• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

„Rosja w dokumencie” - pokazy filmów ze Szkoły Mariny Razbieżkiny i masterclass Jeleny Demidowej


Tegoroczna sekcja „Rosja w dokumencie” ma szczególne znaczenie dla tych, dla których kino jest sposobem poznawania świata. W dokumentalnych filmach bowiem, jak w zwierciadle, odbija się rzeczywistość dzisiejszej Rosji.

 

Swoje filmy na Sputniku zaprezentuje m.in. Szkoła Kina Dokumentalnego i Teatru Mariny Razbieżkiny i Michaiła Ugarowa. Jest to autorska szkoła filmowa, stworzona przez reżyserkę i producentkę Marinę Razbieżkinę we współpracy z kierownikiem artystycznym Teatru.doc Michaiłem Ugarowem. Zadaniem Szkoły jest nie tylko nauczenie obserwowania otaczającej nas rzeczywistości, ale także zobaczenia jej naprawdę.

 

Już dziś – 26. listopada – w Kinotece o 16:00 pokażemy blok dokumentów ze Szkoły Razbieżkiny. W „Mamie” Lidii Szejniny główna bohaterka kończy 96 lat. Od dawna nie wychodzi z domu, nie wie dokładnie, jaki jest dzień i nie zawsze pamięta, kogo z jej bliskich już nie ma na tym świecie. Takie życie nazywamy często „wegetacją”. Tak naprawdę wszystko jest w nim jednak wypełnione znaczeniem i emocjami – zmieniająca się za oknem przyroda, niepokój i troska o bliskich, choć już dawno odeszli, i niezmienna czułość w stosunku do otoczenia. Ważniejsze od dokładnej informacji o miejscu i czasie są szczegóły życia codziennego i wyraźne wspomnienia.

 

„Morfologia” w reżyserii Inny Lesiny opowiada o życiu patologa i jego pracy, w której znajduje się wszystko, czego potrzeba mu do szczęścia. Półki z książkami, kolekcja płyt godna prawdziwego konesera muzyki, obrazy olejne z morskimi widokami. Żadnego cynizmu, tylko profesjonalizm, poczucie humoru i spełnione marzenie człowieka, który od dzieciństwa pragnął zrozumieć, dlaczego tak naprawdę człowiek umiera.

 

„Dzień przebaczenia” Diny Barinowej pokazuje losy rodziny Samodurowych, mieszkających w wiosce Uglaniec. Szura i jej bracia – Alosza i Pietia – są niewidomi od urodzenia. Po śmierci rodziców i starszego brata Szura nie zgodziła się oddać chorych braci do szpitala psychiatrycznego. Przez ostatnie dziesięć lat mieszkają we trójkę, wspólnie radząc sobie z trudami dnia codziennego.

 

W czwartek – 27. listopada – o 18.30 pokażemy w Kinotece film „Rura” Witalija Manskiego - dyrektora rosyjskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Artdocfest”. „Rura” opowiada o współczesnej Europie, o jej dwóch biegunach. O Europie, która zaczyna się na bezludnej, mroźnej Syberii i kończy na słonecznych plażach Zatoki Biskajskiej, gdzie prawa natury wpływają na style ludzkiego zachowania. Co łączy tak różne byty? W sensie fizycznym – gazociąg „Syberia Zachodnia – Europa Zachodnia”. Rura nie tylko połączyła, ale także nierozerwalnie związała tę Rosję z tą Europą.

 

W piątek – 28. listopada – o 19:00 odbędzie się pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserką „21 dni” - Tamarą Donduriej. Tytułowe 21 dni to okres, który pacjenci mogą spędzić w hospicjum. Czas płynie tutaj według wewnętrznych cyklów: to rozciąga się, to powraca do zwykłego rytmu. Zmieniają się sale, wspomnienia, twarze. Przeplatają się ze sobą historie dwojga bohaterów – przypadkowych znajomych, dla których rozmowa o śmierci zaczyna być częścią życia.

 

Tego samego dnia – 28. listopada – o 21:00 zapraszamy natomiast do Kinoteki na projekcję dokumentu „Sasza, Lena i Żelazny smok” i dyskusję z autorką Jeleną Demidową. W latach 50. ubiegłego wieku w Moskwie budowano wiele bloków pięciopiętrowych. Okres ich eksploatacji był zaplanowany na 50 lat. Dzisiaj domy te są burzone, a na ich miejscu powstają nowe. Nowoczesna koparka miażdży betonowe bloki niczym zrobione z tektury. Przypomina przy tym smoka z długą szyją. Już prawie zburzyła budynek sąsiadujący z tym, w którym mieszkają Sasza i Lena. Za dwa - trzy dni nieubłagalnie zacznie burzyć ich dom. Oni jednak nie mają dokąd pójść – Saszę przy pomocy „legalnych” machinacji wymeldowali z mieszkania krewni, a Lena jest Mołdawianką i nie ma swojego domu.

 

Oprócz pokazów filmów w ramach „Rosji w dokumencie” 29. listopada o godz. 19.30 w Kinotece odbędzie się również masterclass Jeleny Demidowej „Bohater w kinie dokumentalnym”. Do udziału w warsztatach serdecznie zapraszamy zarówno doświadczonych, jak i początkujących reżyserów, a także wszystkich ciekawych tego, jak powstaje film dokumentalny.


 

powrót