• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

Maraton filmowy


Nocnym markom polecamy Maraton z kinem konkursowym, który rozpocznie się za pół godziny w kinie Luna. Pokażemy na nim najmocniejsze i najczęściej nagradzane w ubiegłym roku filmy rosyjskie. O 22:00 „Anioły rewolucji” Aleksieja Fiedorczenki, następnie o północy „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej, dla najwytrwalszych o godz. 1:40 „Orlean” Andrieja Proszkina.

Po premierze „Aniołów rewolucji” w Rzymie Fiedorczenko został okrzyknięty „reżyserem przyszłości” za niezwykle nowatorski język filmowy, w którym logiczna struktura opowiadania schodzi na drugi plan, ustępując miejsca alegoriom, metaforom i surrealistycznym zniekształceniom.
„Ucieczka z Moskwabadu” to debiut na wielkim ekranie reżyserki popularnych seriali telewizyjnych Darii Połtorackiej. Scenarzystą filmu jest znany widzom Sputnika autor "Wstydu" - Jusup Razykow. Twórcy ukazują aktualny temat imigrantów na tle współczesnej Moskwy.
W gatunku czarnej komedii spróbował swoich sił Andriej Proszkin. W swoim „Orleanie” pokazuje zdemoralizowaną społeczność tytułowego prowincjonalnego miasteczka w Rosji. W tym cichym zakątku zjawia się pewien nieznajomy, który sam siebie nazywa egzekutorem. W dość ekscentrycznej manierze obiecuje on mieszkańcom Orleanu wieczne męki, które czekają ich jeszcze za życia.
powrót