Aktualności

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych


„Rosja w dokumencie” w ocenie Pawła Łozińskiego, Wojciecha Staronia i Wojciecha Kasperskiego

 

W ubiegłym roku „Rosja w dokumencie” po raz pierwszy zyskała miano sekcji konkursowej. Rosyjska dokumentalistyka z roku na rok ma się coraz lepiej, dokumenty reprezentują ogromną wartość artystyczną, a co ważniejsze, przedstawiają nam, widzom, rzeczywistość Rosjan i współczesnej Rosji. 11. Sputnik w tym roku ponownie zaprasza na Konkurs Filmów Dokumentalnych.

 

„Rosję w dokumencie” w tym roku zdecydowanie zdominowały kobiety-reżyserki. „Bliscy” to jedyny tytuł w konkursie wyreżyserowany przez mężczyznę – znanego dobrze festiwalowym widzom Witalija Manskiego. Obraz „Natalia Gorbaniewska: «Nie Jestem Bohaterką»” został stworzy przez małżeństwo Kiriłła i Ksenię Sacharnowych. Pozostałe osiem filmów to znakomita praca kobiet-dokumentalistek:

  • „Jezioro Wostok. W górach szaleństwa”, reż. Jekaterina Jeremienko;

  • „Ostatni mężczyzna”, reż. Jelena Demidowa;

  • „Ostatni walc”, reż. Julia Bobkowa;

  • „Pawlenski. Nagie życie”, reż. Daria Chrenowa;

  • „Przekonania”, reż. Tatiana Czystowa;

  • „Tatiana i jej dzieci”, reż. Jelena Łaskari;

  • „Zbieracze morskiej trawy”, reż. Maria Muraszowa;

  • „Zbyt wolny człowiek”, reż. Wiera Kriczewskaja.

 

W Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych zasiądzie natomiast trzech wybitnych mężczyzn, którzy wyznaczają kierunek i nadają najwyższą jakość polskiemu kinu dokumentalnemu.

 

Wśród nich Paweł Łoziński - reżyser, scenarzysta, operator i producent filmów dokumentalnych. Tutor międzynarodowych warsztatów filmu dokumentalnego „Świat od świtu do zmierzchu“ oraz warsztatów rozwoju projektu Doc Lab Poland. Wraz z ojcem – Marcelem Łozińskim – zrealizował niezwykły projekt dokumentalny „Ojciec i syn”, który zdobył nagrody na licznych festiwalach w kraju, a także poza granicami, m.in. w Moskwie, Mińsku i Teheranie. Najnowszy obraz Łozińskiego, „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, wpisuje się w nurt filmoterapii, która daje odbiorcom możliwość niełatwej podróży w głąb siebie i refleksji nad swoimi relacjami z otoczeniem.

 

Grono Jury zasili także Wojciech Staroń – uznany operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf. Jako operator pracuje z wybitnymi reżyserami m.in. Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze, Diego Lermanem, Paulą Markovitch , Jerzym Śladkowskim, Jackiem Bławutem i Agnieszką Glińską. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu dwa autorskie dokumenty „Syberyjska lekcja” i „Argentyńska lekcja”, w których towarzyszy swojej żonie, nauczycielce języka polskiego, w jej pracy z potomkami polskich emigrantów. Jego najnowszy dokument „Bracia” po sukcesie w Locarno został zaprezentowany widzom w kilkudziesięciu krajach.

 

Oceny rosyjskiej dokumentalistyki podejmie się również Wojciech Kasperski - wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta, producent. Uznanie przyniósł mu cykl filmów rosyjskich „Nasiona”, „Otchłań” i „Ikona”, prezentowanych na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. Cannes, Tribeca, IDFA, AFI Fest, DOK Leipzig. W filmie fabularnym zadebiutował thrillerem „Na granicy” z premierą na OFF Camera oraz Cairo International.

 

Uwadze widzów polecamy szczególnie projekcję filmu Darii Chrenowej „Pawlenski. Nagie życie”, po której odbędzie się spotkanie z reżyserką. W rozmowie o akcjonizmie rosyjskim udział wezmą także Natalia Sawka i Wiktoria Bieliaszyn związane z Krytyką Polityczną.


Za słowami Jewtuszenki „poeta w Rosji to więcej niż poeta”. Artysta akcjonista uważany jest natomiast przez stróżów porządku za miejskiego dziwaka i szaleńca. Pawlenski zaszywa sobie usta grubą nicią w akcie poparcia dla Pussy Riot. Nago, owinięty kolczastym drutem leży pod budynkiem Zgromadzenia Ustawodawczego w Petersburgu, ponownie nagi siada po środku Placu Czerwonego i przybija swoje jądra do historycznego bruku. Wszystkie te akty są próbą zwrócenia uwagi społeczeństwa na działania władzy w państwie policyjnym, podjętą przez bezkompromisowego artystę; są dążeniem do „rozbudzenia w obywatelach umiejętności społecznej reakcji”.

 

Opisy wszystkich tytułów, biorących udział w Konkursie Filmów Fabularnych, znajdziecie na: http://www.sputnikfestiwal.pl/2017/filmy-pl_s2

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spotu 11. „Sputnika nad Polską”, w którym zobaczyć możecie Aleksandra Prowalińskiego - malarza, grafika, reżysera światła i scenografa. W ramach festiwalu artysta zaprezentuje swoją twórczość 6. listopada w officynie art & design.

 

https://www.youtube.com/watch?v=5n0nm4LDZm0&feature=youtu.be

 

 


 

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .