• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

"Pamiętnik jego żony"


Dziś o 18.00 zapraszamy do MiTo na specjalną projekcję filmu "Pamiętnik jego żony" Aleksieja Uczitiela i spotkanie z Renatą Lis, autorką książki " o Iwanie Buninie "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu". Wstęp wolny.

Na zachętę, mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki. Otrzymają je te osoby, które jako pierwsze napiszą w komentarzu w którym roku Iwan Bunin otrzymał Nagrodę Nobla.

"Pamiętnik jego żony" to opowieść o prawdziwym miłosnym dramacie, który rozgrywa się w rodzinie wielkiego rosyjskiego pisarza Iwana Bunina, na Riwierze Francuskiej . Pod jednym dachem mieszkają pisarz oraz jego żona i młoda muza-kochanka. Żona pisarza praktycznie pogodziła się już z tą sytuacją i rolą, którą gra w tym dziwnym trójkącie miłosnym. Tymczasem na horyzoncie nieoczekiwanie pojawia się kolejna kobieta – egzotyczna i charyzmatyczna piękność Marga. Jej przyjazd doprowadza do ruiny zbudowany na kompromisach i niedopowiedzeniach kruchy świat pisarza i jego rodziny.

„W lodach Prowansji” to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina – pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień. Jego miłość do Galiny Kuzniecowej i późniejszy związek Kuzniecowej z Margaritą Stiepun; co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla; prawdziwy stosunek Bunina do Rosji po II wojnie światowej; nagonka na niego prowadzona przez agenturę sowiecką we Francji i Stanach Zjednoczonych – to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w tej fascynującej książce.

Więcej o spotkaniu z autorką tej nietypowej biografii, Renatą Lis, znajdą Państwo tutaj:
https://www.sputnikfestiwal.pl/2015/spotkania-pl_1_590
powrót