Filmy konkursowe

4 PORY MIŁOŚCI
Gatunek: Dramat
Reżyser: Siergiej Mokrickij
Scenariusz: Aleksiej Gołowczenko
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 97 min
Obsada: Lija Achedżakowa, Igor Jasułowicz, Julia Rutberg, Jelena Morozowa, Roman Szmakow, Aleksiej Sieriebriakow, Uljana Pochlebajewa, Natalia Surkowa, Wadim Demczog, Olga Chochołowa
Nagrody na festiwalach:
2009 – Nagroda za najlepszą reżyserię na Festiwalu „Bałtyckie debiuty”
2009 – Nagroda „Debiut” (Siergiej Mokrickij) na II Ogólnorosyjskim Festiwalu aktorów-reżyserów „Złoty Feniks”

Film jest reżyserskim debiutem operatora Siergieja Mokrickiego, znanego z takich prac jak „Udając ofiarę”  Kiriłła Sieriebriennikowa. Składa się z czterech noweli, które odzwierciedlają cztery pokolenia, cztery drogi i cztery pory miłości. Pierwsza część, „Jesień”, opowiada o parze nastolatków – chłopaku i dziewczynie, których los zetknął ze sobą w ekstremalnych warunkach. Muszą odbyć razem podróż do domu, stawiając czoło dorosłym wyzwaniom.
Druga historia pokazuje starsze małżeństwo. Kiedyś byli oni kochająca się parą, teraz żyją wspomnieniami, popadając w coraz większe oddalenie. Są zdani jedynie na siebie, ponieważ nie dochowali się dzieci, to jednak może się jeszcze zmienić. „Wiosna” ukazuje los samotnych kobiet i ich tęsknotę za uczuciem, która przybiera w tym filmie zupełnie niespodziewany  kształt. Finalna historia jest natomiast opowieścią o miłości nie do konkretnej osoby, lecz ogólnie do człowieka w pojęciu biblijnym. Rozgrywa się w ścianach klasztoru. W nim to znalazł schronienie młody żołnierz, którego zdrowie i umysł spustoszyła tragedia wojny. Opiekujący się nim mnich postanawia znaleźć rodziców dla owego „dziecka wojny”. Ważną role w filmie grają odniesienia religijne, w fabułach historii można bowiem odnaleźć znane mity biblijne.


BAJKA O CIEMNOŚCI
Gatunek: Dramat
Reżyser: Nikołaj Chomeriki
Scenariusz: Aleksandr Rodionow, Nikołaj Chomeriki
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 77 min
Obsada: Alisa Chazanowa, Boris Kamorzin, Jurij Safarow, Dmitrij Podnozow

Nagrody:
2009 – Nagroda za najlepszą rolę męską dla Borisa Kamorzina na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr”.

Angielina mieszka w wielkim mieście na Dalekim Wschodzie. Jest inteligenta, ładna, a mimo to, bardzo samotna. Pracuje w milicji z dziećmi z tzw. socjalnego marginesu i oddając im całe pokłady miłości i ciepła zamieszkujące w jej sercu. Pewnego razu, jeden z jej podopiecznych, prostodusznie nazwie ją „samotną starą wariatką”. Te słowa staną się dla niej motywem do działania. Giela postanawia pożegnać się ze swoją samotnością – postanawia odnaleźć swoje szczęście i założyć własną rodzinę. To jednak okaże się nie być proste...


BĄCZEK
Gatunek: Dramat
Reżyser: Wasilij Sigariew
Scenariusz: Wasilij Sigariew
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 88 min.
Obsada: Jana Trojanowa, Polina Płuczek
Nagrody na festiwalach:
2009 – Grand Prix, nagroda za najlepsza rolę żeńską, nagroda za najlepszy scenariusz na XX Otwartym Rosyjskim Festiwalu „Kinotawr”
2009 - Grand Prix festiwalu Douro Film Harvest w Lamegu, Portugalia
2009 – Nagroda Festiwalu Filmowego w Zurychu w kategorii „Międzynarodowy film fabularny”.

W miejscowości tak małej, że nawet nie posiadającej nazwy, urodziła się dziewczynka. Matka nie wiedziała, kto jest jej ojcem, ponieważ miała w swym życiu wiele przypadkowych przygód. Teraz matka i córka trzymają się razem. Nie mają imion. Ciągle są w biegu. Któregoś razu matka decyduje się na ucieczkę ucieka od córki w poszukiwaniu siebie, życia i świata. Córka biegnie za matką, gdyż nie wyobraża sobie bez niej życia. Ich bieg jest nieskończonym szeregiem powracających, podobnie jak melodia katarynki, błędów. Są one jak wirowanie bączka – niepozornej zabawki, podarowanej kiedyś przez matkę. Jednak pewnego dnia ów bieg zostaje zatrzymany.


