• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Kino Iluzjon – trwa sprzedaż biletów


Rozpoczęła się sprzedaż biletów w kinie Iluzjon, gdzie zostanie zaprezentowana sekcja „Science fiction po rosyjsku” oraz „The best of Sputnik”.

W programie fantastyki znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki „Pierwsi na księżycu”, opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, utrzymany w pseudodokumentalnej stylistyce.

 

Nie zabraknie adaptacji powieści Stanisława Lema w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. „Solaris” uważany jest za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej.

 

Widzowie obejrzą także „Stalkera” – luźną filmową adaptację powieści braci Strugackich "Piknik u skraju drogi", która stała się ostatnim dziełem Tarkowskiego powstałym w ZSRR. Projekcji filmu będzie towarzyszyła dyskusja o wzajemnych wpływach literatury, kina i cyberprzestrzeni: z inspiracji powieścią braci Strugackich powstało wiele projektów literackich i filmowych, a także gra komputerowa. O książkach z serii S.T.A.L.K.E.R opowie Michał Gołkowski- autor polskiej wersji tej serii, natomiast filmowymi inspiracjami podzieli się Wiktor Kiełczykowski - młody reżyser.

 

O twórczości Wiktora Jerofiejewa i jego związkach z kinematografią opowie dr Grzegorz Szymczak - wykładowca akademicki, specjalista w dziedzinie współczesnej literatury rosyjskiej. Spotkanie poprzedzi projekcję filmu „Cel” Aleksandra Zeldowicza.

 

Dopełnieniem pokazów filmów Pawła Kłuszancewa, w tym „Drogi ku gwiazdom” i „Planety burz” - będą prelekcje na temat jego twórczości. Znany radziecki reżyser był pionierem efektów specjalnych, a tajnikami jego techniki interesował się sam Stanley Kubrick. Przewodnikiem po świecie Kłuszancewa będzie Kamil Śmiałkowski – dziennikarz, badacz popkultury.

 

W świat fantazyjnych wizji przeniesie nas wystawa petersburskiego artysty Aleksieja Andriejewa „Odrębna rzeczywistość”. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art, będących zapisem sennych widzeń i dziecięcych wspomnień Andriejewa. Wernisaż rozpocznie się spotkaniem i rozmową z artystą, następnie zaprosimy widzów na projekcję filmu „Kin Dza Dza” Georgija Danelija. W ramach sekcji fantastyki widzowie będą mogli także obejrzeć animację Danelija „Ku! Kin Dza Dza”, do której rysunki stworzył Andriejew.

 

W kinie Iluzjon zaprezentujemy także najlepsze tytuły poprzednich edycji Festiwalu w ramach bloku „The best of Sputnik”. Wśród nich ubiegłoroczny laureat „Geograf przepił globus” w reżyserii Aleksandra Wieledinskiego. Film jest ekranizacją powieści współczesnego rosyjskiego pisarza Aleksieja Iwanowa. W rolę tytułowego geografa wcielił się charyzmatyczny Konstantin Chabienskij, który brawurowo odtworzył naszkicowaną przez Iwanowa postać „bohatera naszych czasów”.

 

Pokażemy także obraz „Iwan, syn Amira” - rosyjski debiut Maksima Panfiłowa z polskim akcentem. Film opowiada rozgrywającą się w czasie II wojny światowej historię Rosjanki z Sewastopola, która po stracie męża trafia do mieszkającej w Uzbekistanie rodziny Amira. W rolę głównej bohaterki wcieliła się znakomita Karolina Gruszka.

 

Major” Jurija Bykowa demaskuje działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy. Film przedstawia prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu.

 

Miejsca intymne” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej były najbardziej niespodziewanym i kontrowersyjnym debiutem poprzedniego roku. W społeczeństwie, gdzie seks pozostaje tematem tabu, a walka o moralność jest kluczowym priorytetem państwowym, poruszenie tematów erotycznych na wielkim ekranie wydaje się bowiem odważnym posunięciem.


 

powrót

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem