• wisła Sputnik nad Polską zaprasza na 10. Festiwal Wisła (więcej...)
  • galeria 10 sputnika Galeria zdjęć 10. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • filmy konkursowe Filmy konkursowe (więcej...)
  • galeria 10 sputnika Galeria zdjęć 10. Małego Sputnika (więcej...)
JURY KONKURSU FILMÓW FABULARNYCH

Kinga Dębska jest absolwentką reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, ostatnim z nich jest nagrodzona Orłem pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy” jest jej drugim filmem fabularnym, za który dostała nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz ponad dziesięć innych nagród w Polsce i na świecie. „Moje córki krowy” obejrzało w kinach ponad 730 tysięcy widzów. Kinga Dębska jest również autorką bestsellerowej książki pod tym samym tytułem.
Anna Kazejak – reżyserka filmowa i scenarzystką. Absolwentka PWSTviT w Łodzi na wydziale Reżyserii. Laureatka kilkudziesięciu festiwali zagranicznych i krajowych, na których otrzymywała znaczące nagrody za swoje krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne (m.in. „Jesteś tam”, „Kilka prostych słów”). W 2005 roku wraz z dwójką przyjaciół ze studiów (M. Migas i J. Komasa) debiutowała filmem fabularnym pt. „Oda do radości”. Najmłodsi debiutanci polskiego kina zdobyli przychylność krytyki oraz ważne nagrody. Na swoim koncie ma długometrażowy film dokumentalny „Bocznica” oraz indywidualny film fabularny „Skrzydlate świnie”. Jej ostatni film to koprodukcja polsko-duńska pt. „Obietnica” (ang. „The Word”), której światowa premiera miała miejsce na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich.Artur Zaborski - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował krytykę literacką i filmoznawstwo. Dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy, były redaktor magazynu „Fragile”, portalu Onet.pl i redaktor naczelny serwisu Stopklatka.pl. Publikuje w polskich i amerykańskich mediach, m.in. w „Przeglądzie", „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, Weekend.Gazeta.pl i Fandor. Ponadto współpracuje z Polskim Radiem i telewizją Kino Polska. Stały bywalec festiwali filmowych w Berlinie, Cannes, Moskwie, Teheranie i Wenecji. Wykładowca uniwersytecki i prowadzący premiery filmowe.


JURY KONKURU FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Hanna Polak Hanna Polak - reżyser, producent, operator. Ukończyła Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGIK) na wydziale operatorskim. W 2004 zakończyła pracę nad filmem dokumentalnym „Dzieci z Leningradzkiego”, który był nominowany do Oscara, otrzymał nagrodę IDA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów) i był nominowany do nagrody Emmy w dwóch kategoriach, wśród wielu innych nagród, które film zdobył. W 2015 ukończyła pełnometrażowy film dokumentalny “Nadejdą lepsze czasy”, który otrzymał nominację Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych, oraz prestiżową Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu ID FA w Amsterdamie. W sumie film otrzymał ponad 30 nagród i nominacji na całym świecie.
Hanna Polak prowadziła wykłady na temat produkcji filmowej i filmu dokumentalnego na uniwersytetach i warsztatach na całym świecie.
Od wielu lat działa na rzecz dzieci bezdomnych na całym świecie, jak również współpracuje z różnymi organizacjami pomocowymi, zajmującymi się dziećmi nieuprzywilejowanymi.Piotr Szygalski Piotr Szygalski – od lat w Radiu Praga prowadzi programu „P.S. Kino”. Przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował bądź nadal współpracuje także m.in. z „Machiną”, „Maximem”, „Playboyem”, „Kulisami Kultury”, Wirtualną Polską, TV P Kultura, TV P HD i wydawnictwem WA B. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TV P2: „Ulice Kultury”, „Dzięki Bogu już piątek”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”. Regularnie współpracuje z Festiwalem „Sputnik”.

Dorota Roszkowska Dorota Roszkowska - doświadczona producentka, wykładowczyni i ekspertka filmu dokumentalnego. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1997-2002 pracowała jako redaktor zamawiająca w redakcji kulturalnej TV P2, gdzie była odpowiedzialna za współpracę koprodukcyjną z europejskim kanałem kulturalnym ARTE. Pod jej redakcją powstało wiele filmów dokumentalnych, międzynarodowych debat i wieczorów tematycznych, transmitowanych w Polsce i Europie. Od 2003 roku prowadzi studio filmowe Arkana (www.arkanastudio.pl). Z jej inicjatywy powstała Akademia Sztuk Dokumentalnych, która jest organizatorem międzynarodowych szkoleń w tym pitchingu Dragon Forum (www.dragonforum.pl) na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz szkoleń w Kijowie, Moskwie, Permie i pokazów filmowych w ramach warszawskiej „Sztuki Dokumentu” (www.sztukadokumentu.pl).

Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR

Ministerstwo FR MKiDN

pisf zakochaj sie w warszawie centrum dialogu centrum r Gosfilm fond
Darczyńca
fundacja polska miedź

festagent 360stopni boria.pl drukarnia

E.A.R legalna kultura nck Filmoteka narodowa bioarp trashki miłość akademia fotografii klub komediowy skamiejka pogłos to się wytnie tam i spowrotem egosecure wydawnictwo czarne świat książki prószyński i spółka hachette sic booker katiusza jezyk rosyjski pwn bagatela agora kino praha teatr współczesny slajdy claroscuro akademia tanga teatr ateneum teatr powszechny
kino wyborg -- -- prisma melnica zero

tvp kultura ams kino polska filmbox filmbox premium chilli zet Empik poka poka kultura dostepna kino k mag Ekrany Aktivist przegląd Fragile Zupełnie inny świat Przedsiebiorcy@eu Hiro Film&TV Kamera Rosyjski Kurier Warszawski visitor pocisk imperium kobiet Ewropa wp.pl film filmpro laif Filmaster o.pl 5kg kultury pitu pco i gdzie kulturaonline mówią na mieście DlaStudenta.pl cjg24 historia
kino profi cinema lenta kino afisza lumiere