fb
RU










ROSYJSKA KOSMONAUTYKA – DROGA DO GWIAZD



Organizator: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie
17–27 listopada 2011
Miejsce: Kino „Kultura”
Wystawa poświęcona 50. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos

Festiwal Sputnik nad Polską i RONiK zapraszają na wystawę poświęconą 50 rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos.

W HISTORII ludzkości maja miejsce zdarzenia, które staja się początkiem nowych epok rozwoju cywilizacji. Takim wydarzeniem był niewątpliwie pierwszy lot człowieka w kosmos, który 12kwietnia 1961 roku odbył obywatel ZSRR kosmonauta Jurij Gagarin.
Ludzkość przez wieki patrzyła w gwiazdy, ale kiedy na początku zeszłego stulecia skromny nauczyciel z niewielkiego rosyjskiego miasteczka Kaługi Konstantin Ciołkowski opracował teorię komunikacji międzyplanetarnej, loty do gwiazd wydawały się nieprawdopodobną, niemożliwą do realizacji fantastyką. Jednak już w 1939 roku w ZSRR zaczęto próby nad pierwszym na świecie silnikiem przelotowym, następnie w 1957 roku wyprowadzono w kosmos pierwszego sztucznego Saletę Ziemi, a potem – czworonożnych „kosmonautów”, psy Biełkę i Strełkę. Wreszcie swój lot ku gwiazdom odbyły statki załogowe Wostok, z Jurijem Gagarinem na pokładzie, i bardziej skomplikowane Wschody, stworzone przez generalnego konstruktora statków kosmicznych Siergieja Karolewa, który wprowadzał w życie marzenia Ciołkowskiego.
Po locie Gagarina i jego towarzyszy z oddziału po raz pierwszy na pokładzie znalazła się kobieta, Walentyna Tierieszkowa. W następnej kolejności pojawiły się wieloosobowe statki kosmiczne. W 1965 roku kosmonauta Aleksie Leonow po raz pierwszy wyszedł w odkryty kosmos. Najdłuższy lot załogowy trwał 437 dni, 17 godzin, 58 minut i 16 sekund i odbył go Walerij Poliakow w latach 1994 – 1995.
Z roku na rok zadania stojące przed zdobywcami wszechświata stawały się coraz trudniejsze. Na aparatach załogowych i bezzałogowych odbywały się niemożliwe do wykonania na Ziemi badania, mające ogromne znaczenie dla całej cywilizacji ludzkiej.
W XX wieku radziecka kosmonautyka przeszła całą ta drogę: od pierwszych łunników do energii księżycowej. Jeszcze w 1966 roku automatyczna stacja międzyplanetarna Łuna-9 wylądowała na Księżycu. Wkrótce potem zaczęły tam lądować amerykańskie stacje. W 1970 roku po Księżycu (jeszcze przed wylądowaniem tu amerykańskiego kosmonauty) podróżowały radzieckie bezzałogowe pojazdy księżycowe. Następnie na Marsie i Wenus wylądowały pierwsze sondy, powstała pierwsza stacja orbitalna...
Do końca zeszłego wieku na radzieckich i stacji orbitalnej Mir, która znajdowała się na orbicie 15 lat, pracowało 104 kosmonautów w tym 62 cudzoziemców z 12 krajów. Wspólne wysiłki kosmonautów różnych narodowości zaowocowały XX wieku wieloma wspólnymi projektami: od pierwszego programu kosmicznego Sojuz-Apollo do stacji orbitalnej Mir i międzynarodowych ekspedycji statków bezzałogowych w daleki kosmos.
Dziś rosyjska kosmonautyka dalej bada Wszechświat zarówno na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na której pracują kosmonauci różnych narodowości, jak i w podmoskiewskim Gwiezdnym Miasteczku, gdzie wielu z nich przygotowuje się do lotu. Lot Gagarina w kosmos rozpoczął nową erę kosmiczną, która dziś realizuje się także poprzez turystykę kosmiczną (komercyjne loty kosmiczne).
Trwa aktywne opracowanie nowych koncepcji transportu kosmicznego, mając na uwadze dalekie ekspedycje. Rosyjscy uczeni poinformowali, że w niedalekiej przyszłości odbęda się dalekie ekspedycje załogowe – najpierw na Księżyc, gdzie powinna powstać nowa kolonia ziemska, a potem na Marsa. Pierwszy rosyjski statek kosmiczny wielokrotnego użytku Kliper, następcą Burana może wystartować już w 2012 roku.
Niedawno Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) ogłosiła przetarg na opracowanie nowej techniki lotów międzyplanetarnych. Udział w nim biorą największe rosyjskie przedsiębiorstwa kosmiczne: korporacja rakietowo-kosmiczna Energia, Państwowy Ośrodek Naukowo-Produkcyjny im. Chruniczewa i Wspólnota Naukowo-Produkcyjna Mołnija.
Zatem to nie fantastyka – ludzkość w XXI wieku będzie zagospodarowywać przestworza Wszechświata, kontynuując kierunek działań pierwszego obywatela Ziemi, który ujrzał nasza planetę z kosmosu – Jurija Gagarina.



Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską