Aktualności

MANIFESTY!

Sekcja „Manifesty” 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik” przedstawi widzom Rosję niepokorną, zbuntowaną, tętniącą życiem, odkryje także przed nami jej ciemne, niepokojące oblicze. Manifesty to pigułka wiedzy o współczesności, lokalnym kolorycie, wibracjach miasta i ludzi; ich pasji, marzeniach, miłosnych rozczarowaniach i nielegalnych interesach.

Dokument muzyczny BEEF. Rosyjski Hip-Hop” Romy Żygana przedstawia drogę, jaką przeszedł rosyjski hip-hop od undergroundowych występów i domówek w mieszkaniach, aż do koncertów na wielkich stadionach. Widzowie będą mieli okazję zajrzeć za kulisy rosyjskiego rapu, będą świadkami konfliktów i starć, poznają prawdziwe oblicze tego gatunku i uzyskają odpowiedź na pytanie, w jaki sposób hip-hop podbił serca współczesnego pokolenia i stał się muzyką numer jeden. 24 XI po pokazie z godz. 20.30 w kinie Luna odbędzie się dyskusja wokół rapu z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i producentem -Konstantym Usenką, a także raperem, dziennikarzem i managerem - Danielem Wardzińskim. 

„Port” Aleksandry Strielanej nie jest filmem – wbrew tytułowi – o tematyce marynistycznej, choć port przeładunkowy w Petersburgu odgrywa tu bardzo istotną rolę. To historia miłosnego trójkąta, w którym zdolny, ale z łatwością mogący zejść na złą drogę, bokser Andriej musi dokonać wyboru między dwiema skrajnie różnymi kobietami: Kirą - starającą się dojść do zdrowia po tragicznym wypadku samochodowym - oraz Tiną - właścicielką nocnego klubu. Port staje się dla nich symbolem otwarcia na świat, a jednocześnie jedyną drogą ucieczki przed beznadziejnością i życiem w nieuczciwości. 22 XI po projekcji z godz. 17.30 w Lunie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Aleksandrą Strielanają.

„Na miejsce” Andrieja Waldberga rozgrywa się na obrzeżach Moskwy, a jego bohaterami są młodzi ludzie, mieszkańcy typowo sypialnej części miasta, którzy nie odnaleźli swojego miejsca w życiu. Ten swego rodzaju eksperyment filmowy składa się z trzech rozdziałów, pokazujących epizody z życia rosyjskich dealerów, ich klientów oraz sponsorów. Sieryj stara się wyjść z depresji. Jego dziewczyna Julia chciałaby trafić pod opiekuńcze skrzydła kogoś, kto ją zrozumie. Zakochany w niej jej przyjaciel Crust próbuje znaleźć sposób, aby z nią być. Wowa i Kostia starają się zaś zdobyć 10 gramów haszyszu na imprezę. Tej nocy nikt z nich nie zmruży oka. 23 XI po pokazie z godz. 21.00 w kinie Luna zapraszamy do dyskusji z reżyserem Andriejem Waldbergiem i producentką Marianną Ibragimową.

„Bitwa” to z kolei fabularna opowieść w reżyserii Anara Abbasowa. Street dancer Anton robi błyskawiczną karierę – jest uznanym choreografem, a jego zespół wygrywa ważne bitwy taneczne. Nagły wypadek i utrata słuchu przekreśla jego wszystkie plany. W niezwykłym świecie ciszy Anton nie poddaje się jednak. Jego pasja do tańca, chęć zwycięstwa i radość z życia wskazują mu nową ścieżkę do spełnienia marzeń.

Debiut Olgi Zujewej „Na dzielni” opowiada historię przyjaźni Wowy i Kisy, którzy robią nielegalne interesy. Ich życie to pasmo uciech, ostrych wrażeń i krótkotrwałych przyjemności - do momentu, kiedy kolejne zlecenie wystawia ich przyjaźń na próbę, zmuszając każdego do postawienia sobie pytania: kim jestem?

„Opozycjonista” w reżyserii Sebastiána Alarcó ukazuje historię niepozbawionego talentu rzeźbiarza, wiernego swoim opozycyjnym poglądom, który przeżywa kryzys wieku średniego. Ma on nadzieję na odsłonięcie na zachodzie wspaniałego pomnika swojego autorstwa: „Stiepan Razin w kajdanach”. W ten sposób chce wyrazić szczery protest przeciwko reżimowi, władzy i nieprawemu społeczeństwu. Jednak słabość jego charakteru i zawirowania życiowe - z żoną, kochanką i kolegami - nie pozwalają mu skoncentrować się na pracy i zdecydować, co jest dla niego ważniejsze: walka polityczna, aktywność artystyczna na emigracji czy skromne i ciche, ale wolne życie.

 





sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła