• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Konczałowski, Kott i Twierdowskij Gośćmi 8.Sputnika


Prezentujemy Państwu wybitnych twórców filmowych i artystów, którzy będą gościć na 8. Sputniku nad Polską. Wszystkich serdecznie zapraszamy na spotkania z filmowcami, a zainteresowanych przedstawicieli mediów do umówienia się na wywiady. Informacji udzielamy pod adresem mailowym: natalia@ear.com.pl lub nr telefonu 22 837 91 44.


ANDRIEJ KONCZAŁOWSKI

Rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii rosyjskiej. Studiował w moskiewskim konserwatorium w klasie fortepianu, ukończył też reżyserię na moskiewskim WGIKu w klasie Michaiła Romma. Już jego szkolny film „Chłopiec i gołąb” zdobył nagrodę na MFF w Wenecji. Jako scenarzysta współpracował m.in. przy filmach Andrieja Tarkowskiego – „Mały marzyciel” i „Andriej Rublow”. Stworzył błyskotliwe interpretacje utworów Iwana Turgieniewa i Antoniego Czechowa. W latach 80. realizował filmy w USA. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. „Historia Asi Klaczynej...”, „Pierwszy nauczyciel”, „Wujaszek Wania”, „Szlacheckie gniazdo”, „Syberiada”, „Kochankowie Marii”, „Wewnętrzny krąg”, „Kurka Riaba” i „Dom wariatów”. Podczas tegorocznej edycji Sputnika osobiście zaprezentuje swoje najnowsze dzieło „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”, film budzący kontrowersje, ale także ogromny zachwyt widzów i sympatię krytyki – został nagrodzony Srebrnym Lwem na MFF w Wenecji za najlepszą reżyserię.

29 listopada godz. 18:30* - spotkanie z reżyserem po filmieBiałe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”, Kinoteka

30 listopada godz. 15:30 - spotkanie z reżyserem po filmie „Dziadek do orzechów i Król szczurów”, Kinoteka


ALEKSANDR KOTT

Rosyjski reżyser filmowy i scenarzysta. W 1994 r. rozpoczął naukę we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa w Moskwie, a w 1997 r. ukończył klasę mistrzowską Andrzeja Wajdy w Krakowie. Jest autorem głośnych produkcji, w tym „Olbrzyma”, za którego otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej czy „Twierdzy Brzeskiej”, znanej polskiej publiczności z 6.Sputnika. Jego najnowszy film „Próba” – zdobywca Grand Prix 25. Kinotawra - będzie prezentowany w tegorocznym konkursie głównym.

21 listopada, godz. 17:30 – spotkanie z reżyserem po filmie „Próba”, Kinoteka


MICHAIŁ SEGAŁ

Reżyser filmowy i pisarz. Autor filmów, takich jak „Świat spoiwa”, „Franz i Polina” - wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach – czy „Opowieści”, składające się z czterech nowel - absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu. Film zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. za najlepszą reżyserię na Jameson Dublin Film Festiwal, nagrodę im. G. Gorina za najlepszy scenariusz oraz wyróżnienie Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji na 24. ORFF „Kinotawr” w Soczi. W tym roku osobiście przedstawi warszawskim widzom swoje najnowsze dzieło „Film o Aleksiejewie”.

26 listopada, godz. 19.30 - spotkanie z reżyserem po projekcji Filmu o Aleksiejewie”, Kinoteka

27 listopada, godz. 20.30 - koncert Filipa Wejsa i Michaiła Segała, Kinoteka


IWAN I. TWIERDOWSKIJ

Reżyser i scenarzysta filmowy. Od 2007 z powodzeniem realizuje filmy krótkometrażowe, nagradzane na festiwalach w Rosji i zagranicą. Podczas 25. Festiwalu Kinotawr zdobył nagrodę za najlepszy debiut fabularny. W ramach 8. Sputnika nad Polską osobiście zaprezentuje swój film „Klasa specjalna”.