BIKINIARZE
Gatunek: Musical, melodramat
Reżyser: Walerij Todorowski
Scenariusz: Jurij Korotkow
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 115 min.
Obsada: Oksana Akinszyna, Anton Szagin, Eugenia Brik, Maksim Matwiejew, Igor Wojnarowski, Jekatierina Wiłkowa, Siergiej Garmasz, Leonid Jarmolnik, Oleg Jankowski

Nagrody na festiwalach:
2008 – Nagrody Akademii Filmowej NIKA w kategoriach: „najlepszy film”, „najlepszy dźwięk”, „najlepsze kostiumy”, ”najlepsza scenografia”

Obraz Moskwy lat 50-tych XX wieku. Grupa młodych ludzi podejmuje walkę o prawo do bycia innymi niż wszyscy – pragną słuchać innej muzyki, inaczej się ubierać i oczywiście kochać. Popularne szlagiery, skomplikowane układy choreograficzne, interesująco skonstruowana fabuła i porywająca historia miłosna – a wszystko na tle wspaniałych dekoracji.


DZIKIE POLE
12 października 2009 w wieku 50 lat zmarł reżyser Michaił Kałatoziszwili. „Dzikie pole” jest jego ostatnim, najbardziej wybitnym dziełem. Dedykujemy tę projekcję pamięci reżysera.
Gatunek: Dramat
Reżyser: Michaił Kałatoziszwili
Scenariusz: Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadów
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 108 min.
Obsada: Oleg Dolin, Daniela Stojanowicz, Aleksandr Iljin, Aleksandr Iljin-Młodszy, Roman Madianow, Jurij Stiepanow, Irina Butanaiewa, Aleksandr Korszunow, Juris Łaucynysz, Piotr Stupin.

Nagrody na festiwalach:
2008 – Nagroda krytyków i prasy „Biały Słoń” za: najlepszy film (Michaił Kałatoziszwili), najlepszy scenariusz (Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadow, pośmiertnie), najlepszą muzykę (Aleksiej Ajgi), najlepszą rolę męską (Oleg Dolin), najlepszą drugoplanową rolę męską (Roman Madianow).
2008 - Nagroda „Złoty Orzeł” za: najlepszy film fabularny (Michaił Kałatoziszwili), Siergiej Snieżkin), najlepszy scenariusz (Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadow, pośmiertnie), najlepszą muzykę (Aleksiej Ajgi)
2009 – Nagroda „Nika” za: najlepszy scenariusz (Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadow, pośmiertnie), najlepszą rolę męską (Oleg Dolin), najlepszą drugoplanową rolę męską (Roman Madianow), najlepszą muzykę (Aleksiej Ajgi)
2008 – Nagroda znawców i krytyków filmowych na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi (Michaił Kałatoziszwili)
2008 – Nagroda im. Gorina za najlepszy scenariusz (Piotr Łucyk, Aleksiej Samoriadow, pośmiertnie) na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
2008 – Nagroda im. Tariwierdijewa za najlepszą muzykę (Aleksiej Ajgi) na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
2008 – Nagroda „Stalker” za najlepszy film fabularny ma Festiwalu filmów o prawach człowieka „Stalker” w Moskwie
2009 – Nagroda „Narodnoje priznanie” na V Festiwalu Filmowym w Sewastopolu


KAMIENNY ŁEB
Gatunek: Dramat
Reżyser: Filipp Jankowskij
Scenariusz: Aleksiej Mizgiriov, Walerij Fedorowicz, Konstantin Syngajewskij
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 94 min.
Obsada: Nikołaj Wałujew, Roksana Fandera, Witalij Kiszczenko, Egor Pazenko

Nagrody:
2008 - Nagroda "Złota ladia" za najlepszy film (Filipp Jankowskij) na 16 Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym "Okno w Europę" w Wyborgu
2008 - Nagroda Izby znawców i krytyków filmowych Rosji (Filipp Jankowskij) na 16 Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym "Okno w Europę" w Wyborgu

Wstrząsająca historia utalentowanego boksera. Mistrz świata w wadze ciężkiej Jegor Gołowin, nazywany jest Kamiennym Łbem z uwagi na to, że w ogóle nie odczuwa bólu. Po przeżytym wypadku, w którym ginie jego ukochana, pamięta jedynie bieżący przeżyty dzień, w nocy zaś znowu wszystko zapomina. Mimo to, jego manager pragnie wystawić go do walki. Żeby przekonać boksera, wynajmuje prostytutkę, która udaję narzeczoną Jegora, z trudem odróżniającego przeszłość od przyszłości, a sen od jawy. Jednak czlowiek-góra okazuje się o wiele sprytniejszy niż się wydawało. Wkrótce wszystko zrozumie i postanowi się zemścić. Musi jednak zdążyć w ciągu jednego dnia…


