• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

II polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji


II polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji to spotkanie przedstawicieli świata filmowego z Polski i z Rosji, którego celem jest wymiana doświadczeń między filmowcami, reżyserami a producentami, oraz stworzenie przestrzeni do nawiązywania kontaktów biznesowych. Ostatnie sukcesy polsko-rosyjskiej koprodukcji, np. Srebrny Niedźwiedź za Niezwykły Wkład Artystyczny dla filmu „Pod elektrycznymi chmurami” w Berlinie, pozwalają mieć nadzieję na rozwój tej kinematograficznej współpracy.

Rok temu uczestnicy spotkania rozmawiali o doświadczeniach, które zdobyli, pracując razem, o warunkach, jakie dla koprodukcji stwarzają strony polska i rosyjska, a także o źródłach finansowania i problemach formalnych. Wiele uwagi poświęcili kwestii współpracy z prywatnymi inwestorami, odnosząc się do problemu samodzielności reżysera w tego typu projektach. Mówili także o współpracy instytucjonalnej i o tym, jaki wpływ na produkcję filmową ma sytuacja polityczna.

Program tegorocznego spotkania będzie obszerniejszy, bo pojawi się w nim nowa pozycja – pitching. Po raz pierwszy rosyjscy twórcy, którzy chcieliby podjąć współpracę z polskimi partnerami, będą mieli możliwość przedstawić potencjalnym koproducentom swoje projekty. Profesjonaliści zasiadający za okrągłym stołem ocenią pięć zaprezentowanych works-in-progress. Przedstawicielami strony polskiej na obradach okrągłego stołu będą m.in.: Krzysztof Zanussi („Persona non grata”, „Obce ciało”), Waldemar Krzystek („Mała Moskwa”, „Fotograf”), Wiesław Łysakowski („Chce się żyć”, „Serce, serduszko”), Maciej Hamela, Piotr Reisch. Stronę rosyjską będą reprezentować m.in. producenci: Swietłana Kuczmajewa („Córka”, „Siedmiopłatek”), Julia Miszkinene („Miejsca intymne”), Asia Tiemnikowa („Syndrom pietruszki”, „No comment”), Alieksiej Pimanow („Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”). Swój projekt przedstawi również Aleksander Sokurow. Spotkanie w języku polskim poprowadzi Dorota Roszkowska, a cała dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język rosyjski.

II polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji odbędzie się 7 listopada 2015 roku o godz. 14 w sali Mała Czarna w kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A w Warszawie. Serdecznie zapraszamy dziennikarzy, studentów szkół filmowych, reżyserów i producentów zainteresowanych tematem koprodukcji polsko-rosyjskiej. Osoby, które będą chciały wziąć udział w spotkaniu proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres:  wydarzenia@ear.com.pl
powrót