• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

Mroczne oblicze Petersburga na ekranie i w książce!


O 18.00 zapraszamy do ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ na pokaz filmu "Klatka" a po nim na spotkanie wokół książki "Petersburg noir" - najnowszego wydawnictwa Claroscuro Publishing House!
W spotkaniu wezmą udział: Grzegorz Szymczak, tłumacz książki z języka rosyjskiego i Maria Khabur, pasjonatka literatury pochodząca z Petersburga.

Na widzów czeka nie lada gratka - wybrane fragmenty książki przeczyta Krzysztof Szekalski - aktor, reżyser i scenarzysta znany ze współpracy z Agnieszką Glińską i Krystianem Lupą. Podczas spotkania będzie można też wygrać książki! Wstęp na spotkanie wolny.

KONKURS
Dwa egzemplarze "Petersburg noir" mamy też dla tych, którzy w komentarzu jako pierwsi wymienią dwa nazwiska autorów opowiadań zawartych w antologii.

"Petersburg noir" to antologia, w której Julia Goumen i Natalia Smirnowa zebrały opowiadania przedstawiające w „czternastu odcieniach czerni” postsowiecki krajobraz Petersburga z jego przeludnionymi komunałkami, kanałami, mostami, ciemnymi uliczkami i sąsiadującymi z monumentalnymi przybytkami kultury pozostałościami dawnego przepychu imperium.

"Klatka" to ekranizacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego „Łagodna”. Właściciel lombardu żeni się z młodą kobietą, która mogłaby być jego córką. Robi to po to, aby zademonstrować, jak bardzo jest szlachetny i połechtać swoją próżność. Brak miłości sprawia, że to małżeństwo nie jest szczęśliwe, a także doprowadza do psychologicznej tyranii i wojny, która toczy się zarówno między małżonkami, jak i w duszy każdego z nich.
powrót