LUBKA
Gatunek: Dramat
Reżyser: Stanisław Mitin
Scenariusz: Stanisław Mitin, Dina Rubina
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 165 min.
Obsada: Jelena Ladowa, Anastasija Gorodiencowa, Natalia Czerniawskaja, Aleksandr Sirin

Film na podstawie opowieści Diny Rubinej. Pewnego razu na dworcu zostaje okradziona zamożna rodzina. Złodziejom pomagała mała dziewczynka – Lubka, która wychowała się na ulicy nie mając ani domu, ani rodziny. Często wspominała potem dziewczynkę z okradzionej rodziny i marzyła być na jej miejscu – mieszkać pod opieką mamy i taty, mieć piękne lalki i sukienki. Po latach los sprawia, że dziewczyny znów się spotykają. Irina, która dziś jest młodym lekarzem, jedzie z mamą i córeczką na praktyki do dalekiego uralskiego miasteczka. Niebawem jednak jej mama umiera i Irina zostaje sama z dzieckiem. Musi więc znaleźć kogoś do opieki nad córeczką, co w małym miasteczku nie należy do łatwości. Irina, wbrew ostrzeżeniom, wybiera na opiekunkę Lubkę, która niedawno wychodzi z więzienia…


MORFINA
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Bałabanow
Scenariusz: Siergiej Bodrow-Młodszy
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 112 min.
Obsada: Leonid Biczewin, Ingeborga Dapkunajte, Swietlana Pismiczenko, Andrej Panin, Siergiej Garmasz

Film został zrealizowany przez reżysera Aleksieja Bałabanowa według scenariusza Siergieja Bodrowa-młodszego, który zaginął pięć lat temu w ekspedycji filmowej. Scenariusz powstał na podstawie bezlitośnie ostrych „Zapisków młodego lekarza” Michaiła Bułhakowa. Do miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, skierowany tu do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, jednak z powodu uzależnienia od narkotyków nie jest w stanie uratować swojego.
Wiele z tego, co zostało opisane w „Zapiskach...”, w tym ciężkie uzależnienie od morfiny, Bułhakow przeżył osobiście pracując właśnie jako wiejski lekarz.


PAPIEROWY ŻOŁNIERZ
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej German-młodszy
Scenariusz: Aleksiej German-młodszy., Władimir Arnusza, Julia Gliezarowa
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 118 min.
Obsada: Merab Ninidze, Czulpan Chamatowa, Anastasija Szewieliowa, Kiriłł Uljanow

Nagrody na festiwalach:
2008 - Srebrny Lew za reżyserię (Aleksiej German-młodszy) na MFF w Wenecji

Opowieść o kilku tygodniach życia i pracy doktora Daniła Pokrowskiego, pracownika Bajkonuru, który uczestniczy w programie przygotowawczym dla przyszłych kosmonautów. Danił rozdarty jest między Moskwą a Bajkonurem, między żoną, piękną i wytworną Niną, a prostą i mało atrakcyjną kazachską kochanką Wierą. Nie potrafi wybrać, na którym życiu, ani na której kobiecie, naprawdę mu zależy. Zadręcza się również losem swoich podopiecznych. Ma bowiem świadomość, że w imię wyższych racji, jego mocodawcy zdecydują się zaryzykować, a wtedy część odpowiedzialności za nieuniknioną śmierć młodego pilota spadnie na niego.


PIETIA W DRODZE DO KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO
Gatunek: Tragikomedia
Reżyser: Nikołaj Dostal
Scenariusz: Michaił Kurajew
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 97 min.
Obsada: Jegor Pawłow, Maria Zwonariowa, Artiom Kobziew, Jurij Ponomarienko, Zachar Ronżyn, Konstantin Bykow

Nagrody na festiwalach:
2009 – Nagroda Złoty „Świety Gieorgij” za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Moskiewskim

Rok 1953, miejscowość Kandałaksza. Miejski wariat Pietia ubzdurał sobie, że jest milicjonerem, stróżem sprawiedliwości i prawa, i co więcej, inspektorem Milicji Drogowej. Ma służbowy mundur i czapkę, a nawet drewnianą – ale zawsze – broń. Nikt nie próbuje wybić mu wybić tego z głowy. Samochody kierownika budowy i głównego inżyniera zatrzymują się na sygnał „inspektora Pieti”, a miejscowa piękność, żona pułkownika Bogusławskiego, obdarza go swoją szczególną uwagą.
Pietia gorliwie pełni swoją służbę i kiedy z miejskiego więzienia ucieka kilku zbiegów, wraz z więzienną ochroną rzuca się za nim w pogoń. W tle filmu mamy okazję zobaczyć całą epokę ostatnich stalinowskich dni, która w rezultacie doprowadza Pietię do tytułowego królestwa niebieskiego.


