• wisła Sputnik nad Polską zaprasza na 10. Festiwal Wisła (więcej...)
  • galeria 10 sputnika Galeria zdjęć 10. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • filmy konkursowe Filmy konkursowe (więcej...)
  • galeria 10 sputnika Galeria zdjęć 10. Małego Sputnika (więcej...)
Goście

ANDRIEJ KONCZAŁOWSKI
Rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii rosyjskiej. Studiował w moskiewskim konserwatorium w klasie fortepianu, ukończył też reżyserię na moskiewskim WGIKu w klasie Michaiła Romma. Już jego szkolny film „Chłopiec i gołąb” zdobył nagrodę na MFF w Wenecji. Jako scenarzysta współpracował m.in. przy filmach Andrieja Tarkowskiego – „Mały marzyciel” i „Andriej Rublow”. Stworzył błyskotliwe interpretacje utworów Iwana Turgieniewa i Antoniego Czechowa. W latach 80. realizował filmy w USA. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. „Historia Asi Klaczynej...”, „Pierwszy nauczyciel”, „Wujaszek Wania”, „Szlacheckie gniazdo”, „Syberiada”, „Kochankowie Marii”, „Wewnętrzny krąg”, „Kurka Riaba” i „Dom wariatów”. Podczas tegorocznej edycji Sputnika osobiście zaprezentuje swoje najnowsze dzieło pt. „Raj”, film budzący kontrowersje, ale także ogromny zachwyt widzów. Film został rosyjskim kandydatem do Oskara!

SIERGIEJ SOŁOWJOW
Jeden z najwybitniejszych reżyserów i scenarzystów rosyjskich. Debiutował ekranizacją dwóch nowel Czechowa w filmie „Rodzinne szczęście” (1969). Do chwili obecnej zrealizował 19 filmów pełnometrażowych. Był jurorem na MFF w Wenecji w latach 1981 i 1987. Od roku 1986 jest wykładowcą moskiewskiego WgiK, od 2002 – dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Filmowych „Duch ognia” w Chanty-Mansijsku. Pierwsze filmy Sołowjowa urzekły radziecką publiczność swoją poetyką obrazu, swoistym rozświetleniem postaci wywodzących się myślowo nie od herosów rewolucji i ruchu pionierskiego, lecz z romantycznej, puszkinowskiej wizji człowieka jako estetycznego obserwatora świata – istoty nie podbijającej, a przeżywającej swoje otoczenie. Malowniczość zdjęć i zwrócenie się ku kontemplacji piękna świata, a nie ku jego podbojowi stały się wyróżnikiem jego stylu; tym większym zaskoczeniem stał się film „Obca Biała i Pstrokaty” (1986) będący surową, wręcz naturalistyczną wizją radzieckich realiów lat powojennych. Ostatnie lata jego twórczości to świadomy, nostalgiczny powrót do epoki przedrewolucyjnej, do surowej oceny postradzieckiej współczesności z jej uprzedmiotowieniem człowieka – i do smutnej konstatacji o nieprzystawalności ideałów do realiów komercyjnego świata. Sołowiow mówi: żadnej opowieści nie da się zrealizować według z góry założonych schematów; zawsze będzie ona poddana presji realiów w których jesteśmy zanurzeni – często wbrew naszej woli i wiedzy (Grzegorz Pieńkowski).

ALEKSANDR KOTT
Rosyjski reżyser filmowy i scenarzysta. W 1994 r. rozpoczął naukę we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa w Moskwie, a w 1997 r. ukończył klasę mistrzowską Andrzeja Wajdy w Krakowie. Jest autorem głośnych produkcji, w tym „Olbrzyma”, za którego otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej czy „Twierdzy Brzeskiej”, znanej polskiej publiczności z 6.Sputnika. Jego najnowszy film „Insight” - będzie prezentowany w tegorocznym konkursie głównym.

