• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Aktualności

S jak Smolnyj sobór, Splin i Sfinks. B jak Brodski i Białe noce… „Petersburski Alfabet” na Sputniku.


Ważnym punktem tegorocznej edycji Festiwalu będzie cykl wydarzeń poświęcony Petersburgowi – miastu białych nocy, nazywanym Wenecją Północy. W ramach bloku filmowego „Petersburski alfabet” w warszawskim kinie Iluzjon pokażemy m.in. dramat Ramila Sałachutdinowa „Biała biała noc”. Reżyser uczył się i czerpał inspiracje m.in. od Aleksieja Germana. Fabuła ma w jego kinie znaczenie drugorzędne. Dla Sałachutdinowa ważni są konkretni ludzie, charaktery, wszelkie detale. Film momentami przypomina zbiór opowiadań, połączony jednym bohaterem w postaci słuchacza. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tu na aktorach, których praca stanowi sens całej narracji.

Ilja Siewierow osobiście zaprezentuje na Festiwalu swój najnowszy obraz „Rozwód na własne życzenie”. W gatunku komediowym reżyser ukazuje nam historię życia rodzinnego małżonków z dwudziestoletnim stażem. On – niespełniony sportowiec, aktualnie trener młodzieży, ona – bizneswoman z powodzeniem zarządzająca siecią swoich księgarni. Po wielu szczęśliwych latach ich relacje dopada kryzys. Mężczyzna chce zmienić swoje życie - wyrwać się z rodzinnego domu, zasmakować wolności oraz podjąć nowe wyzwania.

 

Ulice Petersburga pokaże nam także „Radio Piter FM” w reżyserii Oksany Byczkowej. Dwoje młodych ludzi staje przed koniecznością podjęcia ważnych decyzji życiowych. Masza jest DJ-em popularnej petersburskiej radiostacji, Maksim to młody architekt. Ona przygotowuje się do ślubu z kolegą ze szkoły - Kostią. On po wygranym międzynarodowym konkursie architektonicznym otrzymuje propozycję pracy w Niemczech. Oboje nie są jednak pewni czy tego właśnie potrzebują w życiu. Pewnego dnia Masza gubi telefon, znajduje go Maksim… Ta historia mogła zdarzyć się tylko w wielkim mieście, które codziennie krzyżuje i rozdziela ścieżki przechodniów na swoich ulicach.

 

Kolejnym filmem, który przeniesie nas do miasta białych nocy będzie „Spacer” Aleksieja Uczitiela. W czasie przechadzki po ulicach Petersburga Olga poznaje Alioszę. Kobieta początkowo broni się przed natarczywością obcego mężczyzny, jednak z czasem ulega jego urokowi i daje się zaprosić na spacer po urokliwych zakątkach miasta. Wędrówka, przepełniona śmiechem i łzami, codziennym zgiełkiem ulic, a także pewną tajemnicą, trzyma widza w ciągłym napięciu i zaskakuje swoim zakończeniem. Finał filmu na zawsze łączy opowiedzianą historię z miastem, które nie jest tu tylko zabytkiem architektury, a zabieganą metropolią, będącą źródłem szczęścia i trosk swoich mieszkańców.

 

9. Sputnik przedstawi również kroniki filmowe Petersburga z pierwszej połowy XX wieku. Widzowie zobaczą niepowtarzalne materiały m.in. z Blokady Leningradu, powodzi 1924 r. oraz rewolucji 1917 r.

Podróży filmowej po Petersburgu towarzyszyć będzie duet skrzypiec i klarnetu w wykonaniu zespołu SzaZa. Jego członkowie - Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski - to dwójka znakomitych improwizatorów, którzy nie raz dali się poznać jako twórcy muzyki do filmów, animacji i spektakli teatralnych.

 

Do północnej stolicy Rosji przeniosą nas wystawy „Petersburskie historie” oraz „Petersburski alfabet”. Na zdjęciach autora pierwszej kolekcji - Aleksandra Petrosjana – Petersburg to zamknięte w kadrze ludzkie historie, w których miasto uczestniczy na prawach bohatera. W Iluzjonie będzie można zobaczyć wybrane zdjęcia artysty, a w tle usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożone z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar i codziennych rozmów na Newskim. Petersburska graficzka i ilustratorka Sofia Kołowskaja stworzyła swój własny przewodnik po Wenecji Północy - „Petersburski alfabet”, który stał się inspiracją dla nazwy całej sekcji festiwalowej. Zbiór 22 prac, które zaprezentuje w Warszawie, to owoc skojarzeń, jakie zrodziły się w głowie rodowitej petersburżanki na myśl o ukochanym mieście. Aleksander Petrosjan oraz Sofia Kołowskaja osobiście zaprezentują swoje prace w Warszawie.

Po raz pierwszy Sputnik zaprosi festiwalowiczów do udziału w grze miejskiej „Petersburski skarb”! Uczestnicy przeniosą się na jeden wieczór do Sankt Petersburga i wyruszą na poszukiwania Złotego Biletu. Po drodze będą musieli rozwiązać zadania, które przybliżą ich do odkrycia tajemnicy.

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbędą się również liczne spotkania autorskie i podróżnicze. W tym m.in. wieczór poświęcony premierze książki „Petersburg noir”, łączącej czternaście petersburskich opowieści utalentowanych pisarzy rosyjskich.

Zapraszamy do obejrzenia tegorocznego spotu festiwalowego:

https://www.youtube.com/watch?v=FjCll94aaRY&feature=youtu.be


 

powrót