• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

"The best of Sputnik"


Tym, którzy nie zdążyli obejrzeć najlepszych tytułów poprzednich edycji Festiwalu, proponujemy sekcję "The best of Sputnik", prezentowaną w kinie Iluzjon. Dziś polecamy pokazy 2 sputnikowych laureatów, jutro kolejnych dwóch!

O godz. 16:00 projekcja filmu "Jeszcze jeden rok" Oksany Byczkowej - reżyserki "Piter FM" i "Plus jeden". Scenarzystkami są Lubow Mulmenko oraz autorka "Kombinatu Nadzieja" Natalia Mieszczaninowa. Efektem współpracy tak różnych w swojej stylistyce twórczyń stał się lekki, optymistyczny film, ukazujący delikatny temat relacji międzyludzkich w rzeczywistości wielkiego miasta.

O 18:00 zapraszamy na wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych dramat Aleksieja Fiedorczenko "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków", kontynuacja "Milczących dusz", swoisty Dekameron obejmujący 26 opowieści łączących erotykę i folklor ugrofińskiego ludu Mari Eł. Każda z nowel stanowi osobną historię trwającą kilkanaście minut. Są to historie smutne, radosne, zabawne i przerażające. To film-ornament, niejako dokumentujący filozofię, tradycję, ale i dzień powszedni maryjskiego ludu.

Jutro o 15:30 pokaz dramatu "Geograf przepił globus" Aleksandra Wieledinskiego. Film jest ekranizacją powieści współczesnego rosyjskiego pisarza Aleksieja Iwanowa. W rolę tytułowego geografa wcielił się charyzmatyczny Konstantin Chabienskij, który brawurowo odtwarza naszkicowaną przez Iwanowa postać "bohatera naszych czasów". Zakorzeniony w nowoczesności film odwołuje się również do klasycznej tradycji najlepszych dzieł radzieckiej kinematografii, wyłamując się ze schematów współczesnego kina "arthouse’owego", do którego przyzwyczaili nas reżyserzy tak zwanej "rosyjskiej nowej fali".

Również jutro o 18:00 polecamy gorąco "Film o Aleksiejewie" w reżyserii Michaiła Segała. Jest to wymyślona biografia pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku życia dostaje szansę przeżyć je jeszcze raz. Barwnym tłem, a zarazem pełnoprawnym bohaterem filmu staje się epoka lat 60. w Rosji. Takie kultowe postacie, jak Tarkowski, Wysocki i Gagarin, przewijają się przez film jako symbole minionej epoki, zostawiając ślad w życiu głównego bohatera. Liryczny i pełny humoru "Film o Aleksiejewie" nie tylko wzbudza sentyment i zaskakuje niebanalnym zakończeniem, ale i próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest prawdziwa miłość.
powrót