Aktualności

TOP 10 nowych tytułów 13. Sputnika!

MUST SEE Z KONKURSU FILMÓW FABULARNYCH

Filmem, który z pewnością nie może umknąć uwadze festiwalowej publiczności jest „Braterstwo” Pawła Łungina, opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. Obraz wzbudził ogromne kontrowersje w Rosji, łącznie z próbą wstrzymania jego dystrybucji przez polityków Dumy. 23 XI po pokazie z godz. 17:45 w kinie Luna z widzami spotka się reżyser Paweł Łungin.

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowany doskonały debiut Borisa Akopowa „Byk”. Ten świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku – w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. 26 XI po projekcji z godz. 20:15 w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem Borisem Akopowem.

Film duetu reżyserskiego Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa „Człowiek, który zaskoczył wszystkich” wpisuje się w aktualny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka. Jest również gorzkim i bolesnym portretem mentalności mieszkańców rosyjskiej prowincji, dla których każda inność jest podejrzana.

Współczesny obraz Rosji zobaczą widzowie oczami Aleksandra Gorczilina w filmie „Kwas”. Kluby, imprezy i narkotyki dominują na ekranie już od pierwszych chwil, a scena otwierająca film: skok nagiego mężczyzny prosto w śmierć odciska piętno na całości narracji. Esencją filmu tego młodego reżysera zdaje się być wypowiedziana przez jednego z bohaterów kwestia: „Wiesz, na czym polega nasz problem? Na tym, że problemów nie mamy”. Znakomity rosyjski aktor młodego pokolenia - Filipp Awdiejew - spotka się z publicznością 24 listopada po projekcji filmu z godz. 18:00 w kinie Luna.

Warto zwrócić uwagę na film „Ołówek” w reżyserii Natalii Nazarowej. Jest to obraz o bardzo silnej dramaturgii, intrygującej fabule i ostrości spojrzenia. Główna bohaterka, Antonina, staje w obliczu brutalnej lokalnej moralności, braku jakichkolwiek nadziei i prawdziwego terroru ze strony młodego awanturnika. Nie ustaje ona w walce do tragicznego, choć nie do końca beznadziejnego, zakończenia. 29 XI w Lunie po pokazie z godz. 18:00, widzowie będą mieli okazje do dyskusji z reżyserką Natalią Nazarową i producentem Denisem Kowalewskim.

Grigorij Konstantinopolskij, reżyser od lat podążający własną drogą, jest również bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w światowej kinematografii. Prezentowany na festiwalu „Rosyjski bies” czerpie inspiracje z dokonań Davida Cronenberga i Nicolasa Windinga Refna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Moskwie, a jego bohaterami są ludzie z elit intelektualnych i finansowych.

W filmie „Van Goghi” Siergieja Liwniewa zobaczymy dwie wielkie aktorskie indywidualności, Aleksieja Sieriebriakowa i Daniela Olbrychskiego, którzy wcielają się w postaci syna i ojca – artystów żydowskiego pochodzenia, których drogi rozeszły się dwie dekady wcześniej. 22 XI po projekcji z godz. 20:30 w kinie Iluzjon, zapraszamy na spotkanie z reżyserem Siergiejem Liwniewem i aktorem Danielem Olbrychskim.

Aleksandr Łungin (syn Pawła Łungina) w swoim filmie „Wielka poezja” serwuje nam najlepsze amerykańskie kino w wydaniu rosyjskim! Nawiązuje on zarówno do wczesnej twórczości Quentina Tarantino, jak i dzieł nieżyjących już Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Bodrowa. Bohaterami opowieści jest dwóch młodych mężczyzn, którzy po powrocie z konfliktu w Donbasie znajdują pracę jako ochroniarze w prywatnej firmie. Łungin wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji, pokolenia naznaczonego piętnem wojny.

SEKCJA MANIFESTY

Na miejsce” Andrieja Waldberga - rozgrywa się na obrzeżach Moskwy, a jego bohaterami są młodzi ludzie, mieszkańcy typowo sypialnej części miasta, którzy nie odnaleźli swojego miejsca w życiu. Ten swego rodzaju eksperyment filmowy składa się z trzech rozdziałów, pokazujących epizody z życia rosyjskich dealerów, ich klientów oraz sponsorów. Sieryj stara się wyjść z depresji. Jego dziewczyna Julia chciałaby trafić pod opiekuńcze skrzydła kogoś, kto ją zrozumie. Zakochany w niej jej przyjaciel Crust próbuje znaleźć sposób, aby z nią być. Wowa i Kostia starają się zaś zdobyć 10 gramów haszyszu na imprezę. Tej nocy nikt z nich nie zmruży oka. 23 XI po pokazie z godz. 21.00 w kinie Luna zapraszamy do dyskusji z reżyserem Andriejem Waldbergiem i producentką Marianną Ibragimową.

KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH „ROSJA W DOKUMENCIE”

W konkursie dokumentalnym widzowie zobaczą z kolei głośny tytuł w reżyserii Wiery Kriczewskiej „Sprawa Sobczaka”. Film przybliża postać znanego rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora samego Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin czy dzieci Borysa Jelcyna. Rozmowy z nimi prowadzi córka Ksenia Sobczak. 23 XI po seansie z godz. 20:15 w kinie Elektronik odbędzie się spotkanie z reżyserką Wierą Kriczewską.





sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła