• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Spotkania

Różne oblicza Stalkera


23 XI 2014, godz. 19.00 (po projekcji filmu „Stalker”)
Miejsce: Kino Iluzjon

Film „Stalker” Andrieja Tarkowskiego to najbardziej znana i uznana interpretacja powieści Braci Strugackich „Piknik na skraju drogi”. Historia o poszukiwaniu Zony, w której spełniają się marzenia, zainspirowała jednak nie tylko radzieckiego reżysera. Od lat wokół „Pikniku…” tworzone są artystyczne projekty, gry komputerowe, pisane książki i kręcone filmy inspirowane tajemniczą przestrzenią z pogranicza. Po projekcji „Stalkera” będą mieli Państwo okazję zapoznać się szerzej z utworami czerpiącymi z tej historii.

W spotkaniu wezmą udział:
Michał Gołkowski – tłumacz rosyjsko-angielski pisemny i ustny, pisarz ze stajni Fabryki Słów, pasjonat ruskiej duszy i kultury. W 2013 roku wprowadził na polski rynek książkowy serię S.T.A.L.K.E.R., będącą najnowszą reinterpretacją stworzonej przez braci Strugackich i rozwiniętej przez Tarkowskiego idei Zony. W tej serii wydał do tej pory trzy swoje książki, będąc jednocześnie tłumaczem dwóch innych autorstwa Wiktora Noczkina - uznanego rosyjskojęzycznego pisarza literatury S-F i fantasy. Genezy fenomenu Stalkera upatruje w zamierzchłej szkolnej przeszłości Rudyarda Kiplinga i korpusie oficerskim Wielkiej Brytanii początków XX wieku.
Wiktor Kiełczykowski – reżyser i scenarzysta. Absolwent Akademii Filmu i Telewizji na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej. Autor krótkich form filmowych, scenariuszy, teledysków oraz spotów reklamowych. Od 2012 roku również twórca kontentu na platformę Youtube. Jako reżyser współpracował z takimi koncernami jak UEFA, PKP, Telewizja Polsat, PGE, SUPER-PHARM. W 2013 brał udział w Polskiej edycji 48H Project Warsaw, w której film „Koncepcja” wg jego scenariusza wygrał nagrodę publiczności. W 2014 roku zrealizował kampanie telewizyjną dla magazynu Piękno i Pasje. W tym samym roku wyreżyserował teledysk promujący drugi sezon serialu „Na krawędzi” dla Telewizji Polsat. Autor serialu internetowego „Horda” oraz filmu „Czarny szlak ebonitu”- sfinansowanej przez internautów produkcji opartej na universum Stalkera.


      powrót