• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Science fiction po rosyjsku - filmy, wystawy i koncerty


8. "Sputnik nad Polską" poświęcony będzie rosyjskiej fantastyce. W programie znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki "Pierwsi na księżycu", opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, utrzymany w pseudodokumentalnej stylistyce.


Nie zabraknie adaptacji powieści Stanisława Lema w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. "Solaris" uważany jest za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej. W 1972 został filmowym wydarzeniem roku, zdobywając Grand Prix Festiwalu w Cannes. Niestety sam Stanisław Lem nie podzielił tej opinii, negatywnie oceniając interpretację swojej powieści.

Widzowie obejrzą także "Stalkera" – luźną filmową adaptację powieści Braci Strugackich "Piknik u skraju drogi", która stała się ostatnim dziełem Tarkowskiego powstałym w ZSRR. Wielowarstwowość obrazu sprawia, że film jest zarówno klasyką gatunku filmu fantastycznego, jak i głębszą, krytyczną refleksją nad funkcjonowaniem jednostki w systemie totalitarnym.

Tegoroczny Sputnik będzie obfitował także w różnorodne wydarzenia towarzyszące, które uzupełnią sekcję fantastyki. Dopełnieniem pokazów filmów będą prelekcje na temat twórczości Pawła Kłuszancewa. Znany radziecki reżyser był pionierem efektów specjalnych, a tajnikami jego techniki interesował się sam Stanley Kubrick. Przewodnikiem po świecie Kłuszancewa będzie Kamil Śmiałkowski – dziennikarz, badacz popkultury, redaktor naczelny serwisu hatak.pl.

W świat fantazyjnych wizji przeniesie nas wystawa petersburskiego artysty Aleksieja Andriejewa "Odrębna rzeczywistość".  Na ekspozycji zobaczymy obrazy stworzone w technice digital art, będące zapisem sennych widzeń i dziecięcych wspomnień autora. Wśród prezentowanych prac znajdą się również ilustracje zainspirowane opowiadaniami Stanisława Lema.

Muzyczny pazur pokaże elektropunkowy zespół Barto. Wpadający w ucho beat i wyraźnie ironiczne zabarwienie tekstów zapewniło grupie szerokie grono fanów, którym nieobojętne jest to, o czym śpiewa wokalistka. W Warszawie Barto zagra swoje najlepsze utwory w sposób dosadny opisujące problemy rosyjskiej rzeczywistości.

Fantastyczne wątki pojawią się również na Małym Sputniku! Razem z najmłodszymi widzami zagłębimy się w kosmiczny świat animacji poklatkowej. Wyruszymy także w astronomiczną podróż na pokładzie zbudowanej wspólnymi siłami rakiety, dzięki której wylądujemy na Planecie Robotów, gdzie pod okiem ekspertów staniemy się konstruktorami!

Sekcję "Science fiction po rosyjsku" wesprą magazyny Nowa Fantastyka oraz Wiedza i Życie, portal Fahrenheit.net.pl i Internetowy Magazyn Kultury Popularnej Esensja.pl.


 

powrót