Aktualności

Sputnik nad Polską. Okrążenie jedenaste


11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 2 – 12 listopada w warszawskich kinach Luna, Elektronik oraz Iluzjon. Na repliki Festiwalu zaprosimy widzów do kin w całej Polsce od listopada do marca 2018 roku.


Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina w całości zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.

 

W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu "Kinotawr", najnowszy film Borisa Chlebnikowa "Arytmia". To filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa. Mimo lakonicznej formy i zamierzonego, nierównego rytmu obraz jest niezwykle klarowny, przekazuje odbiorcy znacznie więcej niż zostaje wypowiedziane na głos.

 

W konkursie znajdą się także dwa rosyjskie filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes. Debiut Kantemira Bałagowa "Bliskość" oraz rosyjski kandydat do Oscara - "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa. Różniące się formalną strukturą i czasoprzestrzenią, te filmy mają ze sobą wiele wspólnego. "Bliskość" (w tłumaczeniu dosłownym "Ciasnota") opowiada o braku miłości, a "Niemiłość" o dojmującym braku miejsca dla uczuć. Bałagow jest nieco chaotyczny, Zwiagincew - niesamowicie precyzyjny i skrajnie lakoniczny; obydwaj pioruńsko zdolni, wyznaczający przyszłość i teraźniejszość rosyjskiego kina.

 

Po 27 latach Karen Gieworkian powrócił za kamerę. Powrócił w wielkim stylu "Całą naszą nadzieją", dramatem płynnie i umiejętnie przeplatającym sceny fabularne i dokumentalne. Sam reżyser podkreśla, że nie dzieli kina na dokumentalne i fabularne. "Jeśli uważnie obserwujesz życie, wszystko wychodzi naturalnie. W centrum tej historii leży dramat pewnej miejscowości, której mieszkańcy żyli w dostatku, gdy nagle znaleźli się na marginesie. Dramat rodziny odzwierciedla tu dramat całego kraju (...). Wydawało mi się, że pokazując dramat miejsca, pokażę całą Rosję. Jest to historia nietypowo typowa" – komentuje twórca.

 

Kolejnym tytułem konkursowym będzie "Jego córka" – debiutancka pełnometrażowa fabuła Tatiany Ewerstowej, nagrodzona m.in. Grand Prix Festiwalu "Okno na Europę". Reżyser filmu z wykształcenia jest ekonomistką, sama rozwijała swój warsztat reżyserski. Filmy zaczęła robić stosunkowo późno, bo w wieku 38 lat. Ewerstowa podkreśla, że wewnętrzna dojrzałość i doświadczenie życiowe przychodzą z biegiem lat, jeśli nie ma się nic do powiedzenia, lepiej jest milczeć. "Teraz przyszedł mój czas, aby się wypowiedzieć" – dodaje autorka.

 

W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy m.in. dramat Anny Matison "Po Tobie". "Co po sobie pozostawię" – to pytanie, które nurtuje głównego bohatera filmu, genialnego baletmistrza Tiemnikowa. Kontuzja, której nabawił się w latach 90., drastycznie przerwała jego karierę na scenie. Uraz kręgosłupa, który po 20 latach wciąż postępuje, w niedługim czasie ma skazać bohatera na wózek inwalidzki - dla niego równoznaczny z końcem życia. Po bezwzględnej diagnozie spróbuje on raz jeszcze wkroczyć na wielką scenę, aby pozostawić po sobie ślad.

 

Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom "Okno na Europę: program koprodukcji". W sekcji zaprezentujemy m.in. "Przekonania" Tatiany Cistowej, rosyjsko-polski dokument, biorący również udział w tegorocznym konkursie filmów dokumentalnych. Obraz pokazuje rozmowy na komisjach wojskowych czterech rekrutów, z których każdy próbuje uchylić się od służby militarnej.

 

The best of Sputnik tradycyjnie zgromadzi najbardziej docenione filmy poprzednich edycji. Przypomnimy widzom m.in. "Krainę Oz" Wasilija Sigariewa, "Ucznia" Kiriłła Sieriebriennikowa i "Zoologię" Iwana I. Twierdowskiego.

 

"Mały Sputnik", który wyrósł już niemal na samodzielny, pełnowartościowy projekt kulturalny, zaproponuje kinomanom repertuar w 3 grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, a także filmy dla młodzieży. Poza projekcjami dla najmłodszych przygotujemy cykl różnorodnych zabaw edukacyjnych, warsztatów, koncertów oraz spektakli i spotkań wokół książki.

 

Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy. Trajektoria Sputnika przebiegnie m.in. przez Planetarium Centrum Nauki Kopernik, klub "Bardzo, bardzo", Big Book Cafe i Południk Zero. Zawirujemy do elektronicznych beatów na koncercie zespołu "My", zejdziemy do podziemia rosyjskiej sceny hip-hopowej z pisarzem, dj-em, znawcą rosyjskiej sceny muzycznej Konstantym Usenko. Za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przeniesiemy się w cyfrowy świat obrazów na wystawie "Odrębna rzeczywistość" nieszablonowego artysty z Petersburga Aleksieja Andriejewa.


     

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .