• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

Wybitni reżyserzy Aleksander Sokurow, Iwan Wyrypajew i Aleksiej Fiedorczenko Gośćmi 9. Sputnika.


Już za dwa dni – 5. listopada - startuje 9. Festiwal „Sputnik nad Polską”. Festiwal, obok bogatego programu projekcji filmowych i wydarzeń towarzyszących, daje warszawskiej publiczności niepowtarzalną okazję spotkania znakomitych twórców filmowych, artystów i innych przedstawicieli rosyjskiej kultury.

 

Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie jeden z czołowych reżyserów europejskich, Laureat Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także innych prestiżowych wyróżnień w Rosji i na świecie – Aleksander Sokurow. Na Festiwalu zaprezentujemy przekrój artystycznego dorobku reżysera. Znakomity „Faust”, „Samotny głos człowieka”, „Rosyjska arka”, „Moloch”, „Cielec” oraz najnowszy obraz reżysera, dokument fabularyzowany „Frankofonia” to pozycje obowiązkowe dla wszystkich miłośników rosyjskiego kina.
7. listopada o godz. 14:00 w kinie Iluzjon Aleksander Sokurow oraz współpracujący z nim scenarzysta Jakow Siwczenko wezmą udział w 2. Polsko-rosyjskim okrągłym stole koprodukcji. W ramach pitchingu twórcy zaprezentują swój nowy projekt, który chcieliby zrealizować we współpracy z Polską. Wszystkich gorąco zapraszamy do kina Luna na projekcję dokumentu „Głos Sokurowa” w reżyserii Leeny Kilpelajnen 7. listopada o godz. 20:00* wraz ze spotkaniem z Aleksandrem Sokurowem po pokazie, a także na masterclass mistrza 8. listopada po seansie filmu „Frankofonia”, który rozpocznie się o godz. 19:30.

 

Szczególną uwagę poświęcimy w tym roku filmowej działalności jednego z najważniejszych współczesnych rosyjskich artystów, tworzących również w Polsce - Iwanowi Wyrypajewowi. Twórca osobiście zaprezentuje swój najnowszy obraz „Zbawienie” - film niespodziankę, biorąc pod uwagę dotychczasowy wydźwięk filozoficzno-duchowych poszukiwań reżysera.

 

Otwarcie retrospektywy Iwana Wyrypajewa odbędzie się 7. listopada o godz. 19:30 w kinie Luna, po pokazie „Zbawienia” zapraszamy na dyskusję z reżyserem i producentką Swietłaną Kuczmajewą.

 

Triumfujące na tegorocznym Kinotawrze „Anioły rewolucji” przedstawi jeden z najzdolniejszych twórców współczesnej kinematografii rosyjskiej, laureat wielu prestiżowych nagród Aleksiej Fiedorczenko, znany polskiej widowni między innymi z nietuzinkowego obrazu „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” czy „Milczących dusz”. Spotkanie z reżyserem odbędzie się po projekcji filmu „Anioły rewolucji” 11. listopada (godz. 19:30) w kinie Luna.

 

Jak co roku, gościć będziemy liczną grupę twórców filmów konkursowych. Tym razem uwadze widzów polecamy nowe nazwiska młodych, zdolnych i przedsiębiorczych braci - Ilji i Antona Cziżykowych – którzy zadebiutowali pełnometrażową czarną komedią „Chłopak z naszego cmentarza”. Obraz, balansujący na pograniczu komedii, thrillera, filmu przygodowego i melodramatu, cieszy wyrafinowanym poczuciem humoru. Spotkanie z twórcami odbędzie się po pokazie filmu, rozpoczynającym się 6. listopada o godz. 20:00 w kinie Luna. Kolejnym debiutantem, przedstawiającym swoją pierwszą pełnometrażową fabułę w Warszawie będzie filmowiec bynajmniej nie początkujący. Artiom Tiemnikow do tej pory realizował dokumenty i programy podróżnicze, m.in. „Dookoła świata” czy „Rosyjski extreme”. Wraz ze scenarzystką i producentką filmową Asią Tiemnikową spotka się ze sputnikową publicznością 6. listopada w Lunie po pokazie konkursowego obrazu „No comment” (godz. 17:00). Nie sposób tu również pominąć obsypanej nagrodami, m.in. Kongresu Mediów za scenariusz i kreację aktorską Rozy Chajrullinej czy Nagrodę Publiczności na 23. MFF „Południki Pacyfiku” we Władywostoku, komedii „Norweg”, startującej w Konkursie Głównym 9. Sputnika. Film przedstawi reżyserka Alona Zwancowa 7. listopada po seansie o godz. 16:30 w kinie Luna.