SALA Nº 6
Gatunek: Dramat
Reżyser: Karen Szachnazarow
Scenariusz: Karen Szachnazarow, Aleksandr Borodianskij
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 83 min.
Obsada: Aleksiej Wiertko, Władimir Iljin, Aleksiej Żarkow, Aleksandr Pankratow-Czornyj, Jewgienij Styczkin, Wiktor Sołowjow

Nagrody na festiwalach:
2009 – nagroda za najlepszą rolę męska dla Władimira Iljina na 31. Moskiewskim Festiwalu Międzynarodowym

Ekranizacja pełnej zagadek, paradoksów i zmartwień powieści Czechowa, którą z powodzeniem można nazwać zarówno najbardziej pesymistyczną, jak i optymistyczną ze wszystkich jego powieści.
W centrum fabuły – opartej na prawdziwych wydarzeniach – znajduje się historia ordynatora szpila psychiatrycznego, który zostaje jego pacjentem. Lekarz Andriej Jefimowicz Ragin ze swoją samotnością, dystansem, refleksją staje się tym samym jedną z kluczowych postaci, nie tylko twórczości Czechowa, ale i całej literatury światowej XX wieku. Scenariusz filmu napisany według powieści zachowuje trzon oryginalnej fabuły, jednak autorzy świadomie przenieśli jej akcję we współczesne czasy. Zdjęcia do filmu w nowatorski paradokumentalny sposób nakręcone zostały w prawdziwym szpitalu dla chorych psychicznie.


ZWARIOWANA POMOC
Gatunek: Komedia
Reżyser: Boris Chlebnikow
Scenariusz: Aleksandr Rodionow
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 118 min.
Obsada: Jewgienij Sytyj, Siergiej Drejdien, Igor
Czerniewicz, Anna Michałkowa, Aleksandr Jacenko, Nikita Jemszanow, Aleksandr Obłasow, Kiriłł Kiaro

Dobrotliwy, naiwny i leniwy Jewgienij wyjeżdża wspólnie z kolegami z białoruskiej wioski do pracy w Moskwie. Tu okazuje się jednak, że metropolia nie liczy się z takimi ludźmi a wręcz wyrzuca ich na margines. W czasie podróży Żenia traci pieniądze, dokumenty oraz towarzyszy podróży. Pobity, okradziony i wystraszony mężczyzna jest na dobrej drodze, aby zostać jednym ze stołecznych bezdomnych. Niespodziewanie zdarza się jednak cud - bezdomnego prowincjusza przygarnia moskiewski emeryt i oferuje mu nocleg w swoim mieszkaniu. Były inżynier podbija serce Żeni swą prostolinijnością, szczerością i szlachetnością. Najbardziej zachwyca go jednak zapał do walki z tak wszechobecnym na ulicach rosyjskiej stolicy złem.


ZAKŁADNIK
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Uchitel
Scenariusz: Timofiej Dekin, Władimir Makanin
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 80 min.
Obsada: Wiaczesław Krikunow, Piotr Łogaczew, Irakli Mskhalaia, Julia Peresild, Siergiej Umanow

Nagrody na festiwalach:
2008 - Nagroda Główna i Dialog Award na Cottbus Film Festival of Young East European Cinema
2008 – Nagroda za Najlepszą Reżyserię na MFF w Karlowych Warach

Konwój rosyjskich żołnierzy wpada w pułapkę czeczeńskich gór i gubi drogę na nieznanym, wrogim terytorium. Wokół słychać eksplozje, a powietrze przecinają pociski niewidzialnego wroga. Dowódca oddziału wysyła zaprawionego w bojach Rubachina i młodego strzelca Wowkę, by pojmali jakiegoś miejscowego, który zna górskie szlaki i będzie mógł doprowadzić jego ludzi w bezpieczne miejsce. Żołnierze łapią młodego, rannego Czeczena, który, choć nie zna rosyjskiego, zdaje się rozumieć swoje zadanie. W ciągu jednego upalnego letniego dnia, owo niedobrane trio musi przedostać się przez ciężki teren, co wymusza na wszystkich wzajemny szacunek i gotowość do współpracy. Absurd jednego dnia przerażającej i bezsensownej wojny, w której walczący nie rozumieją nie tylko swoich języków, ale przede wszystkim pierwotnych przyczyn i motywów wojny.




Copyright 2009 © Sputnik nad Polską