• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Aktualności

Dziś w Kinotece o godz. 16:00 w ramach sekcji „Rosja w dokumencie” pokażemy blok trzech dokumentów ze Szkoły Mariny Razbieżkiny i Michaiła Ugarowa.


W „Mamie” Lidii Szejniny główna bohaterka kończy 96 lat. Od dawna nie wychodzi z domu, nie wie dokładnie, jaki jest dzień i nie zawsze pamięta, kogo z jej bliskich już nie ma na tym świecie. Takie życie nazywamy często „wegetacją”. Tak naprawdę wszystko jest w nim jednak wypełnione znaczeniem i emocjami – zmieniająca się za oknem przyroda, niepokój i troska o bliskich, choć już dawno odeszli, i niezmienna czułość w stosunku do otoczenia. Ważniejsze od dokładnej informacji o miejscu i czasie są szczegóły życia codziennego i wyraźne wspomnienia.

„Morfologia” w reżyserii Inny Lesiny opowiada o życiu patologa i jego pracy, w której znajduje się wszystko, czego potrzeba mu do szczęścia. Półki z książkami, kolekcja płyt godna prawdziwego konesera muzyki, obrazy olejne z morskimi widokami. Żadnego cynizmu, tylko profesjonalizm, poczucie humoru i spełnione marzenie człowieka, który od dzieciństwa pragnął zrozumieć, dlaczego tak naprawdę człowiek umiera.

„Dzień przebaczenia” Diny Barinowej pokazuje losy rodziny Samodurowych, mieszkających w wiosce Uglaniec. Szura i jej bracia – Alosza i Pietia – są niewidomi od urodzenia. Po śmierci rodziców i starszego brata Szura nie zgodziła się oddać chorych braci do szpitala psychiatrycznego. Przez ostatnie dziesięć lat mieszkają we trójkę, wspólnie radząc sobie z trudami dnia codziennego.
powrót