• balet Zachwycający Balet Moisiejewa w październiku w Polsce! (więcej...)
  • Jak mam na imię Grand Prix 8. Sputnika nad Polską dla filmu Niginy Sajfułłajewej Jak mam na imię (więcej...)
  • galeria Zapraszamy do galerii zdjęć 8. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
  • Jury Jury
    8. „Sputnika nad Polską”, (więcej...)
Warsztaty

Master Klass Jelieny Demidowej „Bohater w filmie dokumentalnym”


29.11.2014, godz. 19.30
Miejsce: Kino Kinoteka

W ramach festiwalu odbędzie się Master Klass znanej rosyjskiej reżyserki filmów dokumentalnych Jelieny Demidowej. Spotkanie adresowane jest zarówno do początkujących reżyserów, jak i wszystkich zainteresowanych zdjęciami do filmów dokumentalnych i tym jak powstaje obraz na ekranie.
Jeliena Demidowa na podstawie swoich filmów przeanalizuje kwestie wyboru bohatera, opowie o tym jak pracować z nim w trakcie zdjęć i jak zorganizować cały proces kręcenia filmu tak, by minimalnie ingerować w jego życie.

Rys biograficzny:
Reżyserka filmów dokumentalnych Jeliena Demidowa urodziła się 23 kwietnia 1964 roku w Orenburgu.
W 2006 roku ukończyła kursy reżyserskie filmu dokumentalnego „Czas rzeczywisty 2” przy Międzynarodowej Szkole Dziennikarstwa „Internews”. Uczyła się w pracowni znakomitej reżyserki Mariny Razbieżkiny i filmoznawcy Mikołaja Izwolowa. W tym samym roku debiutowała jako reżyser, scenarzysta i operator krótkometrażowym filmem dokumentalnym „Żywa woda”, opowiadającym o mieszkańcach woroneżskiej wsi Stara Tojda. Dzieło początkującej reżyserki zostało wysoko ocenione przez krytyków i otrzymało Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych „Złoty tamburyn”. W 2006 roku pojawił się również film „Wielki Tydzień”, który zdobył nagrodę Fundacji Pola Chlebnikowa.
Kolejne filmy Demidowej także zyskały uznanie. Dokumentalny film-podróż „Arka” z 2007 roku otrzymał nagrodę publiczności festiwalu Kinoteatr.dok, a na festiwalu Gwiazdy Szakiena został uznany za debiut roku.
Kolejne dzieło Demidowej- historia niezwykłej wielodzietnej rodziny Grigorija i Tatiany Babinych „Czas do domu” (2008) otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu „Złoty Rycerz”. Film dokumentalny o ostatnim mieszkańcu spalonej wsi „Liosza” został laureatem studenckiego jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Posłanie do człowieka”, nagrodzono go również na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka „Stalker” i Ogólnorosyjskim Festiwalu „Południk nadziei” w Sankt Petersburgu. W 2011 Jelena Demidowa uczestniczyła w tworzeniu wspólnego projektu rosyjskich dokumentalistów: „Almanach filmowy o pożarach w Rosji w 2010 roku”.

Zapisy: wydarzenia@ear.com .pl, wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.


   powrót