 

Po raz kolejny na Festiwalu zagości Wasilij Sigariew, najczęściej wystawiany na świecie młody rosyjski dramaturg, uczeń Nikołaja Kolady. Widzowie Sputnika z pewnością pamiętają artystę z jego głośnego debiutu „Żyć”, który zwyciężył w głosowaniu publiczności 6. Sputnika. Film wywołał burzliwe dyskusje i ogromne emocje po każdym pokazie. O tym jak zostanie przyjęta w Polsce nagrodzona na Kinotawrze w Soczi komedia „Kraina Oz” Sigariewa, reżyser będzie miał okazję przekonać się osobiście 14. listopada po projekcji o godz. 21:00 w Lunie.

 

Warszawscy kinomani będą mieli także możliwość zapoznania się z autorem scenariuszy, aktorem oraz reżyserem filmowym i teatralnym Aleksandrem Proszkinem. Twórca ma na koncie ponad 30 spektakli i filmów, w tym „Niebezpieczny wiek”, „Orlean”, „Córka kapitana” i „Chłodne lato 53-go”. Ten ostatni przyniósł mu międzynarodowy rozgłos i kilka znaczących nagród. Proszkin przywiezie do Warszawy swój najnowszy film „Rajskie ogrody” i spotka się z publicznością w kinie Luna 13. listopada po pokazie (godz. 19:30).

 

Reżyserka Daria Połtorackaja oraz uzbecki reżyser i autor scenariuszy Jusup Razykow przedstawią „Ucieczkę z Moskwabadu” – film poruszający niezwykle dziś aktualny temat imigrantów. Obraz powalczy o Grand Prix Sputnika, a twórcy 13. listopada po seansie o 17:00 w kinie Luna opowiedzą o pracy nad scenariuszem i realizacją zdjęć.

 

14. listopada o godz. 17:00 w kinie Iluzjon w ramach sekcji „Rosja w dokumencie” odbędzie się projekcja „Osi optycznej” oraz masterclass reżyserki, legendy rosyjskiego dokumentu Mariny Razbieżkiny. Jest ona założycielką i wykładowczynią słynnej Szkoły Filmu Dokumentalnego, gdzie współpracuje z kierownikiem artystycznym Teatru.doc Michaiłem Ugarowem. O „strefie węża”, filmowcu-dokumentaliście, punkcie patrzenia i widzenia twórczyni opowie zainteresowanym w kinie Iluzjon. Zapraszamy szczególnie profesjonalistów branży filmowej, studentów szkół filmowych, dziennikarzy oraz wszystkich pasjonatów.

 

W ramach sekcji „Okno na Europę: program koprodukcji”, 5. listopada po pokazie o godz. 20:00 w kinie Luna, przewidziane jest spotkanie z producentką filmu „Pingwin naszych czasów” - Eleną Kwasową-Dufort – oraz dyrektor programową Festiwalu „Okno na Europę” - Alisą Strukową. Program koprodukcji wzbogaci obraz „Brat Dejan” w reżyserii Bakura Bakuradzego, który na Festiwalu przedstawi producentka Julia Miszkinene, założycielka firmy producenckiej VitaActiva, znana dobrze polskiej publiczności ze słynnego „Shultes”. „Brat Dejan” powalczy też o miano najlepszego filmu 9. Sputnika.

 

Tegoroczną delegację filmową „Sputnika nad Polską” zasilą znakomici aktorzy, w tym Oleg Jagodin - Zasłużony Artysta Rosji, aktor Teatru Kolady oraz wokalista alternatywnego zespołu Kolady w Jekaterynburgu. W Warszawie reprezentuje dwa filmy konkursowe „Anioły rewolucji” i „Orlean”. O pracy na planie i budowaniu postaci można będzie porozmawiać z aktorem w Lunie 14. listopada po projekcji „Aniołów rewolucji” (godz. 18:00) oraz 15. listopada po pokazie „Orleanu” (godz. 16:00).

 

Reżyser Aleksiej Pimanow oraz aktorzy Daniła Szewczenko i Julia Pożydajewa opowiedzą o filmie „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”. Na spotkanie z twórcami zapraszamy do Luny 6. listopada po seansie o godz. 17:00. Aktorską reprezentację zamykają piękne i utalentowane artystki petersburskiego Teatru Młodzieży na Fontance: Elena Radiewicz - na spotkanie z którą zapraszamy 9. listopada do Iluzjonu po projekcji filmu „Klatka” (godz. 22:00) - oraz Swietłana Smirnowa-Marcinkiewicz, która zaprezentuje jedną z ciekawszych w tym roku pozycji konkursowych „Pionierzy marzyciele” – 14. listopada o godz. 15:00 w Lunie.

 

*Spotkania z twórcami odbywają się po pokazach filmowych. Podane godziny to czas rozpoczęcia projekcji.

 

Wszystkich gorąco zapraszamy na spotkania i inne wydarzenia z udziałem Gości, a zainteresowanych przedstawicieli mediów do umówienia się na wywiady. Informacji udzielamy pod adresem: media@ear.com.pl lub nr telefonu 22 837 91 44.


 

powrót