ALEKSANDR PROSZKIN
Rosyjski reżyser i scenarzysta. Absolwent Leningradzkiego Państwowego Instytutu Teatru, Muzyki i Kinematografii. Pracował jako aktor w Leningradzkim Teatrze Komedii i trudnił się reżyserią programów dla Telewizji Centralnej. Ma na koncie ponad 30 spektakli i filmów m.in. „Niebezpieczny wiek”, „Odkupienie”, „Córka kapitana”, „Orlean” oraz „Chłodne lato 53-go”. Ten ostatni przyniósł mu międzynarodowy rozgłos oraz kilka znaczących nagród. Od 1987 roku jest reżyserem największej w Rosji wytwórni filmowej „Mosfilm”.
Proszkin jest także autorem cieszącego się dużą popularnością serialu „Michajło Łomonosow” oraz „Doktor Żywego”. W ramach 10. Sputnika prezentujemy jego najnowszy film „Ochrona”, który powalczy o nagrodę główną Festiwalu.

NIKOŁAJ DOSTAL
Zasłużony artysta Federacji Rosyjskiej (1997), wybitny aktor, reżyser i scenarzysta. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, członek Krajowej Nagrody Filmowej „Nika” , członek Krajowej Akademii Sztuk i Nauk Filmowych Rosji (przyznającą nagrodę „Złoty Orzeł”). W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa, a w 1981 roku Kurs scenarzystów i reżyserów (warsztat Georgija Danelia). Reżyser takich filmów jak: „Pete na drodze do nieba” (2009), „Split” (2011). Jego najnowszy film „Mnich i demon” (2016) walczy o Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Fabularnych 10. Festiwalu „Sputnik nad Polską”.

ALEKSIEJ KRASOWSKIJ
Reżyser, scenarzysta. Absolwent Akademii Medycznej w Niżnym Nowgorodzie, przez pięć lat pracował jako lekarz. Swoje pierwsze scenariusze pisał na potrzeby programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.W 2002 debiutował jako scenarzysta w serialu „Moja granica”, po którym kontynuował pisanie scenariuszy na potrzeby seriali telewizyjnych. „Windykator” to jego fabularny pełnometrażowy debiut jako reżysera i scenarzysty.

SIERGIEJ TARAMAJEW
Rosyjski reżyser, aktor teatralny i filmowy. Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej (1996) oraz Laureat Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej (2001). W 1984 roku ukończył GITIS. Od 1984 grał w Moskiewskim Teatrze Miniatur, następnie w Teatrze Studio w Moskwie oraz w Moskiewskim Teatrze na „Małej Bronnej”. Jako aktor filmowy debiutował w filmie Nikity Hubová pt. „Gra bransoletki”. Znany przede wszystkim jako aktor z filmów Nikołaja Dostala. W 2000 r. pracował jako producent filmu „Love in the city”. W 2013 roku zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera filmem „Podróż zimowa" . W 2015 roku ukazał się jego kolejny film, we współpracy reżyserskiej z żoną Lubow Lwową, pt. "Metamorphosis".

LUBOW LWOWA
Aktorka, reżyser, scenarzystka. Absolwentka Rosyjskiego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej – GITIS. Jako scenarzystka i reżyser debiutowała wraz z mężem Siergiejem Taramajewem filmem „Podróż zimowa” (2012), w którym także zagrała jedną z ról. W 2014 roku nakręcili wspólnie kolejny film – „Metamorphosis”, także na podstawie wspólnie napisanego scenariusza.

JEWGIENIJA TIRDATOWA
Producentka, reżyserka, scenarzystka. Ukończyła Rosyjską Akademię Muzyczną im. Gniesinych. Pracowała jako redaktorka w radiu, czasopiśmie „Radziecki Ekran”. Członek komisji selekcyjnej MFF w Moskwie. Wykładowca na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. Gierasimowa. Członek Rosyjskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jej debiutem reżyserskim był film fabularny „Strefa zawirowań” (2009). Ostatni jej film, dokument „Rudolf Nurijew. Wyspa marzeń” opowiada o mało znanym okresie z życia jednego z najwybitniejszych tancerzy i choreografów XX wieku.