23 listopada, godz. 18 - spotkanie z reżyserem po filmie „Klasa spcjalna”, Kinoteka


ARSENIJ GONCZUKOW

Rosyjski reżyser, scenarzysta, poeta i dziennikarz filmowy. Od 2001 do 2010 pełnił funkcję prezentera telewizyjnego, reportera i wicedyrektora programowego stacji telewizyjnych: Rossija, Perwyj Kanał, Piatyj Kanał, Zwiezda. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych. Polskiej publiczności zaprezentuje swój najnowszy obraz „Syn”, ukazujący skomplikowane relacje rodzinne.

28 listopada, godz. 20 - spotkanie z reżyserem Arsienijem Gonczukowem i producentem Władimirem Buzowem po filmie „Syn”, Kinoteka

 

WIERA STOROŻEWA

Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Absolwentka wydziału reżyserii, Laureatka Nagrody „Złoty Georgij” na MFF. Znana z filmów, takich jak „Kochaj mnie”, „Podróż ze zwierzętami domowymi”, „Rozwód” i „Siostra”. Wraz z aktorem Siergiejem Popowem zaprezentuje swój film „9 dni i jeden poranek”.

22 listopada, godz. 17 - spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie „9 dni i jeden poranek”, Kinoteka

 

SIERGIEJ POPOW

Rosyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Ukończył reżyserię na Moskiewskiej Akademii Kultury. Zdobył Grand Prix MFF w 1992 r. Zagrał m.in. w „Martwych duszach”, „Trojgu”, „Wrażliwym milicjancie”, „Kleszczu”, „Żelaznej kurtynie”, „Ludziach drugiego planu”, „Czechowskich motywach”, „Francuzie”. Publiczności Sputnika wraz z reżyserką Wierą Storożewą przedstawi film „ 9 dni i jeden poranek”.

22 listopada, godz. 17 - spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie „9 dni i jeden poranek”, Kinoteka

 

WŁADIMIR TUMAJEW

Scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Jest absolwentem wydziału reżyserii na Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Laureat wielu nagród za reżyserię na rosyjskich i zagranicznych festiwalach. Autor filmu „Biały mech”, prezentowanego w konkursie głównym. Film otrzymał nagrodę publiczności na 36. Międzynarodowym Moskiewskim Festiwalu Filmowym.

25 listopada, godz. 19:30 - spotkanie z reżyserem po filmie „Biały mech”, Kinoteka

 

ALEKSANDRA BORTICZ

Aktorka filmu „Jak mam na imię” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej, prezentowanym w ramach sekcji konkursowej.

23 listopada, godz. 20:30 - spotkanie z aktorką po filmie „Jak mam na imię”, Kinoteka

 

WITALIJ MANSKIJ

Rosyjski reżyser filmów dokumentalnych, producent. Dyrektor Festiwalu Artdocfest. Od 2004 r. dyrektor artystyczny studia „Wiertow. Realne kino”. Prezes i producent Narodowej Nagrody „Gałązka laurowa” w dziedzinie kina dokumentalnego Rosyjskiej Akademii Telewizyjnej „Nika”. Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Rosji. Laureat wielu nagród na rosyjskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Wśród jego dorobku artystycznego znajdują się m.in. „Żydowskie szczęście”, „Putin. Rok przestępny”, „Kosmos. Droga do domu”, „Nasza ojczyzna”, „Śmierć poety”, „Dziewictwo”, „Ojczyzna lub śmierć” i „Rura”, nagrodzona na Festiwalu w Karlowych Warach oraz Kinotawrze w Soczi.

21 listopada, godz. 19:30 - otwarcie sekcji „Rosja w dokumencie”, spotkanie z reżyserem po filmie „Rura”, Kinoteka

 

JELENA DEMIDOWA

Rosyjska reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Debiutowała w 2006 roku dokumentem krótkometrażowym „Żywa woda”, który został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych. W tym samym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji Paula Chlebnikowa za film „Namiętny tydzień”. Kolejne dzieła w tym „Tabliczka mnożenia” nagrodzona na Docudays.ua, „Żurawinowa wyspa” czy dramat dokumentalny „Sasza, Lena i Żelazny smok” również nie pozostały bez echa. W ramach Sputnika zapraszamy na masterclass „Bohater w filmie dokumentalnym” z Jeleną Demidową.

