Aktualności

Elektrodźwięki. Hip-hop. Wirtualna rzeczywistość.


11. Sputnik nad Polską, jak co roku, poza emocjami na dużym ekranie zapewni widzom wiele kulturalnych wrażeń pozafilmowych.

 

4 listopada na scenie naszego klubu festiwalowego „BARdzo bardzo” wystąpi młody alternatywny duet rosyjsko-izraelski „My”. Wyśpiewywane przez nich proste, lecz wyraziste melodie, na tle surowych hip-hopowych beatów, zapadają w pamięć i przenoszą w klimat niezależnych scen europejskich. Występ duetu poprzedzi koncert polskiej grupy „kiRk” oscylującej na styku muzyki elektronicznej i akustycznej. Afterparty przez całą noc zagra DVJ Cyklodol 87 -  Mix Radzieckiej Zabawki. Pod tym fantazyjnym pseudonimem kryje się Konstanty Usenko – muzyk, dziennikarz i pisarz, z którym spotkamy się 3 listopada w księgarnio-kawiarni Big Book Cafe, gdzie autor opowie o rosyjskiej kontrkulturze muzycznej i swoim najnowszym projekcie wydawniczym.

 

Spotkanie z Konstantym Usenko będzie pierwszym z trzech spotkań literackich, które odbędą się w ramach 11. Sputnika. 7 listopada zaprosimy Państwa na wieczór autorski z Anną Mandes-Tarasov wokół książki „Moje wielkie ruskie wesele”, natomiast 8 listopada z Joanną Czeczott, autorką książki „Petersburg. Miasto snu”. Obydwa spotkania odbędą się w kinie Iluzjon po seansach filmów z sekcji „The best of Sputnik”.

 

Sputnik zabierze nas w Kosmos do życiodajnych źródeł bogini Siwy/Żiwii, będącej inspiracją dla malarza, grafika, scenografa i reżysera światła Aleksandra Prowalińskiego oraz tancerza i performera Oskara Malinowskiego, którzy zaprezentują nam proces tworzenia w przestrzeni galerii officyna art & design. Przeniesiemy się także do rzeczywistości wirtualnej podczas wystawy prac petersburskiego artysty, Alexa Andreeva. Prace z cyklu „Odrębna rzeczywistość”, do których malarz stworzył specjalną aplikację mobilną pozwalającą przenieść się w świat wirtualny, obejrzymy w Planetarium Niebo Kopernika od 5 listopada do końca grudnia.

 

W tym roku także zaprosimy Państwa na spotkania podróżnicze: Tomasz Grzywaczewski opowie o niedokończonym projekcie Transpolarnej Magistrali Kolejowej, Ala i Jędrzej Łukowscy – podróżnicy i właściciele biura podróży „Szerokie Tory” – o Kolei Transsyberyjskiej, natomiast Michał Pater, autor vloga „Autostopem na koniec świata”, przybliży nam kulisy swojej wyprawy tunguskiej.

 

Ponadto zaprosimy Państwa na dyskusję o akcjonizmie rosyjskim, która odbędzie się po projekcji filmu „Pawlenski. Nagie życie” oraz rozmowę z autorami najnowszego numeru magazynu „EKRANy” poświęconą współczesnemu kinu rosyjskiemu (po seansie filmu „Niemiłość”).

 

Sputnik zagości również w teatrze, gdzie będzie można zobaczyć spektakle na podstawie tekstów rosyjskich: na deskach Teatru Współczesnego „Psie serce” M. Bułhakowa w reż. M. Englerta oraz „Ludzi i anioły” W. Szenderowicza w reż. W. Adamczyka. Teatr Ateneum zaprezentuje zaś „Nastasję Filipowną” w reż. A. Domalika oraz „Merylin Mongoł” w reż. Nikołaja Kolady.

 

O dobry humor naszych widzów zadba Klub Komediowy, który wystąpi w kinie Elektronik z nową formułą przedstawienia improwizowanego o nazwie „Dubbingi filmowe – wersja reżyserska”, biorąc na warsztat twórczość Nikity Michałkowa.

 

Tym, którzy będą szukać wytchnienia przy dobrej kuchni i herbacie z samowaru, zaproponujemy dwa pokazy specjalne w restauracji Skamiejka.

 

26 listopada natomiast, gdy emocje filmowe już opadną, w Kinie Praha będziecie mieli okazję zobaczyć retransmisję baletu „Poskromienie złośnicy” Teatru Bolszoj.

 

 


   

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .