fb
RU










Teatr Ochoty zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych Awangardzie Rosyjskiej


     

AWANGARDYSTKI
Przegląd filmów dokumentalnych poświęcony wybitnym i intrygujący kobietom, nie tylko rosyjskiej, awangardy.
ANNA ACHMATOWA/FILM/PERFORMANS
18 listopada 2011, godz. 19.00, Filtry Cafe, ul. Niemcewicza 3, wstęp wolny
Projekcja filmu dokumentalnego „Sprawa Anny Achmatowej”, reż. S. Aronovitch oraz performans Joanny Halszki Sokołowskiej inspirowany życiem i twórczością poetki.
Film powstał na 100-lecie urodzin jednej z najwybitniejszych poetek rosyjskich, przez wiele lat zakazanej i szykanowanej w ZSRR. Reżyser dociera do fragmentów dzienników, wspomnień, a także zdjęć archiwalnych i nagrań wierszy w wykonaniu samej poetki. Joanna Halszka Sokołowska zajmuje się śpiewem, tworzeniem muzyki, teatru, eksperymentalnych form artystycznych, słowem i filozofią. Stworzyła kompozycję i zajmowała się realizacją chóru i wykonaniem roli w spektaklu „Maria de Buenos Aires”, w reż. M. Dziewulskiej. Skomponowała muzykę do filmu dokumentalnego „Grotowski ← Flaszen”. Wraz z Joanną Piwowar napisała i zrealizowała spektakl „Wykwalifikowane” (PPA 2008). Na stałe śpiewa w zespole Przepraszam, z którym uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach sceny alternatywnej. Jest absolwentką wydziału filozofii UW.

KINOOKO/ALEKSANDER NEWSKI
22 listopada 2011, godz. 18.00, Muzeum Kolejnictwa, sala lustrzana,
ul. Towarowa 1, wstęp wolny
Cykl Kinooko inaugurujemy pokazem filmowego arcydzieła Siergieja Eisensteina, połączonego z prelekcją filmoznawczyni i historyczki Joanny Ostrowskiej.

"Aleksander Newski"
ZSRR, 1938
reżyseria: Sergei M. Eisenstein, Dmitri Vasilyev
scenariusz: Sergei M. Eisenstein, Pyotr Pavlenko
muzyka: Sergei Prokofiev
zdjęcia: Eduard Tisse
Klasyka światowego kina. Historia słynnego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego, który ratuje Nowogród przed najazdem Krzyżaków. Przez lata film nie był emitowany z uwagi na antyniemieckie przesłanie - zdjęcia ukończono tuż przed podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow. Dzieło powróciło triumfalnie na ekrany po zerwaniu radziecko-niemieckiego sojuszu w 1941 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością.
Tematem prelekcji będzie m.in. historia średniowiecznego kniazia Aleksandra Newskiego i analiza montażu polifonicznego zastosowanego przez Eisensteina po raz pierwszy właśnie w tym filmie. Słynna sekwencja bitwy na Jeziorze Pejpus, podobnie jak sekwencja "schodów odeskich" w "Pancerniku Potiomkinie", stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń filmowców.

CZYTANIE OBERIUTÓW
Raz w miesiącu aktorzy występujący w spektaklu "Starucha" czytają i dyskutują o wybranych przez siebie fragmentach prozy i poezji członków awangardowej leningradzkiej grupy OBERIU.

CZYTANIE OBERIUTÓW/ ANDRZEJ MASTALERZ
24 listopada 2011, godz. 19.00, Klubokawiarnia Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3, wstęp wolny
Andrzej Mastalerz - odtwórca roli Daniła w spektaklu "Starucha" zaprezentuje fragmenty wybranych utworów Daniła Charmsa.
Andrzej Mastalerz - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (1990). W latach 1980-1998 grał w teatrze im. Stefana Jarcza w Łodzi, od 1998 w zespole warszawskiego Teatru Studio. Zagrał m.in. w spektaklach Zbigniewa Brzozy, Piotra Cieplaka, Oskarasa Koršunovasa, Magdaleny Łazarkiewicz, Rumasa Tuminasa, Ireny Jun. Stworzył role filmowe w obrazach m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Andrzeja Jakimowskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Pawła Borowskiego. W 1991 roku nominowany do Złotych Lwów w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie "Nad rzeką której nie ma" w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Za rolę w filmie "Ewa" Adama Sikory i Ingmara Villqista otrzymał nagrodę w kategorii najlepsza rola męska na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni (2010).

DANIŁ IWANOWICZ CHARMS (1905-1942), właściwe nazwisko JUWACZOW, poeta i dramaturg, uznawany za czołowego przedstawiciela rosyjskiej groteski absurdalnej. Swoją karierę rozpoczął od tworzenia skeczy dla klaunówi projektowania cyrkowych afiszów. W 1926 roku trafił do wydawnictwa dla dzieci Samuela Marszaka i tam, wraz z Mikołajem Zabołockim, Aleksandrem Wwiedenskim, Mikołajem Olejnikowem, Konstantym Waginowem i Igorem Bachtieriewem założył awangardową grupę OBERIU. Rozgłos zdobył w roku 1928, gdy w jednym z leningradzkich teatrów wystawiono jego sztukę Elżbieta Bam. Ze względu na ówczesną represyjną politykę kulturalną, poza poezją dziecięcą, za życia Charmsa wydano tylko trzy jego wiersze. Powieść Starucha napisał w roku 1939, dwa lata przed aresztowaniem pod zarzutem "odciągania ludności od budowy socjalizmu za sprawą bezsensownych wierszy". Zmarł z głodu w leningradzkim więzieniu w lutym 1942 roku.


Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską