• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Kino Iluzjon – trwa sprzedaż biletów


Rozpoczęła się sprzedaż biletów w kinie Iluzjon, gdzie zostanie zaprezentowana sekcja „Science fiction po rosyjsku” oraz „The best of Sputnik”.

W programie fantastyki znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki „Pierwsi na księżycu”, opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, utrzymany w pseudodokumentalnej stylistyce.

 

Nie zabraknie adaptacji powieści Stanisława Lema w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. „Solaris” uważany jest za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej.

 

Widzowie obejrzą także „Stalkera” – luźną filmową adaptację powieści braci Strugackich "Piknik u skraju drogi", która stała się ostatnim dziełem Tarkowskiego powstałym w ZSRR. Projekcji filmu będzie towarzyszyła dyskusja o wzajemnych wpływach literatury, kina i cyberprzestrzeni: z inspiracji powieścią braci Strugackich powstało wiele projektów literackich i filmowych, a także gra komputerowa. O książkach z serii S.T.A.L.K.E.R opowie Michał Gołkowski- autor polskiej wersji tej serii, natomiast filmowymi inspiracjami podzieli się Wiktor Kiełczykowski - młody reżyser.

 

O twórczości Wiktora Jerofiejewa i jego związkach z kinematografią opowie dr Grzegorz Szymczak - wykładowca akademicki, specjalista w dziedzinie współczesnej literatury rosyjskiej. Spotkanie poprzedzi projekcję filmu „Cel” Aleksandra Zeldowicza.

 

Dopełnieniem pokazów filmów Pawła Kłuszancewa, w tym „Drogi ku gwiazdom” i „Planety burz” - będą prelekcje na temat jego twórczości. Znany radziecki reżyser był pionierem efektów specjalnych, a tajnikami jego techniki interesował się sam Stanley Kubrick. Przewodnikiem po świecie Kłuszancewa będzie Kamil Śmiałkowski – dziennikarz, badacz popkultury.

 

W świat fantazyjnych wizji przeniesie nas wystawa petersburskiego artysty Aleksieja Andriejewa „Odrębna rzeczywistość”. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art, będących zapisem sennych widzeń i dziecięcych wspomnień Andriejewa. Wernisaż rozpocznie się spotkaniem i rozmową z artystą, następnie zaprosimy widzów na projekcję filmu „Kin Dza Dza” Georgija Danelija. W ramach sekcji fantastyki widzowie będą mogli także obejrzeć animację Danelija „Ku! Kin Dza Dza”, do której rysunki stworzył Andriejew.

 

W kinie Iluzjon zaprezentujemy także najlepsze tytuły poprzednich edycji Festiwalu w ramach bloku „The best of Sputnik”. Wśród nich ubiegłoroczny laureat „Geograf przepił globus” w reżyserii Aleksandra Wieledinskiego. Film jest ekranizacją powieści współczesnego rosyjskiego pisarza Aleksieja Iwanowa. W rolę tytułowego geografa wcielił się charyzmatyczny Konstantin Chabienskij, który brawurowo odtworzył naszkicowaną przez Iwanowa postać „bohatera naszych czasów”.

 

Pokażemy także obraz „Iwan, syn Amira” - rosyjski debiut Maksima Panfiłowa z polskim akcentem. Film opowiada rozgrywającą się w czasie II wojny światowej historię Rosjanki z Sewastopola, która po stracie męża trafia do mieszkającej w Uzbekistanie rodziny Amira. W rolę głównej bohaterki wcieliła się znakomita Karolina Gruszka.

 

Major” Jurija Bykowa demaskuje działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy. Film przedstawia prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu.

 

Miejsca intymne” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej były najbardziej niespodziewanym i kontrowersyjnym debiutem poprzedniego roku. W społeczeństwie, gdzie seks pozostaje tematem tabu, a walka o moralność jest kluczowym priorytetem państwowym, poruszenie tematów erotycznych na wielkim ekranie wydaje się bowiem odważnym posunięciem.


 

powrót