• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

Wystartowaliśmy po raz dziewiąty!


Dla wszystkich miłośników kultury rosyjskiej szykuje się wyjątkowy weekend, pełen niezapomnianych wrażeń filmowych, muzycznych i teatralnych. Wszystko to za sprawą Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który wczoraj, w warszawskim kinie Iluzjon miał swoje uroczyste otwarcie po raz 9. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, obok wspaniałej reprezentacji rosyjskich twórców filmowych, byli obecni także czołowi działacze kultury Polski i Rosji. Festiwal otworzył wybitny rosyjski reżyser Aleksander Sokurow, a obecni na sali goście mieli okazję zobaczyć jego najnowszy film „Frankofonia”, nagrodzony już m.in. na MFF w Wenecji.

 

Niezwykle trafne wydały się słowa Przewodniczącego Jury, polskiego reżysera filmowego i teatralnego Waldemara Krzystka, który podkreślił wagę wydarzenia, jakim jest „Sputnik nad Polską”, szczególnie teraz, gdy z uwagi na sytuację polityczną, kultura wydaje się być jedyną platformą budującą dialog między Polską i Rosją. Reżyser gorąco zachęcał do oglądania rosyjskich filmów, zwłaszcza tych, wolnych od politycznej propagandy, a także do dyskusji z rosyjskimi artystami, poruszania tematów ważnych, głębokich, aktualnych, dzięki którym możemy lepiej usłyszeć i zrozumieć siebie nawzajem.

 

Już dziś wieczorem zapraszamy na pierwsze spotkania z gośćmi z Rosji w kinie Luna. Waszej uwadze polecamy nowe nazwiska młodych i zdolnych braci Ilji i Antona Cziżykowych, którzy zadebiutowali pełnometrażową czarną komedią „Chłopak z naszego cmentarza”. Konkursowy obraz balansuje na pograniczu komedii, thrillera, filmu przygodowego i melodramatu, cieszy wyrafinowanym poczuciem humoru – spotkanie z twórcami po filmie w kinie Luna. Reżyser Artiom Tiemnikow i producentka Asia Tiemnikowa przedstawią film startujący w konkursie głównym Sputnika - „No comment”. Dramat pokazuje, w jaki sposób islamistom udaje się werbować młodych Europejczyków do walki na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. O 20.00 w Lunie odbędzie się otwarcie programu koprodukcji w ramach sputnikowej sekcji „Okno na Europę”, film „Pingwin naszych czasów” Stefana Krohmera przedstawi producentka Elena Duffort oraz dyrektor programowy Festiwalu "Okno na Europę" Alisa Strukowa.

 

W sobotę i niedzielę będzie się działo! Długo wyczekiwany przyjazd jednej z najważniejszych postaci rosyjskiej kinematografii Aleksandra Sokurowa z pewnością ucieszy rzesze jego polskich fanów. Gorąco zapraszamy na seanse, spotkanie i masterclass mistrza. Iwan Wyrypajew wraz z producentką Swietłaną Kuczmajewą otworzą retrospektywę twórczości reżysera i opowiedzą o swoim najnowszym projekcie „Zbawienie”. Mocnym punktem programu będzie też komedia Alony Zwancowej „Norweg”, obsypana nagrodami, m.in. Kongresu Mediów za scenariusz, kreację aktorską Rozy Chajrullinej oraz publiczności na 23. MFF „Południki Pacyfiku” we Władywostoku. Zapraszamy na spotkanie z autorką filmu, który powalczy o Nagrodę Główną 9. Sputnika.

 

Nocnym markom polecamy Maraton z kinem konkursowym, na którym będzie można zobaczyć najmocniejsze i najczęściej nagradzane w ubiegłym roku filmy rosyjskie. Pozycje na najbliższy weekend to „Anioły rewolucji” Aleksieja Fiedorczenki, „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej i „Orlean” Andrieja Proszkina. W ramach pokazu zwycięskiego debiutu tegorocznego Kinotawra w Soczi „Mewy” Ełły Manżejewej odbędzie się spotkanie poświęcone Kałmucji z Wojciechem Góreckim i Jaromirem Krajewskim. Warto wspomnieć, że „Mewy” to pierwszy od 30 lat film nakręcony w Kałmucji, po kałmucku i przez kałmuckiego reżysera.

 

Przypominamy, że od wczoraj do 15 listopada w warszawskich kinach Luna, Iluzjon i Kinoteka (11.11) mogą Państwo zobaczyć ponad 100 tytułów prezentowanych w 11 sekcjach filmowych: Kino Konkursowe, Kalejdoskop, The Best of Sputnik, Retrospektywy Aleksandra Sokurowa i Iwana Wyrypajewa, Okno na Europę, Rosja w dokumencie, Petersburski alfabet, Filmowa Czytelnia, Idź i Patrz oraz Mały Sputnik.


Specjalnie dla warszawskich widzów Sputnika zagra wschodząca gwiazda rosyjskiej alternatywy, moskiewska grupa „Naadja”. Ich twórczość doceniono już za granicą - zespół występował na festiwalach w Budapeszcie, Sztokholmie, Rio de Janeiro. O tym jak zostaną przyjęci w Polsce, dowiecie się 7. listopada w Fabryce Trzciny, wstęp na koncert jest wolny. Bądźcie z nami! 7. listopada zapraszamy też do Iluzjonu na wernisaż wystawy „Petersburskie historie” i spotkanie ze słynnym fotografem Aleksandrem Petrosjanem. Na zdjęciach artysty miasto uczestniczy w życiu mieszkańców na prawach bohatera. W tle wystawy będzie można usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożoną z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar i codziennych rozmów na Newskim.

 

W najbliższą sobotę o godz. 14 w kinie Iluzjon odbędzie się II polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji, którego celem jest stworzenie przestrzeni do nawiązywania kontaktów twórczych i biznesowych między filmowcami, reżyserami i producentami z Polski i Rosji. Program tegorocznego spotkania będzie nieco obszerniejszy, bo wzbogacony o nową pozycję – pitching. Udział z polskiej strony wezmą m.in.: Krzysztof Zanussi, Waldemar Krzystek, Wiesław Łysakowski, Maciej Hamela, Piotr Reisch. Stronę rosyjską będą reprezentować m.in. producenci: Swietłana Kuczmajewa , Julia Miszkinene, Asia Tiemnikowa , reżyser Alieksiej Pimanow oraz Aleksander Sokurow, który zaprezentuje swój najnowszy projekt. Publiczność, która chciałaby wziąć udział w spotkaniu, prosimy o przysłanie zgłoszenia na adres: wydarzenia@ear.com.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Gorąco zapraszamy na seanse i wydarzenia towarzyszące!


 

powrót