• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

„Kraina Oz” Wasilija Sigariewa triumfuje na 9. Sputniku!


Jury - w składzie Przewodniczący Waldemar Krzystek, Sonia Bohosiewicz i Patrycja Wanat – przyznało Grand Prix 9. „Sputnika nad Polską” filmowi „Kraina Oz” w reżyserii Wasilija Sigariewa „za mistrzowskie przeniesienie na ekran spójnej, prawdziwej metafory współczesnej rosyjskiej rzeczywistości, która dodatkowo poprzez odniesienie do tytułowej Krainy Oz jest wołaniem o czystość, piękno i nadzieję”.

 

II Nagroda trafiła do filmu „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej „za przejmujący, odważny obraz, który jest próbą obrony podstawowych wartości w ordynarnym, agresywnym, bezdusznym świecie, gdzie główną zasadą jest brak jakichkolwiek zasad”.

 

III Nagrodę wręczono filmowi „Zbawienie” Iwana Wyrypajewa za „dokonanie rzeczy niezwykle rzadkiej, w niebywale prawdziwy i przekonujący sposób, ukazując świętość, mistycyzm i czystość bez patosu i egzaltacji”.

 

Jury przyznało także trzy Nagrody Specjalne za kreacje aktorskie. „Odczuwamy potrzebę zwrócenia uwagi na przerażający sposób, w jaki traktowane są kobiety w Rosji, co widać praktycznie we wszystkich filmach, jakie widzieliśmy w tegorocznym konkursie. Dlatego chcemy wyróżnić 3 kreacje aktorskie kobiet silnych, mądrych, wrażliwych i odważnych, które są nadzieją tego narodu” – komentowali Jurorzy.

 

Nagrodę otrzymała Olga Ozołłapinia „za wspaniałą kreację wnikliwie i przejmująco zbudowanej postaci matki” w filmie „14+” Andrieja Zajcewa . „Życzymy wszystkim matkom, aby w takiej mądrości wychowywały swoje dzieci” – dodali Jurorzy, uzasadniając werdykt.

 

Nagroda powędrowała także do Jeleny Ladowej „za stworzenie absolutnie autentycznej postaci, posiadającej niezwykłą umiejętność zaistnienia w całkowicie wykreowanym świecie” w filmie „Orlean” Andrieja Proszkina.

 

Maria Maszkowa została wyróżniona „za przenikliwą kreację wielowymiarowej postaci i precyzyjne poprowadzenie każdego wątku” w filmie „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej.

 

Nagrodę Publiczności zdobyła komedia „Chłopak z naszego cmentarza” Ilji i Antona Cziżykowych.


 

powrót