ILJA UCZITIEL
Reżyser. Ukończył reżyserię na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. Gierasimowa. Jego pierwsze filmy krótkometrażowe „Trębacz i lalka” (2011), „Striptiz” (2013), „Przesiadka” (2014) były włączone do programu konkursowego Festiwalu „Kinotawr”. Film fabularny „Światła wielkiej” jest jego pełnometrażowym debiutem.

OLGA STOPOŁOWSKA
Reżyserka, scenarzystka, producentka i montażystka. Jej krótkometrażowy debiut „Sąd nad Brunerem” (1999) został nabyty przez nowojorskie Muzeum Sztuki Współczesnej (MOMA), a pierwszy film długometrażowy „Kocham cię” (2004) był uczestnikiem programu „Panorama” Berlińskiego MFF, Konkursu Głównego Festiwalu „Kinotawr” w 2004 roku. „Rok literatury” to jej debiutancki film fabularny.

ASIA TIEMNIKOWA
Scenarzystka i producentka filmowa.
Na 10. Festiwalu „Sputnik nad Polską” zaprezentuje film „Syndrom kukiełki”, który walczy o Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Dokumentalnych.

JELENA DEMIDOWA
Rosyjska reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Debiutowała w 2006 roku dokumentem krótkometrażowym „Żywa woda”, który został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych. W tym samym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji Paula Chlebnikowa za film „Namiętny tydzień”. Kolejne dzieła w tym „Tabliczka mnożenia” nagrodzona na Docudays.ua, „Żurawinowa wyspa” czy dramat dokumentalny „Sasza, Lena i Żelazny smok” również nie pozostały bez echa.

NASTIA MYTRAŻYK
Aktorka rosyjska, która do tej pory zagrała w czterech filmach produkcji rosyjskiej, m.in. w ostatnim filmie Ilii Uczitiela pt.„Światła wielkiej wsi”.

ANDRZEJ PIETRAS
Kompozytor, reżyser, scenarzysta, producent. Autor muzyki do filmu „Opowieści” Michaiła Segała oraz „Dotyk wiatru” Olgi Wieremiejewej i Jeleny Demidowej.

ANASTASIJA ROZŁOGOWA
Rosyjska reżyserka i producentka. We współpracy z Jeleną Demidową powstał film pt. „Dotyk wiatru”. Producentka takich dokumentów jak „Sasza, Lena i żelazny smok”, „Żurawinowa wyspa” Jeleny Demidowej.

ALISA STRUKOWA
Producentka filmowa, dyrektor programowy Festiwalu Filmów Rosyjskich „Okno na Europę” w Wyborgu.

TATIANA JAKOWENKO
Aktorka i producentka rosyjska, na Festiwalu zaprezentuje film “Podróż niepoślubna” reż. Dmitrija Izmiestiewa, którego jest producentką.

Informacje dla mediów:
Patrycja Mosiej
sputnik2@ear.com.pl

Opiekun Gości
Małgorzata Majewska
sputnik@ear.com.pl


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR

Ministerstwo FR MKiDN

pisf zakochaj sie w warszawie centrum dialogu centrum r Gosfilm fond
Darczyńca
fundacja polska miedź

festagent 360stopni boria.pl drukarnia

E.A.R legalna kultura nck Filmoteka narodowa bioarp trashki miłość akademia fotografii klub komediowy skamiejka pogłos to się wytnie tam i spowrotem egosecure wydawnictwo czarne świat książki prószyński i spółka hachette sic booker katiusza jezyk rosyjski pwn bagatela agora kino praha teatr współczesny slajdy claroscuro akademia tanga teatr ateneum teatr powszechny
kino wyborg -- -- prisma melnica zero

tvp kultura ams kino polska filmbox filmbox premium chilli zet Empik poka poka kultura dostepna kino k mag Ekrany Aktivist przegląd Fragile Zupełnie inny świat Przedsiebiorcy@eu Hiro Film&TV Kamera Rosyjski Kurier Warszawski visitor pocisk imperium kobiet Ewropa wp.pl film filmpro laif Filmaster o.pl 5kg kultury pitu pco i gdzie kulturaonline mówią na mieście DlaStudenta.pl cjg24 historia
kino profi cinema lenta kino afisza lumiere