• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Pokaz filmu „TURKSIB” z muzyką na żywo zapowie 8. Sputnik w Krakowie!


4 grudnia, w Kinie Pod Baranami, rozpocznie się 15. jubileuszowa edycja Festiwalu Filmu Niemego pod hasłem „Obrazy rzeczywistości”. Festiwal otworzy pokaz niezwykłego dokumentu w reżyserii Wiktora Turina, Turksib (1929). Film rejestruje morderczą budowę magistrali kolejowej, łączącej Turkiestan z Syberią. Muzykę na żywo wykona brytyjski projekt elektroniczny Bronnt Industries Kapital.

 

Guy Bartell z bristolskiego zespołu Bronnt Industries Kapital skomponował ścieżkę dźwiękową do odrestaurowanej wersji filmu przygotowanej przez British Film Institute. Krakowski pokaz tego wybitnego rosyjskiego dzieła zapowiada 8. replikę Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, która odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dniach: 8-14 grudnia.

 

O filmie:

TURKSIB | TURKSIB

reż. Wiktor Turin, ZSRR 1929, 78’

 

Budowa magistrali kolejowej łączącej Turkiestan z Syberią była jednym z pierwszych, zakrojonych na wielką skalę, morderczych przedsięwzięć konstrukcyjnych w Związku Radzieckim. Nowa linia kolejowa miała umożliwić transport bawełny z południa na północ oraz zbóż i warzyw w odwrotnym kierunku. Otwarcie Turksibu świętowano jako jeden z największych sukcesów pierwszej pięciolatki.

 

Światowej sławy realistyczny dokument Turina opowiada o bezwzględnej walce człowieka z naturą. Film zapewnił autorowi miejsce w historii rosyjskiej kinematografii.

 

BILETY:

28 zł (normalny) | 22 zł (ulgowy/senior)

 

15. Festiwal Filmu Niemego „Obrazy rzeczywistości”

Krakowska impreza to niecodzienne wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina niemego i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo.

Co roku organizatorzy festiwalu sprowadzają do Krakowa arcydzieła kina niemego z całego świata. Tegoroczna odsłona, poświęcona filmom dokumentalnym, zabierze widzów w najodleglejsze i najbardziej niedostępne zakątki globu. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.

 

Kamera filmowa od ponad stu lat towarzyszy podróżnikom, odkrywcom i badaczom podczas wypraw w nieznane. Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami, organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego, proponują w tym roku podróż śladami nieustraszonych globtroterów.  

 

Program oraz bilety dostępne na: www.kinopodbaranami.pl

 

 


 

powrót