• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Warsztaty

Literatura od kuchni – warsztaty kulinarne


8 listopada 2015, godz. 13.00–15.00


Wraz z restauracją Skamiejka zapraszamy na warsztaty gotowania szczi inspirowane opowiadaniem „Syrena” Antoniego Czechowa!

Sekretarz zjazdu sędziów pokoju Żylin, jeden z bohaterów opowiadania Czechowa, ma niezwykły dar opowiadania o jedzeniu. W jego ustach opisy dań urastają do lirycznych poematów, a żołądki słuchaczy skręcają się na myśl o zbliżającym się obiedzie. Pasja i ekscytacja, z jaką Żylin opisuje poszczególne potrawy i kolejność spożywania posiłków, sprawiają, że sędziowie porzucają niedokończoną pracę i co sił w nogach pędzą na obiad. Na warsztatach będzie można własnoręcznie przygotować pyszną rosyjską zupę. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

„Kulebiaka musi być apetyczna, bezwstydna w całej swej nagości, żeby rodziła pokusę. Mrugniesz na nią okiem, odkraj sobie kawał i palcami nad nią strzepnij z nadmiaru uczuć. Zaczynasz jeść kulebiakę, a z niej wycieka masło, jakby łzy, nadzienie tłuste, soczyste, z jajkami, flakami, cebulą. — Sekretarz wzniósł oczy ku górze i rozciągnął usta od ucha do ucha. Sędzia honorowy cmoknął i widocznie wyobrażając sobie kulebiakę, wykonał ruch palcami. — Diabli wiedzą, co on plecie — mruknął okręgowy, odchodząc do drugiego okna. — Gdy już zjadłeś dwa kawałki — trzeci należy zachować do kapuśniaku — ciągnął dalej w natchnieniu sekretarz. — Jak tylko upora się człek z kulebiaką, natychmiast, by nie przerwać apetytu, trzeba kazać podać kapuśniak… Kapuśniak musi być gorący, ognisty. Ale najlepszy jest, dobroczyńco mój, barszczyk małoruski z szyneczką i serdelkami. Podaje się do niego śmietana i świeża pietruszka z koperkiem. Dobry też jest razsolnik z flaków i młodych nerek, a jeżeli lubicie zupę, to z zup najlepsza jest jarzynowa z marchewką, szparagami, kalafiorem i inną tego rodzaju jurisprudencją”.


powrót