fb
wersja rosyjska

KSIĄŻKI

NIE MA JEDNEJ ROSJI
Rodzaj publikacji: Reportaż, literatura faktu
Autorka: Barbara Włodarczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: maj 2013

NIE MA JEDNEJ ROSJI

W swoich telewizyjnych reportażach w ramach cyklu „Szerokie tory” Barbara Włodarczyk przybliżyła Rosję polskim widzom; teraz po raz pierwszy odłożyła kamerę i sięgnęła po klawiaturę. Rosja z książki Włodarczyk to nie tylko Moskwa i stołeczny glamour. Dziennikarka podpatruje nastolatki w czasie szkoleń ze strzelania w moskiewskiej szkole kadetek,  śledzi historię dziewczyny porwanej w Dagestanie, w wiosce Niżniewasiliewka spotyka milionera, który przeżył nagłe nawrócenie duchowe. Bohaterowie jej opowieści to ludzie prości, z pozoru wręcz przeciętni, a jednak zdumiewający, podobnie jak czasy, w którym przyszło im żyć. Ich losy pozwalają czytelnikowi dojrzeć wszystkie przemiany, które zaszły w Rosji w ostatnich dwóch dekadach. Książkowy debiut Barbary Włodarczyk to świadectwo wieloletniej, rzetelnej pracy dziennikarskiej.  Zbiór reportaży, napisanych z werwą i prostotą, odsłania cząstkę owej jakoby nieuchwytnej „rosyjskiej duszy”.


MOJE SYBERYJSKIE PODRÓŻE
Rodzaj publikacji: reportaż, literatura faktu
Autor: ks. Kazimierz Sowa
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: luty 2013

MOJE SYBERYJSKIE PODRÓŻE

Opowieść księdza Kazimierza Sowy o jego podróżach i zauroczeniu Syberią, z historią i polskimi wątkami w tle.

„Syberię pokochałem za jej bezkres, niepowtarzalny urok krajobrazów i gościnę, której doświadczy każdy, kto lubi ludzi. Ta kraina przez Polaków bywa często nazywana "nieludzką ziemią". Tam, na każdym niemal kroku widać ślady, jakie zostawiły po sobie lata carskich zsyłek i okres komunistycznego terroru. Ale dla dzisiejszych mieszkańców tej największej geograficznie i najbogatszej części Rosji Syberia jest domem i miejscem normalnego życia. Żeby to zrozumieć, trzeba tam pojechać i trochę pobyć z rdzennymi czy "przyszywanymi" współczesnymi Sybirakami. Pójść z nimi do bani, pojechać na rybałkę, przypomnieć sobie język (którego tak niechętnie uczyliśmy się w szkole), pośpiewać rosyjskie pieśni, a czasem napić się wódki. Kiedy niedawno znajomy zapytał mnie: "Co cię na tę Syberię tak ciągnie", nie umiałem szybko i jednoznacznie odpowiedzieć. W ciągu ostatnich kilku lat bywam tam co najmniej dwa razy w roku i wciąż odnajduję nowe miejsca, które "jeszcze muszę zobaczyć", a swoista surowość i czasem jakieś prozaiczne utrudnienia wcale mnie do tych podróży nie zniechęcają. Przeciwnie, nadal mam ochotę kolejny raz tam pojechać.”
ks. Kazimierz Sowa


MATRIOSZKA, ROSJA I JASTRZĄB
Rodzaj publikacji: reportaż, literatura faktu
Autor: Maciej Jastrzębski
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: czerwiec 2013

MATRIOSZKA, ROSJA I JASTRZĄB

Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, w swojej książce pt. „Matrioszka Rosja i Jastrząb” ukazuje Rosję, jakiej nie znamy. Dla wielu jest to wciąż nieodkryty kraj, intrygujący, lecz obcy nam w swojej kulturze, mentalności, wielości narodów i religii. Winna jest tu historia, tradycja, a czasami po prostu brak informacji.
Wraz z autorem odwiedzimy tętniącą życiem Moskwę, poznamy jej kulturę i sztukę, jak również zimne krańce ziemi, gdzie zsyłano wszystkich więźniów. Maciej Jastrzębski opowie o problemach, z jakimi boryka się nasz wielki wschodni sąsiad. Spróbuje też spojrzeć na Rosjan ich własnymi oczami, porównując ten obraz z tym, jaki widzą i malują cudzoziemcy odwiedzający ten kraj. Książka ta ukazuje nowe, bardziej interesujące oblicze współczesnej Rosji, która jest jak tytułowa matrioszka – kolorowa i przykuwająca uwagę, a nawet na swój sposób zachwycająca.


KOBIETY ŁAZARZA
Rodzaj publikacji: Powieść
Autorka: Marina Stepowa
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: październik 2013

KOBIETY ŁAZARZA

Książka nagrodzona prestiżową nagrodą Booker - najlepsza rosyjska powieść 2012!

Hipnotyzująca historia miłości, straty i ludzkiego geniuszu.
Marusia, Galina i Lidoczka, trzy kobiety, których losy skupione są wokół jednego mężczyzny – Łazarza Lindta. Genialny fizyk i twórca sowieckiej bomby atomowej został naznaczony przez nieodwzajemnioną miłość, przez co sam staje się przyczyną cierpienia, bólu i nienawiści. Kobiety Łazarza to rodzinna saga, której tło stanowi historia XX-wiecznej Rosji – od głodu i terroru wojen po przemiany kapitalistyczne.