fb
wersja rosyjska

ELEKTRONICZNA ODYSEJA na 7. Sputniku!

Mocnym punktem Festiwalu będzie "Elektroniczna odyseja" - ciąg wydarzeń towarzyszących, poświęconych Lwowi Thereminowi, rosyjskiemu naukowcowi i wynalazcy pierwszego bezdotykowego instrumentu muzycznego – thereminu. 3. listopada minęło 20 lat od śmierci Lwa Siergiejewicza Theremina. Festiwal Sputnik uczci pamięć tego genialnego wynalazcy, wizjonera i naukowca. Z Los Angeles przyleci do nas Steven M. Martin - reżyser, scenarzysta i współproducent filmu dokumentalnego o Lwie Thereminie - „Theremin: elektroniczna odyseja“. Film pokażemy z oryginalnej taśmy 35 mm. Będzie to wyjątkowa okazja do zobaczenia pełnej, reżyserskiej wersji dokumentu nagrodzonego na Festiwalu w Sundance w 1994 roku!

Po seansie twórca spotka się z widzami Festiwalu wspólnie z Lydią Kaviną - kompozytorką, wirtuozką gry na thereminie, krewną oraz uczennicą samego Lwa Siergiejewicza, którą zobaczymy również na ekranie.

Ponadto odbędzie się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Lydii Kavinej oraz prowadzone przez nią warsztaty gry na thereminie – pierwszym na świecie bezdotykowym instrumencie elektronicznym. Ci, którzy przyjdą na koncert Lydii Kavinej, będą mogli przekonać się na własne uszy, jak niesamowite możliwości posiada ten „kosmiczny” instrument. Jesteśmy przekonani, że po takim doświadczeniu, nikt nie ośmieli się nazwać thereminu dziwaczną zabawką! Dla chętnych nauczenia się gry na thereminie Pani Lydia poprowadzi warsztaty, będące lekcją wprowadzającą w tajniki działania instrumentu - wykładem teoretycznym połączonym z zajęciami praktycznymi.

Cykl wydarzeń zamknie koncert zespołu Messer Chups w warszawskim Basenie. Messer Chups to jeden z najciekawszych współczesnych zespołów rosyjskich, którego trzon stanowi para artystów znanych jako Oleg Gitarkin oraz ZombieGirl. Ich trudna do jednoznacznego zdefiniowania muzyka jest mieszanką surf rocka, horrorpunka, gothabilly, cabaretu i sampli filmowych z lat 50. i 60. Ubiegłego wieku. Występy Messer Chups to nie tylko żywiołowa, pełna zwariowanych brzmień muzyka, ale też niezwykłe wizualne show. Wykorzystując zlepki fragmentów kultowych filmów klasy B, artyści tworzą idealnie tło dla swoich koncertów. Chociaż nazwa może wydawać się większości dość egzotyczna, brzmienie thereminu na pewno zna każdy, a wątek filmowy nie jest tu przypadkowy.
Tych, których ciekawi, w jaki sposób wszystkie te elementy łączą się ze sobą – zapraszamy 11. listopada do klubu Basen na koncert Messer Chups. Będzie kosmicznie!

ELEKTRONICZNA ODYSEJA na 7. Sputniku!