Aktualności

Rosyjscy twórcy w Warszawie. Sputnikowe propozycje na weekend.


Wczoraj Sputnik wylądował w Warszawie. Jedenasta edycja, jedenaście dni, trzy kina, trzynaście sekcji, sto pięć filmów. Zapraszamy do Luny, Elektronika i Iluzjonu, a także licznych miejsc partnerskich na kulturalnej mapie Warszawy. Najlepsze kino rosyjskie zagramy do 12 listopada.


Jak co roku, gorąco zachęcamy wszystkich widzów do udziału w spotkaniach z ciekawymi twórcami. Dyskusji wokół kina, kultury, współczesnej Rosji będzie na 11. Sputniku cała masa.

 

Dziś o godz. 17:00 zapraszamy do Luny na znakomity debiut Aleksandra Chanta „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł” - kino drogi w rosyjskim, bardzo dobrym wydaniu. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Olgą Łapszyną, aktorką filmową i teatralną, współpracującą z Elektroteatrem „Stanisławski”. Zagrała także m.in. w znanych już festiwalowym widzom filmach: „Klasa specjalna” Iwana I. Twierdowskiego i „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa.

 

Po pokazie konkursowego tytułu „Bliskość” Kantemira Bałagowa, który odbędzie się dziś o godz. 19:20 w Lunie, z widzami porozmawia scenarzysta Anton Jarusz. Młody, nieszablonowy twórca zdradzi, jak duży wpływ na debiut Bałagowa, prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes, miał fakt, że reżyser był uczniem Aleksandra Sokurowa. Anton Jarusz spotka się także z publicznością w sobotę – 4 listopada – w kinie Elektronik, gdzie o godz. 20:00 kolejny raz zaprezentujemy „Bliskość”.

 

O godz. 19:30 w Lunie otworzymy sekcję „Okno na Europę – program koprodukcji” z udziałem reżysera Iwana Bołotnikowa, aktora Wojciecha Urbańskiego oraz Dyrektor programowej festiwalu „Okno na Europę” Alisy Strukowej. Widzowie zobaczą dramat biograficzny Iwana Bołotnikowa „Charms”, w którym w rolę tytułowego bohatera, rosyjskiego mistrza krótkich form, wcielił się polski aktor Wojciech Urbański.

 

Na Festiwalu gości również Aleksandr Samojlenko - aktor, reżyser, producent, także związany z Elektroteatrem „Stanisławski”. Artysta zagrał w prezentowanych na tegorocznym Sputniku obrazach „Arytmia” Borisa Chlebnikowa oraz „Salut 7” Klima Szypienki. Dziś po projekcji drugiego tytułu o godz. 20:15 w Elektroniku weźmie udział w dyskusji z widzami kina Elektronik. Jutro – 4 listopada – o godz. 16:30 zaprezentuje „Salut 7” w Lunie.

 

Jeszcze jedno ciekawe spotkanie filmowe odbędzie się jutro – 4 listopada – w kinie Luna. O godz. 20:30 zapraszamy na projekcję konkursowej „Dziewczyny z kosą” Olgi Popowej. Po seansie o swoim pełnometrażowym debiucie opowie reżyserka, dotąd znana jako aktorka z filmów Kiry Muratowej i Wiery Storożewej. Do rozmowy przyłączy się także odtwórczyni tytułowej roli w filmie – Polina Aug.

 

W specjalnym cyklu „Pas de deux na ekranie” zaprezentujemy w Lunie 4 listopada o godz. 19:15 film „Bolszoj” w reżyserii Walerija Todorowskiego. Dopełnieniem pokazu poświęconego sztuce baletowej będzie spotkanie z aktorką Margaritą Simonową, utalentowaną tancerką Polskiego Baletu Narodowego.

 

Najmocniejszym punktem festiwalowej niedzieli – 5 listopada – będzie pokaz specjalny rosyjskiego kandydata do Oscara, obrazu „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa (godz.19:00, kino Luna). Zwieńczeniem wieczoru będzie dyskusja po seansie wokół współczesnego kina rosyjskiego, w której udział wezmą redaktorzy magazynu EKRANy.

 

Zapraszamy Państwa także na kulturalne wydarzenia towarzyszące. 3 listopada o godz. 17.00 w restauracji Skamiejka pokażemy film familijny „Skarb”, a o 19.00 w Big Book Cafe Konstanty Usenko opowie o rosyjskiej kontrkulturze rosyjskiej, koncentrując się zwłaszcza na tamtejszej scenie hip-hopowej. 4 listopada czeka nas duża dawka muzycznych wrażeń: o 20.00 w klubie BARdzo bardzo startujemy z koncertem zespołu kiRk, po którym wystąpi duet rosyjsko-izraelski MY. Afterparty zagra DVJ Cyklodol 87 - Mix Radzieckiej Zabawki. Natomiast 5 listopada o godzinie 15.00 w Planetarium Niebo Kopernika odbędzie się otwarcie wystawy „Odrębna rzeczywistość”.


 

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .