fb
wersja rosyjska

JURORZY

Jury festiwalowe

PRZEWODNICZĄCY JURY ANDRZEJ SEWERYN
Aktor, reżyser teatralny i filmowy, pedagog.
W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Po studiach został zaangażowany do Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku grając tytułowe role w takich przedstawieniach jak „Głupi Jakub”, czy „Don Carlos”. Popularność zdobył na początku lat 70. dzięki znakomitym rolom w spektaklach Teatru Telewizji oraz w filmach – m.in. w „Ziemi obiecanej” i „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy czy „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Na małym ekranie pojawiał się również m.in. w popularnych do dziś serialach: „Noce i dnie” (1975), „Polskie drogi” (1976), „Rodzina Połanieckich” (1978). Na swoim koncie ma również role w filmach nagrodzonych Oskarem: „Indochinach” Régisa Wargniera (1992) oraz „Liście Schindlera” Stevena Spielberga (1993).
Od 1980 roku pracował we Francji w teatrach i filmie. W 1993 roku został zaangażowany, jako trzeci cudzoziemiec w historii, do jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie – francuskiego teatru narodowego noszącego nazwę Comédie Française. Zagrał tam wiele ról, wśród nich tytułowego „Don Juana” w spektaklu Jacquesa Lassalle’a, Klaudiusza w „Hamlecie”, Shylocka w „Kupcu Weneckim”, Gajewa w „Wiśniowym sadzie”, Henryka w „Ślubie” Gombrowicza, a także reżyserował, m.in. „Wieczór Trzech Króli” Shakespeare’a. W 2013 roku dołączył do elitarnego grona socjetariuszy honorowych (sociétaires honoraires) Comédie Française.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Adama w „Dyrygencie” (reż. Andrzej Wajda) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Orderu Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych Republiki Francuskiej. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Legię Honorową Republiki Francuskiej. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na scenie teatru przy ul. Karasia możemy go oglądać w takich rolach jak: Arnolf w „Szkole żon”, Prospero w „Burzy”, Rejent w „Zemście” , Hamm w „Końcówce”, a także w autorskim monodramie „Szekspir forever!”. W styczniu 2013 roku odbyła się premiera wyreżyserowanego przez niego „Irydiona” Zygmunta Krasińskiego.


XAWERY ŻUŁAWSKI
Polski reżyser, scenarzysta i aktor.
Syn aktorki Małgorzaty Braunek i reżysera Andrzeja Żuławskiego. Absolwent Wydziału Reżyserskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi (1995). Jego debiut fabularny-zrealizowany w 2006 r. dramat „Chaos” zdobył Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski na 31. FPFF w Gdyni oraz Grand Prix na festiwalu debiutów filmowych „Młodzi i film” w Koszalinie. Kolejną ważną pozycją w dorobku artysty jest adaptacja powieści Doroty Masłowskiej pt. „Wojna polsko-ruska”. Film ten przyniósł mu wiele nagród w tym m.in. Paszport Polityki. W 2012 r. zrealizował dla CANAL+ adaptację holenderskiego serialu pt. „Krew z krwi” z Agatą Kuleszą w roli głównej. Seria została bardzo dobrze przyjęta przez polską publiczność. Autor reżyseruje również klipy reklamowe. Obecnie pracuje nad ekranizacją powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda pt. „Zły”.


ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi oraz w „Szkole Kina” przy Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy „Małopolskiego Ogrodu Sztuki” w Krakowie. Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in.: „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Dziennika. Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego” oraz portalu „Filmweb”. Ekspert telewizji HBO Europe oraz „Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej”, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, współpracownik stacji „Ale Kino plus” oraz TVP Polonia. Kurator sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie, oraz festiwalu „Fonomo” w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 r. opublikował wywiad – rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem – „Wszystko jest lekko dziwne”, oraz zbiór esejów „Aktorki. Spotkania” poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 r. „Flirtując z życiem”, wywiad – rzekę z Danutą Stenką. Laureat nagrody „Uskrzydlony” za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej”, „Złotej Róży 2012” za „nową jakość w filmowej krytyce – prasowej i telewizyjnej”, nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski” (2013) oraz laureat „Dziennikarskiej Weny” (2013).