28 listopada, godz. 21 - spotkanie z reżyserką po filmie „Sasza, Lena i Żelazny smok”, Kinoteka

29 listopada, godz. 19.30 – masterclass z Jeleną Demidową, Kinoteka

 

SWIETŁANA KUCZMAJEWA

Producentka filmowa. Produkuje filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Ma na koncie 28 dzieł. Polskim widzom dobrze znana z wielokrotnie nagradzanej „Córki” z 2012 roku. Od 2012 r. pełni funkcję dyrektora generalnego studia filmowego Airfilms.

22 listopada, godz. 19 – spotkanie z producentką po filmie „Ostatnie lato”, Kinoteka

 

TAMARA DONDURIEJ

Krytyk filmowy, reżyserka – zadebiutowała w 2014 roku filmem dokumentalnym „21 dni”, który w tym roku przedstawi osobiście publiczności Sputnika.

28 listopada, godz. 19 - spotkanie z reżyserką po filmie „21 dni”, Kinoteka

 

EŁŁA OMIELCZENKO

Reżyserka rosyjska. Zadebiutowała filmem „Pacjenci”, który zaprezentuje na Sputniku w ramach otwarcia sekcji "Okno na Europę".

21 listopada, godz. 17 - spotkanie z reżyserką po filmie „Pacjenci”, Kinoteka

 

ARKADIJ JACHNIS

Rosyjski reżyser i scenarzysta. Autor filmów „Mój maleńki brat”, „Buty z Ameryki” i „Pożegnanie”. W Warszawie zaprezentuje swój najnowszy film „Portier”.

22 listopada, godz. 15 - spotkanie z reżyserem po filmie „Portier”, Kinoteka

 

ROMAN SZALAPIN

Aktor i reżyser teatralny i filmowy. Ukończył Rosyjski Uniwersytet Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii. Aktor Moskiewskiego Teatru Młodego Widza. Współpracuje z Państwowym Teatrem Nacji. Znany z ról w filmach „Miłość – to nie to, co się wydaje”, „Chagall – Malewicz” i innych. Autor filmu „Biesy”.

27 listopada, godz. 21 - spotkanie z reżyserem po filmie „Biesy”, Kinoteka

 


DIANA SZAŁASZNAJA

Producentka filmowa. Weźmie udział w dyskusji z widzami Sputnika po pokazie swojego najnowszego filmu „Wykopalisko”.

22 listopada, godz. 17:30 – spotkanie z producentką po filmie „Wykopalisko”, Kinoteka

 

IRAKLI KOCZŁAMAZASZWILI

Reżyser i producent gruzińskiego pochodzenia. Absolwent wydziału historii, prawa, produkcji filmowej i reżyserii.

22 listopada, godz. 20 - spotkanie z reżyserem po filmie „Pradziad”, Kinoteka

 

ALEKSIEJ ANDRIEJEW

Zajmuje się malarstwem cyfrowym i grafiką artystyczną, pracuje jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej. W 2013 roku stworzył rysunki do filmu animowanego „Ku! Kin Dza Dza”, który został laureatem m. in. Asia Pacific Screen Awards.

W ramach sekcji „Science fiction po rosyjsku” na 8. Sputniku zostanie zaprezentowana wystawa Andriejewa „Odrębna rzeczywistość” - świat z pogranicza realności i fikcji, obrazy zainspirowane stanami „pomiędzy” - jawą a snem, marzeniem a rzeczywistością. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art: kilkanaście w formie fizycznej, pozostałe na ekranach zamieszczonych w rotundzie.

21 listopada, godz. 18 - wernisaż wystawy i projekcja filmu „Kin Dza Dza!”

20.11 – 30.11. 2014 – wystawa „Odrębna rzeczywistość”, foyer Kina Iluzjon

 

*spotkania z twórcami odbywają się po pokazach filmowych. Podane godziny to czas rozpoczęcia projekcji.


 

powrót