• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Wydarzenia towarzyszące 8. Sputnika


Podróż do innego świata, historia wizjonera i nowe interpretacje twórczości Braci Strugackich. Spotkanie z rosyjską Północą, wędrówka po rodzinnych śladach i wspomnienia – niekoniecznie- dyplomatyczne. Na deser elektroniczny koktajl muzyczny, rozmowa dwóch filmowych gitar i zastrzyk słowiańskiej energii. Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących 8. Sputnika nad Polską!

Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest rosyjskiej fantastyce i science-fiction.
Z tej okazji zapraszamy Państwa na wystawę „Odrębna rzeczywistość”, która przedstawia sceny nie z tego świata: kreacje niczym nie ograniczonej wyobraźni, zatrzymane w obrazie stany pomiędzy jawą a snem, marzeniem a rzeczywistością. 21 listopada o 18.00 Aleksiej Andriejew - autor wystawy - opowie o swoich artystycznych inspiracjach, fascynacji polskimi twórcami: Stanisławem Lemem i Zdzisławem Beksińskim i zaletach malarstwa cyfrowego. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Kin Dza Dza”, którego animowany remake można będzie zobaczyć następnego dnia. Autorem rysunków do „Ku! Kin Dza Dza” jest twórca „Odrębnej rzeczywistości”.

Historię życia Pawła Kłuszancewa – ikony radzieckiej fantastyki kosmicznej- przybliży widzom Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy i komiksowy, redaktor naczelny serwisu hatak.pl. Spotkanie poprzedzi projekcję biograficznej opowieści o mistrzu efektów specjalnych pt. „Gwiezdny marzyciel” i pokaz filmu Kłuszancewa „Droga do gwiazd”. Na ekranie zobaczymy sceny, które natchnęły twórców filmowej fantastyki na całym świecie.

A jeśli mowa o inspiracjach, nie zabraknie ich podczas dyskusji „Różne oblicza Stalkera”. 23 listopada w Iluzjonie spotkają się wielbiciele twórczości Braci Strugackich, by po projekcji filmu Andrieja Tarkowskiego zastanowić się nad tym, jak obecnie eksplorowana jest idea Zony. Zapraszamy szczególnie tych, którzy znają książkowe i cybernetyczne oblicze S.T.A.L.K.E.R.A – gośćmi dr Grzegorza Szymczaka będą pisarz i tłumacz Michał Gołkowski oraz reżyser filmowy Wiktor Kiełczykowski.

Na 8. Sputniku nie zabraknie spotkań z autorami książek o naszych wschodnich sąsiadach. 25 listopada spotkanie ze Stanisławem Cioskiem – byłym ambasadorem Polski w Rosji i ZSRR- poprowadzi dziennikarz radiowy Grzegorz Ślubowski. „Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne” to zbiór opowieści o politycznych negocjacjach, anegdoty z mniej lub bardziej formalnych spotkań i własne obserwacje autora. Książka odsłania kulisy decyzji władz PRL i kreśli obraz Rosjan widziany od wewnątrz.

„Zielona sukienka” to z kolei osobista opowieść o podróży śladami rodzinnej historii: przez Wileńszczyznę i Syberię aż do Kazachstanu, dokąd w latach 40tych trafił dziadek autorki - Małgorzaty Szumskiej. Młoda podróżniczka wybrała się w tę drogę sama by na nowo opowiedzieć historię o miłości i pamięci, zajrzeć pod podszewkę współczesnej Rosji i sprawdzić, ile w niej śladów sowieckości. Na spotkanie zapraszamy do Kinoteki 25 listopada.

29 listopada z bliskiego południa przyjedzie do nas kobieta, która spędziła 3 miesiące na dalekiej rosyjskiej Północy. Magdalena Skopek, która obecnie mieszka w czeskiej Pradze, opowie o czasie spędzonym wśród Nieńców – mniejszości etnicznej zamieszkującej półwysep Jamal. Doświadczenie życia w czumie opisała w książce "Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi".

Na koniec warto wspomnieć o programie muzycznym tegorocznego festiwalu. 27 listopada po raz pierwszy na Sputnika zagra reżyser filmowy - Michaił Segał w duecie z autorem piosenek do swoich filmów - Filipem Wejsem. Artyści pierwszy raz wystąpili razem 21 lat temu. Muzyczne „oczko” puszczą do nas w Kinotece. Dzień później w klubie Skład butelek usłyszymy grupę Barto – electro-punkowy duet z Sankt Petersburga. Uznani przez Artioma Troickiego - rosyjskiego krytyka- za odkrycie 2006 roku błyskawicznie zawojowali muzyczny świat stając się jedną z najczęściej koncertujących kapeli spod znaku rosyjskiej alternatywy. Zaangażowane, nie szukające eufemizmów teksty połączone z elektroniczną muzyką to znak firmowy zespołu. Po koncercie odbędzie się after party z DJ WOJ, a następnego dnia na scenie Składu Butelek wystąpi Wowa z Charkowa – pięcioosobowa formacja z Kalisza, grająca mieszankę utworów rosyjskich artystów, kryminalny folklor z Odessy oraz piosenki autorskie z płyty „ZŁOTY ZĄB”.

Ponadto w programie Masterclass dokumentalistki Jeleny Demidowej, Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji, projekcje specjalne, warsztaty kulinarne i współczesne kino jakuckie!
Dodatkowe informacje: wydarzenia@ear.com.pl.
powrót