wypełnić rozkaz „z góry” i nie siać paniki.
Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską
wykonanie, aktualizacja serwisu: boria.pl