• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

Wydarzenia towarzyszące 9. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”


Indie-pop prosto z moskiewskich klubów i muzyka ulicy z petersburskich trotuarów. Mieszkańcy Wenecji Północy na zdjęciach i miejscowa architektura na grafikach. Historie z nad Bajkału, z Jakucji, Biesłanu i Kałmucji, opowieści o Buninie i Gogolu, nowa książka Walerija Paniuszkina. Gra miejska, II okrągły stół koprodukcji i masterclass Mariny Razbieżkiny.

Przedstawiamy tegoroczny program wydarzeń towarzyszących Festiwalu „Sputnik nad Polską”!

 

Koncert grupy „Naadja”

„Naadja” to moskiewscy muzycy przez portal Itunes okrzyknięci wschodzącą gwiazdą rosyjskiej alternatywy. Ich debiutancki album „Naadja” trafił do zestawień najlepszych albumów takich magazynów jak „Afisza-Wałna”, „The Flow”, czy „Hype Machine”, a na koncert promujący płytę zabrakło biletów. Na nagraniach „Naadji” ładne melodie łączą się z elektronicznymi bitami i rosyjskimi tekstami. Ich twórczość zauważono za granicą - zespół występował na festiwalach w Budapeszcie, Sztokholmie, Rio de Janeiro. Teraz kolej na Polskę! 7 XI o godz. 20.30 zapraszamy do Fabryki Trzciny.

 

Gra miejska „Skarby Petersburga”

Na jeden listopadowy wieczór Warszawa zamieni się w XIX wieczny Petersburg. 6 XI zapraszamy do udziału w poszukiwaniach petersburskich skarbów drużyny składające się z 2–5 osób. Na trasie na uczestników czeka 9 punktów, które doprowadzą ich do odkrycia tajemnicy. Gra rozpocznie się o godz. 17.00 w kinie Luna i potrwa ok. 3 godzin. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo do 3 listopada. Na wszystkich uczestników czekają nagrody od partnerów i sponsorów Festiwalu. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie internetowej Festiwalu www.sputnikfestiwal.pl.

 

Wystawy

Aleksander Petrosjan, fotograf współpracujący z takimi wydawnictwami jak „National Geographic”, „Kommiersant”, „Argumenty i fakty” czy „Newsweek” od kilkunastu lat przygląda się Petersburgowi okiem obiektywu. Efekty tych obserwacji będzie można zobaczyć na wystawie „Petersburskie historie” (7 XI, godz. 17.00 - wernisaż wystawy w Iluzjonie i spotkanie z artystą). Na zdjęciach Petrosjana miasto uczestniczy w życiu mieszkańców na prawach bohatera. W tle wystawy będzie można usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożoną z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar i codziennych rozmów na Newskim. Z kolei „Petersburski alfabet”(6 XI, 18.30 – wernisaż wystawy w Galerii Funky Studio) to 22 prace prezentujące subiektywny przewodnik po Wenecji Północy, dla którego inspiracją stał się rosyjski alfabet. Grafiki przedstawiają skojarzenia, które zrodziły się w głowie rodowitej petersburżanki na myśl o ukochanym mieście.

 

Spotkania autorskie i podróżnicze

W tym roku na Sputniku zgłębimy historię życia Bunina, wysłuchamy opowieści o Biesłanie, pojedziemy rowerem nad Bajkał i do Jakucji. O swoich książkach opowiedzą Renata Lis („W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, 12 XI, godz. 18.00, MiTo), Jerzy Wlazło („Biesłan. Pęknięte miasto”, 10 XI, godz. 18.00, MiTo ) i Jakub Rybicki („Po Bajkale”). Walerij Paniuszkin, rosyjski reportażysta, zaprezentuje najnowszą książkę „Rosyjski Robin Hood” (12 XI, godz.20.00, kino Luna), a Marian Sworzeń odkryje inne oblicze Mikołaja Gogola, które zostało przedstawione w przetłumaczonych przez Feliksa Netza "Wybranych fragmentach korespondencji z przyjaciółmi”(8 XI, godz. 18.00, PodWieczorki PoRanki). Krzysztof Suchowierski, laureat Kolosa i Jakub Rybicki, podróżnik i dziennikarz opowiedzą o swoich rowerowych podróżach po Syberii (9 XI, godz. 19.00, kino Luna). Kałmucję będzie można bliżej poznać dzięki spotkaniu z Jaromirem Krajewskim i Wojciechem Góreckim (8 XI, godz. 20.00, kino Luna) Aleksander Obuchowicz poprowadzi wykład o Fotografii inspirowanej kinem (10 XI, godz. 20.00, kino Luna).

 

II polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji

Po pilotażowym, zeszłorocznym spotkaniu polskich i rosyjskich producentów, na 9 Sputniku rozwijamy formułę okrągłego stołu o pitching. 7 XI o godz. 14:00 w kinie Iluzjon producenci i reżyserowie z Rosji będą mieli szansę zaprezentować przed polskimi kolegami projects-in-progress, a grono profesjonalistów, wśród których znajdą się Krzysztof Zanussi, Waldemar Krzystek i Wiesław Łysakowski oceni i wybierze najlepsze propozycje. Swój projekt przedstawi Aleksander Sokurow. Okrągły stół będzie świetną okazją do nawiązania współpracy producenckiej między twórcami z Polski i Rosji.

 


 

powrót