• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Jury 8. „Sputnika nad Polską”


 

W tegorocznym Konkursie Głównym zaprezentujemy 16 tytułów, które ubiegać się będą o Grand Prix 8. „Sputnika nad Polską”. Najlepszy film Festiwalu wybierze Jury w składzie Przewodniczący, wybitny polski reżyser i scenarzysta Maciej Pieprzyca, znakomita reżyserka, wokalistka i producentka Maria Sadowska oraz zdolna dziennikarka filmowa, współprowadząca „Weekendowy Magazyn Filmowy” Kaja Klimek.

 

Przewodniczący Jury – Maciej Pieprzyca - scenarzysta  i reżyser filmowy. Autor wielokrotnie nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych: „Przez nokaut” oraz „Jestem mordercą”, teatrów telewizji: „Fryzjer”, „Padnij” i „Rodzinny Show”, a przede wszystkim filmów fabularnych: „Inferno”, „Barbórka”, „Drzazgi”. Jego ostatni film „Chce się żyć” zdobył ponad 40 nagród, w tym Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni, pięć Orłów Polskiej Akademii Filmowej, trzy główne nagrody na MFF w Montrealu oraz Nagrodę Publiczności na 7. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji.

 

Oceny filmów konkursowych podejmie się także Maria Sadowska - reżyserka, kompozytorka, wokalistka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Uchodzi za jedną z najciekawszych postaci kobiecych polskiego młodego kina i sceny jazzowej. Twórczyni filmów, takich jak „Skrzydła”, „Przesłuchanie”, „Kilka scen z życia artysty”, „Człowiek Ryba”, „Pokochaj mnie trochę…”. Duże uznanie widzów przyniósł jej pełnometrażowy debiut fabularny, wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie „Dzień Kobiet”, w tym na 22. Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus (Niemcy) oraz 7. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji. Jest jedną z nielicznych reżyserek, które samodzielnie skomponowały muzykę do własnego filmu. Zeszłoroczna płyta „Dzień Kobiet" zebrała pochlebne recenzje i pokazała, jak bardzo Maria jest zaangażowana w sprawy kobiet. Cały projekt został doceniony m.in. prestiżową nagrodą „Okulary Równości".

 

Skład tegorocznego Jury zamyka – Kaja Klimek - publicystka popkulturowa. Prowadzi „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP1 wraz z Tomaszem Raczkiem. Ponadto zajmuje się tłumaczeniem filmów, pisze o nich i nieustannie o nich dyskutuje – również dzięki współpracy z NHEF i PISF w ramach programów edukacji filmowej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej.

 

Werdykt Jury poznamy podczas uroczystego zamknięcia Festiwalu 30. listopada w kinie Kinoteka.
powrót