Aktualności

Mistrzowie kina na 11. Sputniku


 

W tym roku z okazji 80. urodzin Andrieja Konczałowskiego przedstawimy jego twórczość w odsłonie fabularnej oraz dokumentalnej. Wśród fabuł znajdzie się m.in. prezentowany na ubiegłorocznym otwarciu festiwalu dramat historyczny „Raj” oraz obraz „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”, który zdobył „Srebrne Lwy” na 71. MFF w Wenecji.

 

Widzowie będą mieli także okazję do zapoznania się z dokumentalnym cyklem Konczałowskiego poświęconym wielkim kompozytorom rosyjskim. W bloku pokażemy filmy „Dmitrij Szostakowicz”, „Igor Strawinski” i „Siergiej Prokofiew”, które dotąd nie były prezentowane na Sputniku.

 

Szostakowicz sam w sobie jest niesamowitym zjawiskiem. Czy można je zrozumieć, zdefiniować, opisać i wytłumaczyć? Swego czasu Zachód był głęboko poruszony jego osobą, nie mogąc uwierzyć, że tak wybitny kompozytor urodził się w Związku Radzieckim.

 

Gdy kompozytor Igor Strawinski obudził się rano po premierze swojego ,,Ognistego ptaka”, nie mógł przypuszczać, że w ciągu jednej nocy stał się sławny. Nikt też nie spodziewał się, jakich jeszcze niespodzianek kompozytor będzie dostarczał słuchaczom przez kolejne 60(!) lat w każdym swoim kolejnym opusie.

 

Pierwszą część swego II koncertu scherzo sam Prokofiew nazwał „Ucieczką przed potworami”. W istocie, całe życie kompozytora było jedną wielką ucieczką. W 1917 roku wyjechał za granicę. Niestety, nigdy nie udało mu się rozwinąć swojej twórczości.

 

W sekcji „Mistrzowie kina. Siergiej Eisenstein” przypomnimy największe dzieła twórcy innowacyjnego „montażu atrakcji”, polegającego na wydobyciu symbolicznych znaczeń danej sceny filmowej. Doskonałym przykładem prekursorskiej metody jest historyczno-rewolucyjny obraz „Strajk”, który zaprezentujemy widzom z muzyką na żywo w wykonaniu artysty Marcina Pukaluka.

 

W bloku nie zabraknie również „Pancernika Potiomkina”, którego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach historycznych i przedstawia nowoczesne tendencje społeczne XX wieku: masowe dążenia do wolności, walkę z dyktaturą, obronę praw człowieka oraz wezwanie do jednoczenia się ludzi w imię równouprawnienia.

 

Październik” - dramat historyczno-rewolucyjny nakręcony z okazji 10. rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Wydarzenia 1917 roku, efektem których była salwa z Pancernika „Aurora” i szturm na Pałac Zimowy, zostały odtworzone z niebywałą dokładnością.

 

Zaprezentujemy także film dokumentalny „Niech żyje Meksyk”, składający się z kilku nowel. Prolog opowiada o dziełach architektury Jukatanu. Idylliczna nowela „Sandunga” to wspomnienie Meksyku z czasów przedfeudalnych. Nowela „Maguey” to dramatyczna opowieść o miłości ubogiego peona i jego narzeczonej. „Fiesta” to z kolei romantyczna historia miłosna z corridą w tle.

 

W programie znajdzie się również uważany za jedno z najważniejszych dzieł Siergieja Eisensteina, dramat „Aleksander Newski”. Film opowiada historię staroruskiego księcia, który pokonał rycerzy zakonu krzyżackiego na jeziorze Czudzkim 5 kwietnia 1242 roku.

 

Iwan Groźny”- obraz człowieka, który w XVI wieku po raz pierwszy zjednoczył ziemie rosyjskie w jedno silne państwo. Opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych, potężnych i sprzecznych postaci historycznych.

 

Retrospektywę zamknie budzący wiele kontrowersji biograficzny film o życiu i twórczości Siergieja Eisensteina - „Eisenstein w Meksyku” w reżyserii wybitnego Petera Greenawaya.

 

Wszystkie filmy Andrieja Konczałowskiego oraz Siergieja Eisensteina pokażemy w kinie Iluzjon.


   

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .