• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Koncerty

Koncert grupy Наадя/Naadja

7 listopada 2015, 20.30, WSTĘP WOLNY

Miejsce: Fabryka Trzciny

 

Portal iTunes okrzyknął ich wschodzącą gwiazdą rosyjskiej alternatywy, a debiutancka płyta zespołu otrzymała nominację do nagrody Stepowy Wilk – wyróżnienia, które przyznaje znany rosyjski krytyk muzyczny Artiom Troicki.

 

W ciągu zaledwie kilku tygodni od premiery ich muzyka zawładnęła sercami i umysłami pokaźnej części rosyjskich melomanów – na premierowy koncert w klubie Centrum Gogola zabrakło biletów. Teraz ta moskiewska indie-popowa formacja wystąpi w Polsce.

 

Nie bez przyczyny są oni uważani za jedno z najciekawszych zjawisk na niezależnej scenie muzycznej Rosji ostatnich lat. Jedenaście piosenek, które znalazły się na ich pierwszym albumie „Naadja”, to delikatne dźwiękowe płótno przeplecione elektronicznymi bitami i uzupełnione oryginalnymi tekstami, które odkrywają nową jakość we współczesnej ruszczyźnie. Płyta błyskawicznie trafiła na szczyt listy przebojów iTunes’a, a pod koniec roku weszła do zestawień najlepszych albumów takich magazynów jak „Afisza-Wałna”, „The Flow”, „Hype Machine” czy „Musical Express”.

 

Po debiutanckim sukcesie zespół nie spoczął na laurach. Wokalistka i liderka grupy Nadieżda Gryckiewicz, znana wcześniej z anglojęzycznego projektu „Moremoney”, nagrała duet „Wzwieszen” z grupą СБПЧ/SBPCH i zachwyciła słuchaczy współczesną wersją pieśni Aleksandra Wiertyńskiego „To, szto ja dolżen skazat”. Zespół wydał też remiksy własnych utworów stworzone we współpracy z najbardziej wyrazistymi postaciami rosyjskiej elektroniki: Pixelordem, Oligarkhem, Raumskoy’em.

 

Koncertowy set Naadji, uzupełniony wideoinstalacją i roślinnymi dekoracjami, stał się niezbędnym elementem line-up’u każdego ważnego muzycznego festiwalu. Zespół wystąpił na Afiszy Pikniku w Moskwie, STEREOLETO w Petersburgu, festiwalu Jarmarka w Jekaterynburgu i Dwiżenie w Permie. Poza granicami kraju można go było usłyszeć na Russia Music Change w Sztokholmie i Red Bull Sounderground w Rio de Janeiro, a ostatnio – na budapesztańskim festiwalu Sziget. Kulminacją festiwalowych występów był koncert na moskiewskim festiwalu Subotniki, na który zespół przygotował osobny program we współpracy z chórem dziecięcym.

 

Grupę Naadja tworzy pięciu muzyków: gitarzystka Maria Tierjajewa, producent Iwan Kałasznikow, basista Siergiej Buruchin, perkusista Oleg Zanin i wokalistka Nadieżda Gryckiewicz. W Fabryce Trzciny wystąpią w pomniejszonym składzie, nie przeszkodzi im to jednak w zagraniu utworów z powstającego właśnie albumu, który ukaże się jesienią tego roku. Jak brzmi rosyjska nowa fala, będziecie się mogli przekonać 7 listopada o 20.30. Wstęp wolny.


   powrót