• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
JURORZY
Jury festiwalowe

PRZEWODNICZĄCY JURY Maciej Pieprzyca
Scenarzysta i reżyser filmowy. Autor wielokrotnie nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach, filmów dokumentalnych (“Przez nokaut”, “Jestem mordercą”), teatrów telewizji (“Fryzjer”, “Padnij”, “Rodzinny Show”), filmów fabularnych (“Inferno”, “Barbórka”, “Drzazgi”). We wrześniu 2013 roku do księgarń trafiła także powieść Macieja Pieprzycy "Chce się żyć", która stała się kanwą dla jego filmowego dramatu. Film “Chce się żyć” zdobył ponad 40 nagród, w tym Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i pięć Orłów, Polskiej Akademii Filmowej, trzy główne nagrody na MFF w Montrealu, Nagrodę Publiczności na 7. Festiwalu Polskich Filmów w Rosji „Wisła”


Maria Sadowska
Ukończyła PWSFTViT na Wydziale Reżyserii i od lat z powodzeniem realizuje projekty filmowe. Jej etiuda fabularna pt. "Skrzydła" pokazywana była na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Tajpeju, Bolonii, Barcelonie, Istambule czy Paryżu. Inne filmy Marii Sadowskiej to: "Przesłuchanie", "Na chwilę przed…", "Kilka scen z życia artysty", "Kim jestem w dalszym ciągu", "Zmogus-Zuvis" ("Człowiek Ryba") "Pokochaj mnie trochę..." oraz krótkometrażowy „Non-Stop Kolor”(Brązowa Palma na Mexico International FIlm Festival, Rosarito 2010). Jej pełnometrażowy debiut fabularny „Dzień Kobiet” miał premierę na 37. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Obraz był wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie, m.in. Grand Prix 22. Film Festival Cottbus. Maria Sadowska jest także uznaną wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką. Działa na polskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Jej utwory odtwarzane są w największych rozgłośniach radiowych w kraju. Ma na koncie 11 płyt (w tym dwie wydane w Japonii).Sadowska jest jedną z nielicznych reżyserek na świecie, które samodzielnie skomponowały muzykę do własnego filmu - zeszłoroczna płyta „Dzień Kobiet" zebrała pochlebne recenzje i pokazała, jak bardzo Maria jest zaangażowana w sprawy kobiet. Cały projekt został doceniony m.in. prestiżową nagrodą „Okulary Równości".


Kaja Klimek
Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich i nieustannie o nich dyskutuje – również dzięki współpracy z NHEF i PISF w ramach programów edukacji filmowej. Od niedawna wraz z Tomaszem Raczkiem prowadzi "Weekendowy Magazyn Filmowy" w TVP1. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Lubi komiksy, plastikową biżuterię i... Nicolasa Cage`a.