• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Michaił Segał i Filip Wejs z „Filmem o Aleksiejewie” i koncertem akustycznym!


Autor błyskotliwych „Opowieści” Michaił Segał powróci na Sputnik w wielkim stylu, osobiście prezentując swój nowy, pełnometrażowy „Film o Aleksiejewie” w środę - 26. listopada - o godz. 19.30 w Kinotece.

 

Film opowiada wymyśloną biografię pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku życia dostaje szansę przeżyć je jeszcze raz. Barwnym tłem, a zarazem pełnoprawnym bohaterem filmu staje się epoka lat 60. w ZSRR. Takie kultowe postacie, jak Tarkowski, Wysocki i Gagarin, przewijają się przez film jako symbole minionej epoki, zostawiając ślad w barwnym życiu głównego bohatera, w rolę którego wcielił się znakomity Aleksandr Zbrujew. Liryczny i pełny humoru „Film o Aleksiejewie” nie tylko wzbudza sentyment i zaskakuje niebanalnym zakończeniem, ale i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa miłość.

 

Dzień później - 27. listopada – o godz. 20:30 w Kinotece odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne - koncert akustyczny Filipa Wejsa i Michaiła Segała. Po raz pierwszy na Sputniku można będzie usłyszeć koncert jednego z reżyserów filmów konkursowych. Michaił Segał wystąpi na jednej scenie ze swoim przyjacielem i autorem piosenek ze ścieżki dźwiękowej jego filmów – Filipem Wejsem. Twórcza współpraca Michaiła Segała i Filipa Wejsa trwa już wiele lat. Filozoficzna liryka i styl na styku piosenki autorskiej i muzyki rockowej to przestrzeń, w której spotkały się muzyczne światy obu autorów. W dwóch z trzech pełnometrażowych filmów Segała można usłyszeć piosenki Wejsa: solo, z zespołem oraz orkiestrą symfoniczną. Lirycznie, gitarowo, kameralnie – tego wieczoru nie można przegapić!

 

Tego samego dnia - 27. listopada o godz. 21:00 w Kinotece - w ramach bloku „Wybór Wyborga” pokażemy współczesną interpretację powieści Fiodora Dostojewskiego „Biesy”. To znakomity debiut reżyserski aktora Romana Szalapina, który odpowie na pytania widzów po projekcji filmu. Obraz jest całkowitym przeciwieństwem klasycznych ekranizacji. Zamiast tradycyjnej scenografii XIX wieku widzimy opuszczone domy i obdarte płoty, w miejsce fraków i lasek – garderobę nauczyciela zajęć technicznych. Z fabuły powieści zachowana została tylko historia zabójstwa Szatowa, natomiast z postaci pozostawiono członków tajnej organizacji Wierchowieńskiego, która staje się głównym bohaterem filmu.

 

W piątek - 28. listopada - o godz. 20:00 w Kinotece zapraszamy na pokaz filmu konkursowego „Syn”. Po seansie z publicznością spotka się reżyser Arsienij Gonczukow oraz producent Władimir Buzow.

 

Obraz ukazuje skomplikowane relacje syna z rodzicami i - co ważniejsze - z samym sobą. Andriej mieszka z chorą matką, cierpiącą na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą – ojciec dawno odszedł, siostra wyjechała i od kilku lat nie daje znaku życia. Andriej nie poddaje się, codziennie opiekuje się matką i zbiera pieniądze na leczenie w Niemczech. Los jest jednak bezlitosny wobec głównego bohatera – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Andriej wyrusza w podróż, aby spotkać się z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu oraz zrozumieć samego siebie...

 

W Iluzjonie natomiast również 28. listopada prelekcję do filmu „Cel” Aleksandra Zeldowicza wygłosi dr Grzegorz Szymczak, który opowie o twórczości autora scenariusza Władimira Sorokina i jego związkach z kinematografią rosyjską.

 

Głowni bohaterowie filmu to przedstawiciele elity kraju, którzy z wiekiem stracili smak życia. Nie chcą się jednak z tym pogodzić. Aby ponownie odzyskać młodość, wyruszają do porzuconego jeszcze za czasów ZSRR kompleksu astrofizycznego, który, jak wieść niesie, przywraca młodość i energię do życia.


 

powrót