• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Wydarzenia towarzyszące 9 Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”
Indie-pop prosto z moskiewskich klubów i muzyka ulicy z petersburskich trotuarów. Mieszkańcy Wenecji Północy na zdjęciach i miejscowa architektura na grafikach. Historie z nad Bajkału, z Jakucji i Biesłanu i Kałmucji, opowieści o Buninie i Gogolu. Przedstawiamy tegoroczny program wydarzeń towarzyszących Festiwalu „Sputnik nad Polską”!


Koncert grupy „Наадя”
„Наадя”/Naadja - moskiewscy muzycy przez portal Itunes okrzyknięci wschodzącą gwiazdą rosyjskiej alternatywy. Ich indie-popowe utwory znalazły uznanie nie tylko w Rosji, ale też za granicą – zespół występował między innymi na Festiwalu Sziget w Budapeszcie. Dawniej śpiewająca po angielsku w duecie Moremoney, Nadieżda Gryckiweicz sięgnęła w 2013 roku po rodzimy język. I to z niemałym sukcesem - na koncert prezentujący album „Наадя” zabrakło biletów. Na koncercie w Fabryce Trzciny zagrają w zmniejszonym składzie, ale z niemniejszą energią niż zawsze - łącząc lirykę tekstów z elektro-popowymi melodiami.


Wystawa „Petersburskie historie”
Aleksander Petrosjan, fotograf współpracujący z takimi wydawnictwami jak „National Geographic”, „Kommiersant”, „Argumenty i fakty” czy „Newsweek” od kilkunastu lat przygląda się Petersburgowi okiem obiektywu. Północna stolica Rosji na jego zdjęciach to nie tylko wschód słońca nad Newą, przysypany śniegiem Miedziany Jeździec czy sobór Zmartwychwstania Pańskiego odbity w kałuży. To zamknięte w kadrze ludzkie historie, w których miasto uczestniczy na prawach bohatera. W Iluzjonie będzie można zobaczyć wybrane zdjęcia z niezwykle bogatej kolekcji autora. A w tle usłyszeć prawdziwy Petersburg – melodie złożoną z szumu samochodów, stukotu butów o trotuar, codziennych rozmów na Newskim i nieśmiertelnego „Dwieri zakrywajutsa” w petersburskim metrze.


Wystawa „Petersburski alfabet”
S jak Smolnyj sobór, Splin i Sfinks. B jak Brodski i Białe noce. Petersburska graficzka i ilustratorka Sofia Kolowskaja stworzyła swój własny przewodnik po Wenecji Północy. Zbiór 22 prac, które zaprezentuje w Warszawie, to owoc skojarzeń, jakie zrodziły się w głowie tej rodowitej Petersburżanki na myśl o ukochanym mieście. Pozostałe 11 liter, które w alfabecie Sofii się nie znalazły można będzie uzupełnić samemu – być może zainspirują autorkę do stworzenia kolejnych prac.


Spotkania autorskie i podróżnicze
W tym roku na Sputniku zgłębimy historię życia Bunina, wysłuchamy opowieści o Biesłanie, pojedziemy rowerem nad Bajkał i do Jakucji. O swoich książkach opowiedzą Renata Lis („W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”), Jerzy Wlazło („Biesłan. Pęknięte miasto”) i Jakub Rybicki („Po Bajkale”). Walerij Paniuszkin, rosyjski reportażysta, zaprezentuje najnowszą książkę „Rosyjski Robin Hood”, a Marian Sworzeń odkryje inne oblicze Mikołaja Gogola, które zostało przedstawione w przetłumaczonych przez Feliksa Netza "Wybranych fragmentach korespondencji z przyjaciółmi”. Krzysztof Suchowierski, laureat Kolosa, opowie natomiast o swojej rowerowej wyprawie do Jakucji i ostatnim spływie rzeką Ob.


Prelekcje, dyskusje
Po filmie „Mewy” o sytuacji społeczno-politycznej w Kałmucji podyskutują min. Wojciech Górecki, dziennikarz zajmujący się tym regionem i Jaromir Krajewski, który realizował projekt rozwoju turystyki w Kałmucji. Wraz z Teatrem Powszechnym zaprosimy też na debatę na temat polskich realizacji scenicznych rosyjskich dramatów. W spotkaniu wezmą udział m. in. Iwan Wyrypajew i Paweł Łysak.


Gra miejska „Skarby Petersburga”
Po raz pierwszy „Sputnik nad Polską” zaprasza do udziału w grze miejskiej! Uczestnicy przeniosą się na jeden wieczór do Sankt Petersburga i wyruszą na poszukiwania Złotego Biletu. Po drodze będą musieli rozwiązać zadania, które przybliżą ich do odkrycia tajemnicy. Na wszystkich uczestników będą czekać upominki.


II okrągły stół koprodukcji
Po pilotażowym, zeszłorocznym spotkaniu polskich i rosyjskich producentów, na 9 Sputniku rozwijamy formułę okrągłego stołu o pitching. Reżyserowie z Rosji będą mieli szansę zaprezentować przed polskimi kolegami projects-in-progress, a grono profesjonalistów oceni i wybierze najlepsze propozycje. Okrągły stół będzie świetną okazją do nawiązania współpracy producenckiej między twórcami z Polski i Rosji.